Osilator ile RS232'ye gelen sinyali görebilirmiyiz?

Başlatan Digimensch, 06 Nisan 2007, 19:36:55

Digimensch

Arkadaslar ,
Bir Anolag 2 kanalli osiloskop ile bir Bilgisayarin RS232 'nin 3. Ayagina gönderilen veriyi görebilirmiyim?
Örnegin ben Hyper Terminal ile RS232 'ye bir karekter göndersem , RS232'nin 3.bacagina baglayacagim OSI ile bunu görme imkanim varmi?
Nasil yapmaliyim?

z

Hep ayni karakteri gonderirsen analog scop sinyale kolayca senkron olur ve gorursun. Fakat farkli karakterler gonderirsen ekrandaki goruntu pek isine yaramaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Digimensch

Ayni karekteri gönderiyorum örnegin x karekteri.
Osiloskoptada sadece kipirdanma olarak cok hizli bir sekilde bir sey oluyor.
Fakat ben bu görüntüyü kac kere 1 , kac kere 0  oluyor kare dalga seklinde nasil görebilirim?
Nasil bir ayarlama yapmam gerek?Burasini yapamiyorum..

aslan_korhan

Bunu osiloscop ile değilde "Logic Analyzer" türü bir şeyle çok daha iyi görebilirsin.

LPT port üzerinden çalışan 8 Kanal logic analyzerler var. Araya birkaç direnç haricinde başka bir eleman bağlamak gerekmiyor.
Ben bununla Data,Clock,Enable ucu olan 3-Wire sistemleri inceleyip bütün dataları görebiliyorum. Tek sorun XP'de LPT olayından dolayı çalışmaması...

Çok küçük bir programdı. Bulursam yayınlarım...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

Digimensch

Peki  Dijital Osiloskoplar var boyutlari kücük olan.
Bu tür aletler ile bu islemi yapmak mümkünmü?

aslan_korhan

Yapılırda pek güzel olmuyor. Bu dediğim olay ile direkt datayı görebilirsin.
Sadece 0 ve 1 leri ölçtüğü için daha net anlaşılıyor herşey...

Digimensch

Bu dediginiz Program ile istedigim yukardaki olayi yapabilmenin yaninda , osiloskoplar ile diger yapilan islemleride yapmak mümkünmü?
Yani su Bilgisayara yüklenip Osiloskop gibi calisan Programlardanmi?
Bu Programin,USB üzerinden veya RS232 üzerinden kullanilan versionlari yokmu ?

aslan_korhan

Osiloscop ile yapılan işlemleri maalesef yapmıyor.
Bende çok araştırmama rağmen RS232 veya USB olanını bulamadım. LPT'nin direkt 8 bit girişini okuyor. Araya isteğe bağlı 74LS245 gibi bir tane tampon devresi ilave edilebiliyor. Yani sadece Logic seviyeleri ölçüyor. XP'de çalışmadığından uzun bir süredir kullanmadım.
Visual Basic'te yazılan bir program kullanmışlar zaten. İyi bir şekilde anlasam bu dili böyle bir program yazılabilir aslında...
Yada araya paralel bilgiyi seriye çeviren bir devre ilave edilerek RS232 veya USB'den de çalışır aslında. Bana böyle bir şey çok lazım oluyor ama program yazılması gerektiğinden bu işe girmedim...