Pil Gerilim Seviyesini Sabit Tutmak

Başlatan microman, 11 Nisan 2007, 14:04:35

microman

Merhaba,
Tasaladığım bir devreyi iki tane 1.5V luk AAA pili paralel bağlayarak besliyorum. Devre 3V ile çalışıyor ve ortalama akım tüketimi 50mikroA . Pil ömrünün çok uzun olmasını amaçlıyorum bu yüzden pili tam analamıyla tükenene kadar kullanmalıyım. Bunun için pilin gerilim seviyesi zamanla düşse dahi devreye 3V sağlayabilmeliyim. Alkalin pillerin boşalma grafiklerini inceledim, pil tam olarak bitmiş olmasa bile zamanla gerilim seviyeleri düşüyor. Öyle bir entegre arıyorum ki pil gerilim seviyesi düşdüğünde dahi (elbette belirli bir limite kadar) 3V çıkış üretsin bana. Mesela pil gerilim seviyesi 2,5V civarına düştü ama entegre bu girişten 3V çıkış verebilsin. Bu iş için uygun ne kullanabilirim? Charge Pump IC 'ler bu iş için uygunmudur, benim bildiğim charge pump lar belli bir dc gerilimini belli bir seviye ye yükseltirler ancak benim ihtiyaç duyduğum sadece pil seviyesi düşdüğünde arttırma işlemi yapmasıdır yani pil seviyesi 3V iken hiç bir değişiklik yapmadan entegre yine 3V çıkış vermelidir.
Daha önce bu amaçla bir entegre kullandınızmı? Eğer kullandıysanız adı ve kodu nedir?

M_B

Bu işlemı DC/DC konvertor kullanarak yapabılırsın.
mın degerini belirsın cıkısı sabıt tutarsın

Asagıdakı linki bir ıncele.
Kolay gelsın.

http://www.national.com/appinfo/power/
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet