128*64 pano ve tarama mantığı.Yeni proje.

Başlatan Logan, 05 Nisan 2007, 00:07:39

Logan

İyi geceler arkadaşlar.Aşağıda programını ve şemasını verdiğim devrede 128 adet 8x8 dot matrix display kullanılmıştır.Ekranda tam bir görüntü oluşturmak
için, devre sutun tarama olarak çalıştığına ve her displayde 8 adet sutun olduğuna göre 8*128=1024 adet byte gerekmektedir. Hepimizin bildiği gibi tarama
mantığı, taranarak oluşturulacak harf, rakam veya görüntünün datalarının sırasıyla yerlerine gönderilmesi ve belli bir süre aktif kalarak diğer dataya
geçilmesi prensibini içerir.Parlaklık hemen hemen en önemli konu olduğu için ledlerin olabilecek min. süreyle tekrarlanması ve max. süre yanık kalması
gerekir tabi programımızın el verdiği sürece.Fakat 1024 adet byte'ı bulunan ve arada herhangi bir yedek işlemci veya buna benzer özellik gösteren
entegre kullanılmayan bir devrede, parlaklık ve tarama çok büyük bir sorun teşkil etmektedir. Sebebi ise 1024 adet sutunu bulunan devrenin her
sutununda en az 50 mikroS beklenmesi ve ard arda gelen bu beklemelerin kayda değer bir zaman gecikmesi oluşturmasıdır. Konunun daha
ayrıntılı olarak anlaşılabilmesi açısından ufak bir hesap yapacak olursak 1024*50=51200 mikroS=51,2 ms=0,05 s çıkar karşımıza.İnsan gözü saniyede
20-25 taramayı farkedebildiğine göre parlaklık sorununun yaşanması kaçınılmazdır (Tabi ki devreyi bu mantık üzerine oturtursak :) ). Ben ise daha
farklı bir yöntem kullanarak tarama esnasında kullanılan zamanı hemen hemen 1/4 oranında azaltmayı başardım.Bu devreyi gerçek şartlar altında tabi ki
denemedim.Fakat ilk fırsatta bu şansımı değerlendireceğim :) . Hepinize iyi çalışmalar, iyi geceler...

http://rapidshare.com/files/24355666/grafik.rar

Not:Devrede DS1307 saat entegresi kullanılmıştır.Bildiğim kadarıyla Proteus'un birtakım versiyonları bu entegreyi simülasyon amaçlı desteklemiyor.
Eğer saat ve tarih kısmında 00:00:00 yazarsa lütfen library dosyalarını kontrol edin. :!:  :!:  :!:

[/URL][/img]
İmza.

mustafacan

bu tür projelerin için tebrik ederim ancak gerçek uygulamada picler ile parlaklık ve tarama sorunun hallolabileceğini sanmıyorum. sadece görüş tabiiki...
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

aykut54

sevgili logan paylaşım için sağol çok güzel bir sistem olmuş ellerine sağlık

PhD

Selam @Logan kardeş,

Yine mükemmel bir proje hazırlamıssın. Paylaşımdan da öte böyle bir proje için yeni bir teknik bularak bu kadar zamanını ayırman bile büyük bir lutuf. Ayrıca bu yeni teknikte hem daha az entegre kullanılıyor hem de simulasyon da bilgisayarı daha az kasıyor. Seni bu yeni çalışman için tebrik ederim ve yine böyle bir paylaşımda bulunduğun için çok teşekkür ederim.

Başarılarının devamı dileğiyle...
...hiç...

dijitaltemas

Log@n hocam gerçekten çok güzel bir çalışma olmuş :) Çalışmalarında başarılar :)

ilker_32

Logan kardeş projen güzel olmuş ALLAH zihin açıklığı versin. Birde GLCD'ni bizimle paylaşırsan çok makbule geçer. Bendeki sorunlu bozuk çıkarıyor.

Logan

@ilker_32, aslında bir önceki grafik pano programında yapılan yorumlar içerisinde bu konuya değinmiştik.Fakat siteye yeni üye olan arkadaşlar bunun farkında olmayabilirler.Zaten konu ile de direk alakalı bir program :)

http://rapidshare.com/files/2635098/GLCDtool.rar
İmza.

PhD

Selam @Logan arkadaşım,

Proteus 6,9 SP5 yüklememe ragmen hala saat kısmında 00:00:00 görüyorum. Sebebi ne olabilir acaba bilen arkadaşlarda cevaplarsa sevinirim.

...hiç...

Ersin

Guzel bir calisma olmuş.Gercekte deneme soz konusu oldu mu ?
Led hesabi yaptim 8192 led 200kusur euro yu geciyo , kucuk 8x8 panel ise 350euro civari.Hobi olarak biraz kasiyo, ticari olarak ayri bir konu.

Hosuma gitti ama once bir led lerin maliyetini hesaplayim dedim :D.
Devamini dileriz

akkuzu1969

Sayın logan kardeş ; Ellerine sağlık.çok güzel bir proje.Böyle bir projeyi bizlerle paylaştığın için sana çok teşekkür eder,başarılarının devamını diler,Herşey gönlünce olsun diyorum.

Logan

@comlekciler, programın başına i2cwrite sda,scl,$d0,0,[0,0,0,0,0,0,0,$10] yazarsan belki düzelebilir.Eğer problem çözülmez ise library dosyalarını değiştirmen gerekebilir.
@Ersin, İstanbul'da Astra elektronikte Ender Bey var.Kendisi ile uzun zamandır çalışmaktayız.Sunled'in Türkiye distribütörüdür.Onunla biraz konuştuk 8x8 dot-matrixleri makul bir fiyattan verecekti ki ben almaktan vazgeçtim :):):) Sebebi ise eğer maddi anlamda uygun olursam hiç olmazsa 32*32 256 renk bir pano yapmayı planlıyorum.Eğer bu planım herhabgi bir sebepten dolayı suya düşerse artık mini bir
pano yapmak (64*64) farz olur :) ve resimlerini buraya koyarım.İyi akşamlar...
İmza.

MC_Skywalker

@Logan;

eline koluna sağlık çok güzel bir proje. tebrikler ve teşekürler

gutaussehender

logan usta ilk önce eline sağlık iki gündür senin bu devreyi inceliyorum cok güsel bir çalışma olmuş.
peki bu gönderdigin resimlerin 8bitlik data bilgisini nasıl elde ettin biraz yardımcı olursan sevinirim.:)

PhD

Alıntı yapılan: "gutaussehender"l...peki bu gönderdigin resimlerin 8bitlik data bilgisini nasıl elde ettin biraz yardımcı olursan sevinirim.:)

@gutaussehender arkadaşım öncelikle aramıza hoşgeldiniz. :)

@Logan arkadaşımızın daha önceki verdiği projede bu konu geçmişti GLCDTool.exe şeklinde bir program var, forumda aratırsanız bulabilirsiniz. Bu programla resim bilgilerinden 8 bit veriler elde edebilirsiniz.

Kolay gelsin.
...hiç...

silgilikalem

Alıntı yapılan: "Logan"İyi geceler arkadaşlar.Aşağıda programını ve şemasını verdiğim devrede 128 adet 8x8 dot matrix display kullanılmıştır.Ekranda tam bir görüntü oluşturmak
için, devre sutun tarama olarak çalıştığına ve her displayde 8 adet sutun olduğuna göre 8*128=1024 adet byte gerekmektedir. Hepimizin bildiği gibi tarama

selamlar  logan ustam

video sinyalini hızlı bir adc ile 8 bitlik dataya çevirip , diğer taraftanda  
video sinyalinden  yatay ve dikey senkronizasyon darbelerinide  hazır ettik  , 8 bitlik datalarımızı   FIF0   RAM A YAZIP  WRITE PALSI OLARAK YATAY SENKRON DARBEMİZİ KULLANDIK   elimizde  FIFO ram ın READ kısmı için uygun bir tarama  hızına denk gelecek  bir darbe ile okuduk
FIFO nun  OKUMA  tarafında  8 bitlik digital video datalarımız hazır  varsayalım  buraya kadar tamamız , bundan sonrası için  led matris e gerçek zamanlı monitör görevi gerçekleştirecek bir tasarım yapmamız gerekecek  , fikirlerinizi paylaşın  beraberce  geliştirelim

iyi çalışmalar  dilerim