Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

yaz saati, kış saati...

Başlatan sertac2003, 07 Nisan 2007, 22:00:47

sertac2003

bildigim kadariyla RTC ler otomatik olarak yaz saati ve kış saati uygulamalari icin iç saatlerini 1 saat ileri yada geri almıyolar. (inşallah alıyolardır ama alıyor olsalar bile kuralını bilmeliyim) RTC saatini ileri yada geri aldırma işini MCU ya yaptırmak icin yaz ve kıs saati uygulamalarının yıla göre hangi ay, gün ve saatte olduğunun kuralı nedir

örn subat ayı için, 4 e tam bölünen yıllarda subat ayı 29, tam bölünmeyen yıllarda 28 çeker. bu bilgi zaten rtc icinde kayitli. peki yaz ve kış saatine geçişte kullanılan kural nedir.
Şirketteki herkes en üst yöneticinin müşterisidir.

ise

if(Ay==Mart  &&  Gun>0x24  &&  Gun_Adi==Pazar  &&  Saat==1  &&  Dakika== 0 && Saat_Ayarlama_Biti == 1)
   {
    Saat_Artir();
Saat_Ayarlama_Biti = 0;
...
...
...
   }

if(Ay==Ekim &&  Gun>0x24  &&  Gun_Adi==Pazar  &&  Saat==2  &&  Dakika== 0 && Saat_Ayarlama_Biti == 1)
   {
    Saat_Azalt();
Saat_Ayarlama_Biti = 0;
...
...
...
}
if(Ay!=Ekim &&  Ay!=Mart) Saat_Ayarlama_Biti =1;

sertac2003

kural ve işlem tamamdir. tşkler ise...
Şirketteki herkes en üst yöneticinin müşterisidir.

Ziya

İleri saate gece 2 den 3 e geçerek girildi bu yıl. Eskiden 1 den 2 ye idi. Benim yaptığım bir saat programında da eskisi gibi tanımlı :) Menüden ayarlanabilir olmalı.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

Elektron74

@ise
    "if(Ay!=Ekim && Ay!=Mart) Saat_Ayarlama_Biti =1;" Bu satırı niçin kullandığınızı anlayamadım. Aradaki işaret veya mı olacaktı? Anlam veremedim. Açıklarsanız seninirim.
Yarın; yorgun kimselerin değil rahatlarına kıyabilenlerindir.

ise

işlemciler saniyede binlerce işlem yaptığı için aynı satıra bir daha girmesini istemedim  saniye==0 dediğimizde işlemci yaklaşık 40-50 saat ileri alıyor bunu engellemek için kullandım ekim veya mart ayı harici her zaman için ayar yapılabilir hale gelmiş oldu  bu aylarda ise sadece 1 sefer ayar mümkün

Elektron74

@ise
Hocam güzel bir program mantığı kurmuşsunuz.  Açıklama için teşekkürler.
Yarın; yorgun kimselerin değil rahatlarına kıyabilenlerindir.