0-10 Ohm arası hassas direnç ölçümü?

Başlatan mech, 21 Mart 2007, 09:10:39

mech

Arkadaşlar, pic ile 0-10 Ohm arası hassas direnç ölçümü yapmak istiyorum. Nasıl yapabilirim. Pot komutu ile bu kadar düşük direnç ölçülemiyor diye biliyorum.Teşekkürler...
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Şarttır

Analyzer

Selam,

Ne kadar hassas ölçmek istiyorsunuz? Mesela 0.1 hassasiyet için 100 birim gerekir. Bu da 8 bit'e tekabül eder. ADC'li bir pic ile ölçebilirsiniz. Daha hassas ölçüm yapabilmek için dışarıdan ADC bağlanması gerekir. Hassasiyet nedir?

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

mech

adc ile direnci nasıl ölçeceğimi anlamadım ama 0.2 ohm hassasiyet yeter.

Analyzer

Selam,

Öncelikle size tipik bir ölçüm cihazı göstereyim. Ardından siz zaten adc ile direnç ölçebilmeyi çözebilirsiniz :

http://www.antrak.org.tr/gazete/092000/cemal.htm

Analyzer

mech

teşekkürler anladım ama ben bir power amfinin hoparlör uçlarındaki ohmajı devamlı ölçmek istiyorum. Bu ölçme sistemi sanırım sesi bozar. Öyle değil mi hocam?

Analyzer

Selam,

Bağladığın ölçü aleti de ek bir empedans yaptığı için sesi bozmasından ziyade amfi çıkışına dahi zarar verebilirsin. Dikkat etmen gerekir. Bu arada bir hoperlörün omajını niçin sürekli ölçmek istiyorsun?

Analyzer

mech

hattaki omaj değerini görmek için

OG

Aplifikatör çıkış empedansını ölçmek istiyorsan çok farklı usuller denemelisin, sıradan ölçüm ile olmaz. Örneğin max güç teorisinden yola çıkabilirsin.

Amplifikatör çıkışına bağlanan hat ve bu hat ile beraber bağlı hoparlor yolunun tüm değerini ölçmek istiyorsan bu da farklı usul gerektirir. Zira adı gecen deger empedansdır dc ohmaj değildir. Empedans ölçümü için de farklı düşünmek gerekir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.