LPC2138+MMC+6610LCD+mp3

Başlatan mp3dragon, 13 Nisan 2007, 09:53:38

mp3dragon

Aşağıdaki linkte başlamış olan çalışma, artık bu başlıktan devam etmektedir.

https://www.picproje.org/index.php/topic,8235&start=150

Analyzer arkadaşımızın da katkısı ile prototip bir board geliştirdik.

gerekli tüm dosyalar burada;
http://rapidshare.com/files/25728808/LM3E.rar.html

Testler devam ediyor.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

leblebitozu

Merhaba,

Öncelikle elinize sağlık, kişisel yorumlarım olacak dikkate alırsanız, devreyi LPC2148 kullanarak yaparsanız FT232 USB çipinden ve VS1001 mp3 dekoder çipinden kurtulmak mümkün kaliteli ses için nispeten daha ucuz bir DAC kullanmak ve MP3'ü software ile decode etmek daha mantıklı olacaktır ayrıca backlight için kullandığınız MC34063 yerine ARM'nin herhangi bir PWM çıkışına  bir fet transistor + bobin + kondansatör bloğu yeterli olacaktır (denemiştim). Yine tekrar ediyorum elinize sağlık, bunlar sadece kişiler önerilerimdir, saygılarımla. İyi çalışmalar dilerim.

mp3dragon

@leblebitozu,

Alıntı Yapdevreyi LPC2148 kullanarak yaparsanız FT232 USB çipinden ve VS1001 mp3 dekoder çipinden kurtulmak mümkün kaliteli ses için nispeten daha ucuz bir DAC kullanmak ve MP3'ü software ile decode etmek daha mantıklı olacaktır

lpc2148 üzerinden usb bootloader ancak tnkernel ile mümkün. Bu durumda ise PC tarafında çalışan program demo olacağından randıman almak zor olacaktır. Özellikle prototipte.

ikinci olarak önceki başlıkta mp3'ü ARM ile decode etmeyi önermiştim. Ancak pratikte bu çok zor. Çünkü DAC için gerekli clock sinyalini (11.025, 22.050, 44.100, 48.000 ve bunun 512 veya 256 katı) ARM ile üretmek zor. Ya üzerinde pll olan özel bir DAC veya ayrı pll entegresi kullanmak gerekecek. yoksa normal DAC ile yukarıda saydığım frekanslara yakın clocklar ile çok kaliteli bir ses almak mümkün değil. Ayrıca DAC haricinde kulaklık anfiside kullanılmalı veya üzerinde kulaklık anfisi olan DAC kullanılmalı. Bu tür özel DAC lar pahalı olduğu, zor bulunduğu veya ek elemanlara ihtiyaç duyulduğu hesaba katıldığında atılan taş ürkütülen kurbağaya değmez.

Alıntı Yapayrıca backlight için kullandığınız MC34063 yerine ARM'nin herhangi bir PWM çıkışına bir fet transistor + bobin + kondansatör bloğu yeterli olacaktır (denemiştim)

Daha önceki linkte önermiştim. Bu durumda aydınlık ayarıda yapılabilinir. Versiyon-2 daha portatif olacak zaten. bu üzerinde program geliştirmek için.

Değerli önerilerin için teşekkürler. devamını bekliyorum.

mp3dragon

Alıntı yapılan: "mp3dragon"

MCU: LPC2138
COMPILER: KEIL CARM | REALVIEW
LCD: EPSON (Nokia 6610)
MEDYA: SD/MMC
MP3-DECODER: VS1002
DOSYA SİSİTEMİ: FAT32/FAT16/FAT12 (EFSL)

1-130 * 130 pixelden büyük resimler gösterilebiliyor.(teşekkürler picusta decimation ile yaptım)config.h dosyasında derlemeden önce resimlerin gösterim şekli "USE_ORGINAL_RATIO" define edilerek ayarlanabiliyor.
2-Kodları biraz toparladım.
3-ID3 Tag şarkıcı ismi eklendi.
4-15 karakterden fazla şarkı isimleri ekranda kaydırılıyor.
5- SD/MMC kart okuma hızı arttırıldı, ölçmedim ama 58.98 mips te ~900 kb/sn civarı.

yukarıdaki özelliklere ek olarak sadece EPSON chip sete sahip LCD ler değil PHILIPS ve LEADIS chipsete sahip LCD lerde destekleniyor (config.h dosyası içerisinde #define PHILIPS eklenerek)

vs1002 haricinde vs1011, LPC2138 ve LPC2148 de kullanılabiliyor.

KEİL CARM ve REALVIEW haricinde IAR içinde derleme imkanı var, ancak IAR da derlenen dosya devre üzerinde çalışmadı büyük ihtimal ile origin ayarları yanlış üzerinde çalışıyorum.

EAGLE şematik ve Board dosyaları her iki opsiyon (LPC2138+vs1011 ve LPC2148+vs1002) için eklendi.

tüm dosyalar burada;

http://rapidshare.com/files/27628747/LM3E.rar.html

nonstradam

mp3dragon bu çalışma vs1001K ile de çalışırmı. elimde bir adet mevcutta onun için soruyorum.

iyi çalışmalar.

mp3dragon

evet çalışır,

VS1001 vs1002 ve vs1011 in eski versiyonudur. vs1002 ve vs1011 vs1001 modunu destekler. vlsi sitesinde aralarındaki farklar bahsedilmekte. Bacak bağlantılarına dikkat etmek ve vs1001 registerlerini kod içerisinde düzenlemek gerekir.

EES

mp3dragon

Alıntı yapılan: "NXP"For those applications in which the audio quality is not the main point, the LPC2148 can be used to create a mono, low cost, single chip MP3 player. This example, of course, can be used as a reference to start the development on the LPC2888 device.

evet yukarıdaki mesajımda da belirttiğim gibi bu işi tam hakkını vererek software olarak yapmak için daha güçlü bir işlemci veya özel DAC kullanmak gerekiyor.

genede teşekkür ederim, inşallah LPC2478 gibi bir işlemci üzerinde ve 320x240 sharp lcd ile software olarak çalıştırırım.

mp3dragon

enc28j60 ile TCP/IP uygulaması ilave etmeye çalışıyorum. (pratik olduğu için şimdilik onu tercih ettim)
Aşağıda ENC28J60 boardın eagle şema ve pcb si var.
İlerde inşallah web tabanlı arabirim olacak. Ayrıca streaming ile internet radyo dinlemek mümkün olabilir.

FreeRTOS port etmek için de uğraşıyorum. 2 seneye kalmaz yaparım  :lol:

http://rapidshare.com/files/48116371/ENC28J60.rar.html

Ziya

Hocam ENC28J60 yurtdışı fiyatı 2.5 dolar civarında. Siz temin ettiniz mi (nereden ve fiyatı), etmediniz ise geliştirmeyi ISIS üzerinde (7.2Beta sürümünde) mi yapacaksınız?

Yanlış hatırlamıyorsam (bakmam lazım) Jal için bu çip (veya eski modeli) kütüphanesi oluşturulmuştu. Geçen gün arşivimi tararken görmüştüm. Bunu C ye aktarmak istiyordum fakat temin etme sorunu vardı. Neyse ki ISIS modelini çıkartmışlar.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

mp3dragon

İstanbul/Karaköy den almıştım. Fiyatını hatırlamıyorum ama 2,5 usd'den fazla idi. LPC2138 ve ENC için hazır C kütüphanesi var. PIC ler için zaten hazır Microchip stack da mevcut. Tercihimin bir sebebi de kod bolluğu.

Jabba

Tüm bu projenin kodlarını kim yazdı???Birde neden uygulamanızda USB arabirimi olarak FT232BM kullandınız ki bazit olmamış mı biraz?(Ylnız ekran süper)
Capsule NET Compiler 2007

mp3dragon

@Jabba,

1- Tüm programı ben yazdım (efsl, lcd ve mp3 dekoder kodları hazırdır ben port ettim)
2- FT232BM değil RL kullanıldı.
3- LPC2148 veya üst serisi işlemcilerde usb bootloader ve pc tarafında arayüz yazabilecek bilgin var ise katkılarını beklerim.

http://www.youtube.com/watch?v=PmLdR1516p4

eski versiyonun çalışan videosu.

Jabba

Bootloader olayını anlamadım dostum ama geliştirdiğin devreye USB arabirimi ekleyebilir ve bu arabirim ile konuşacak bir C# uygulaması yazarım sana.Hatta eğer DOTNET dillerinden birini kullanıyorsan HID cihazlarla harika yöntemler ile haberleşebilmen için direkt kendi yazdığım bir DLL dosyasını sana verebilirim.Fakat USB arabirimini PIC18F4450 ile tasarlamıştım ben sen devrene nasıl entegre edersin bilmiyorum.Fakat o renkli ekran ve arayüzü nasıl yaptın anlamadım.Sanki bir işletim sistemi var üstünde gibi.Yada harika bir menü anlamadım hala :)
Capsule NET Compiler 2007

mp3dragon

İşletim sistemi yok. Menü düzenlemesi. işin sırrı LCD ve ARM de.

Bootloder cihaza USB üzerinden firmware atmak için.
.net ugulaman ve .dll hakkında bilgi verirsen sevinirim.

dahada eski versiyon;
http://www.youtube.com/watch?v=myvqAMdtSgg