250w rms amplifikatör

Başlatan yildizelektronik, 24 Mart 2007, 23:56:44

yildizelektronik

Arkadaşlar tamirci hasan arkadaşımızın yapmış olduğu 250w amfi şemasını yaptım ve mükemmel sonuç aldım gerçekten güzel bir devre ve verim çok iyi

Buradan indirebilirsiniz
http://rapidshare.com/files/22609668/500w_TAM__304_RC__304_HASAN_oezel.rar.html

İyi çalışmalar

gevv

guzel calısma cok sık olmuş eline saglık

Mucit23

Arkadaşlar birde size sorayım diyorum

Bizim ufak bi camimiz var. Camide Ezan alıcılarından var. Bu cihazın üzerindeki anfinin gücü çok düşük 80W Ses fazla çıkmıyor uzaklardan duyulmuyor. Zaten 2 adet konik cami hoperlörlerinden var bunuda 3 e çıkartacağız.

Ben bu devreyi uygun gördüm ve yapmayı düşünüyorum. Gücü gayet iyi. 2X45V ile beslemeyi düşünüyorum.
Fakat aklıma takılan bazı konular var.
Şimdi Ezan alıcısının üzerinde zaten bi anfi var. Ben bu devreyi oradaki anfinin çıkışına bağlayacağım. Fakat mesela ezan alıcısının hoperlör çıkışını araya 50K civarında bir pot koyarak bu devrenin girişine versem bir problem olurmu? Yada bu işin protokolü nedir. Şimdi Ezan alıcısına pek müdahale etmek istemiyorum. Garantili bir cihaz. Kutusunda garanti etiketi var müdahalem halinde garanti dışına çıkar.

Anfi devreleri hakkında çok az tecrübem var. Hatta hiç yok diyebilirim. Bu yüzden ileriki aşamalarda problemlerle karşılaşmak istemiyorum. Sizin önerileriniz varsa öğrenmek isterim.

elektronik

amfi devresi alıcının içindemi ? yoksa harici amfimi kullanılmış ?.

eğer harici amfi kullanılmış ise, alıcının çıkışından amfiye giden kabloya
şu şekilde bir bağlantı yapabilirsin amfi 1<--------|1k|-------alıcı-------|1k|--------->amfi 2

amfi alıcının içinde ise ve açmak istemiyorsan hoparlör çıkışında iki adet direnç kullanıp gerilimi bölebilirsin 

hp çıkış >----------|10k|-----------amfi--------|1k|--------Gnd

yukardaki direnç değeri sallamadır sen amfinin çıkışına göre hesap yaparsın

https://www.picproje.org/index.php?topic=23624.0

ikinci bağlantı şeklini tavsiye etmem mümkünse direk alıcının çıkışından sesi almaya çalış.

Mucit23

Hocam Ben anfiyi yapıcam Cihaz üzerindeki anfi alıcı kart ile tümleşik  ama taktırdığımız firmaya sormayı düşünüyorum. Belki direk kulaklık çıkışı vs vardır. Öyle olursa hiç problem olmaz.  Ben direk anfi çıkışını benim yaptığım anfiye bağlamak için böyle bir şema kurdum. Devreyi tasarlayan bu değerleri önerdi.

gevv

CLR

Hep sevmişimdir amfileri. Bende evde kullandığım amfimi kendim yapmıştım, 7-8 yıl kadar önce, hala kullanıyorum ve mükemmel sese sahip ama şimdi ise full dijital bir tane daha yapmayı istiyorum va tüm malzemeleri elimde mevcut.

Özellikleri aşağıdaki gibi olacak.

Ses çıkış : STK086G (çok düşük distorsiyona sahip) 2x70W ama ben max 2x50W'a kadar kullanacağım.
Uzaktan kumanda : Elimde çok şık 2-3 tane cdrom kumandası var, onları kullanacağım.
Ekran : Yine elimde 4 tane 7-8" büyüklüğünde 320x240 monocolor lcd'ler var,
Ekolayzer: 2x7 kanal olacak ve yine elimde 20 tane civarı dijital potlar var onları ve LM833 low distorsiyona sahip ses opamplarını kullanacağım
Ses işlemcisi : Ses , bass, tiz, balance , loudness, mute özelliklerine sahip  maxim ve ton control chipleri var, 2side full dijital kontrollü
Microcontroller : STM32F103 olacak.
Knowledge and Experience are Power

Mucit23

Hocam birde buna Spektrum analizatör eklerseniz süper olur. Bana göre olmazsa olmazlardan :D 320X240 LCD de çok güzel görünür.

OptimusPrime

lambalıları çok övüyorlar ama hiç dinlemek nasip olmadı...
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

CLR

İnsanlarda şöyle bir yanılgı var, Elektronikçilerin bile %90'ı bilmiyor, 250W ile 25W arasında 10kat fark var zannediliyor oysa ses logaritmik artar bu nedenle 100W ses ile 10W ses arasında 2 kat fark vardır. Ve insan kulağı 35W'tın üzerini algılamaz. Aslında ev kullanımı için sağlam, kaliteli sese sahip 20W amfi yeterde artar aslında.

Alıntı yapılan: Mucit23 - 10 Mart 2012, 14:56:31
Hocam birde buna Spektrum analizatör eklerseniz süper olur. Bana göre olmazsa olmazlardan :D 320X240 LCD de çok güzel görünür.

Spectrum analyzer zaten olacak, dotmatrix olmasının amacı bu,  değişik varyasyonlu kayan yazılar ekleyeceğim , saat /tarih olacak (ds1337 ile)

Alıntı yapılan: OptimusPrime - 10 Mart 2012, 21:29:35
lambalıları çok övüyorlar ama hiç dinlemek nasip olmadı...

Evet lambalı amfiler en iyisi ama orjinal lamba bulmak zor ve besleme voltajları için değişik smps yapmak gerekebilir.
STK086G profesyonel bir amplifikatördür, distorsiyon yok denecek kadar azdır (%0,3  ,  uygun pcb ve besleme ile tabii) ve orjinal sanyo bulmak çok zordur. STK'nın seside başkadır, eski sony, technics, pioneer katlı STK serisi amfiler kullanılıyordu. Gerçek STK bulursan yap, tavsiye ederim. Hele gerçek G serisi yani STK050G,STK086G bulursan hiç kaçırma derim.

Knowledge and Experience are Power

elektronik

Alıntı yapılan: uicroarm - 10 Mart 2012, 23:39:48
insan kulağı 35W'tın üzerini algılamaz.

Bunu biraz açarmısınız ?.

elektronik

wat çıkan ses oranı değil amfi devresinin hoparlöre verebileceği değerdir. hoparlörden çıktıktan sonra db olarak tanımlanır havada yayılan ses oranı wat olarak tanımlanmaz db olarak tanımlanır.

insan kulağı belli bir güçten sonrasını algılamaz değilde belli bir ses frekansından sonrasını algılamaz demek istediniz sanırım  doğrumu anladım?

z

Alıntı yapılan: uicroarm - 10 Mart 2012, 23:39:48
İnsanlarda şöyle bir yanılgı var, Elektronikçilerin bile %90'ı bilmiyor, 250W ile 25W arasında 10kat fark var zannediliyor oysa ses logaritmik artar bu nedenle 100W ses ile 10W ses arasında 2 kat fark vardır.

Ses logaritmik artmaz kulak daha dogrusu beyin oyle zanneder.

250W, 25W in tam 10 katidir. Fakat insan kulagi logaritmik calisir.  Kulaginizda 25 watlik etkinin iki kati etki olusturmak icin 250w dinlemeniz gerekir. Zaten bu sebepte oturu amplifikator volume potlari logaritmiktir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

H@S@N

evet heralde insan kulağı  belli bir frekansdan sonrasını algılamaz denilcekdi yoksa 35 wattdan sonrasını algılamayan kulaklar için niye 1000 ,2,500 hatda 25,000 watt rms gücünde anfiler yapılsın ? 25 watlık bi anfinin verdiği hissiyatla 250 wattınki bir tutulamaz ;)
satılık STM32F4-Discovery kit...

OptimusPrime

uicroarm
bir zamanlar kenwood müzik setim vardı. merak edip açmıştım. ampli katında stk vardı. gerçekten çok temiz ses veriyor bilirim stk yı...
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||