Sıfırdan bir PLC yapılabilirmi?

Başlatan serdararikan, 20 Nisan 2007, 15:29:42

serdararikan

üretmek arzusu taşıyan arkadaşlarımız çoğunlukta.O zaman gerekli olan donanım hakkında bi beyin fırtınası yapıp oluşan fikirleri somutlaştırmak lazım diye düşünüyorum.Mustafa arkadaşımız ladder ile programlanabilen bir chip olduğunu yazmış bunu biraz daha detaylı araştırmak lazım.Ben başlangıç için pic ile bir uygulama yapılabileceğini düşünmüştüm ama gelebilecek her fikri değerlendirmekte yarar var tabiki.Ben 16f8777 ile basit kontak yapıları ve timerlardan oluşan bir sistem için çalışmalarıma başlayacağım.Değişik fikirleri olan arkadaşlar varsa fikirlerini bekliyorum..

MC_Skywalker

Merahaba;

PIC ile PLC konusu antrak gazetsinde 1998 tılı temmuz ayında bahsedilimişti. buradaki yazı umarım başlangıç için bir adım olur. 16F84 ile örnek vermiş. ve bir program anlatılmış Ladder programlama için

ilk makale
http://www.antrak.org.tr/gazete/071998/barbar.htm

ikinci makale
http://www.antrak.org.tr/gazete/081998/barbar.htm

üçüncü makale
http://www.antrak.org.tr/gazete/091998/barbar.htm

serdararikan

Ben öncelikle bir bootloader yapıp Visual Basicte yapacağımız  bir program ile kullanıcının oluşturacağı Ladder programı PIC için assemblye oradanda hex e ve bootloader ile PIC yüklemeyi düşünüyorum.Görüşlerininzi bekliyorum...

mustafacifci

dostum pic te rtos ilede ilgili bir şeyler yazarsan timerlar ile ilgili işlemlerde daha rahat edersin.

muratxxx

arkadaşlar ben 2 aydır askerde oldugumdan yazılarınızı takip edemiyorumdum. siz plc yapımı ile ilgili calışmayapmak istiyorsunuz anladıgım kadarıyla.ben askere gelmeden önce yerli yapım bir plc yapmak icin 2 yıl calıştım ve ortay bişiler cıkardım.iki adet kart yatım ve test ettim bunlar 16x24 input kartı ve 16 röle cıkış kartları idi proje gelişimi rtu ve plc arası olacak gibi ve calışmam askerligim olmasa idi 2-3 ayda bitecek gibi idi.sizden konu hakında daha başka fikirleri olan varsa,  proje cok detaylı tartışmaya acıgım ben yapılabilicek en güsel proje türkiye adına bizi dışarıya bagımlılıgımızı azaltacak bi proje ben bir otomasyoncu olarak dışarıya nasıl para aktıgına şahim otomasyon sektöründe.
(Rigol DS 1102E)-(UNI-T UT804)-(Unisource c3100)-(Unisource 8110)-(Unisource P-3625T)-(TT T-ECHNI-C VC2002)-(LAP32128U-A)

serdararikan

elinde tasarladığın bi kart varsa bunu yayınlarsan sevinirim ayrısa pc software için hiç çalışma yapmışmıydın?yaptığın çalışmaları yayaınlarsan ve yapmamız gerekenler hakkında görüş belirtirsen sevinirim.

Macera

Aşağıdaki linkte bir ladder programı var.
Link
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

muratxxx

arkadaşlar nasıl foto ekliyorduk sayfaya yardımcı olurmusunuz yaptıgım plc nin kartlarını fotolarını koayacam
(Rigol DS 1102E)-(UNI-T UT804)-(Unisource c3100)-(Unisource 8110)-(Unisource P-3625T)-(TT T-ECHNI-C VC2002)-(LAP32128U-A)

Erol YILMAZ

http://imagevenue.com/
resminizi uygun boyutlara getirip bu siteye upload ettikten sonra resminiz
için verdiği linki!!!
buraya image ikonuna tıkladıktan sonra boşluğa yapıştırarak koyabilirsiniz.

Alıntı yapılan: "muratxxx"arkadaşlar nasıl foto ekliyorduk sayfaya yardımcı olurmusunuz yaptıgım plc nin kartlarını fotolarını koayacam

peko

Daha önce böyle bi konuyu düşündüğümde ilk aklıma gelen, yapacağım PLC 'nin yine benim yapacağım bi aygıt ile programlanabilmesi olmuştu. Yani ben üretim yapan bi tekstil atölyesindeki makinelere takılmak üzere PLC sistemi satacak olsam varsayalım 10 adt. PLC makinelere bağlanacaksa, 1 adt. programlama cihazı da beraberinde vermeliydim.
Bilgisayar ihtiyacı , yeni bir personel ihtiyacı olmaksızın makine o tekstil atölyesinin ustası tarafından programlanabilmeli ve atölyenin bu konudaki maliyeti düşmeliydi. Satışı destekleyen konu da projenin bu özelliiğinin olmasydı. Tabii diğer işlerimin yoğunluğu nedeniyle böyle bi projeye girişmemiştim. Şimdi eğer başlanacak olursa elimden geleni bende yapmaya hazırım.. ama PLC için gereken bi sürü ıvır zıvır özel durumu ortadan kaldırabilirsek eğer ben çok talep olabileceği düşüncesindeyim.
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "peko"...makinelere takılmak üzere PLC sistemi satacak olsam varsayalım 10 adt. PLC makinelere bağlanacaksa, 1 adt. programlama cihazı da beraberinde vermeliydim.
Bilgisayar ihtiyacı , yeni bir personel ihtiyacı olmaksızın makine o tekstil atölyesinin ustası tarafından programlanabilmeli ve atölyenin bu konudaki maliyeti düşmeliydi...

Programlama cihazını o zaman 1 adet verdiğin yere de vermen gerekecek.
Programlama cihazı yerine usb den çalışan bi dongle olsa nasıl olur ?
Laptop her işyerinde var.

muratxxx

Allegro teşekkür ederim en kısa zamanda fotoları ekleyecem daha geniş bicimde bu konuyu acacam arkadaşlar en kısa sürede.

Macera

Yukardaki projeyi burdan indirdim diye hatırlıyorum.
Gayetde güzel bir proje!
Sitede aratırdım , bulamadım.
Tekrardan veriyorum Link
Umarımki işe yarar.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

muratxxx

4-5 yıldan beri üzerinde calıştıgım plc n,n ıkı kartını yayınlıyorum

Telefon numaranızın yazdığı resimler yerine, bu devreyi oluşturma şeklinizi izah ederek bilgilerinizi paylaşabilirsiniz. Unutmayın burası paylaşım forumu. Ticaret için nette yeterince başka site mevcut - Analyzer

Murat Mert

Ustalar merhaba
Bende kendi yapımım plc kullanıyorum birkaç uygulamada kullandım. Bunlar basit uygulamalar yanlız: Soğutma sistem kontrolü, Sıralı pompa kontrolü. Hidrafor sistem kontrolü vb küçük uygulamalar.Picde daha amatörüm ama mantıkla çözüyorum. Ldmicro (ladder programlama) kullanıyorum.Plc'imin bir anakartı var 16f877 den oluşuyor. Jdm programlayıcı RS232 bağlantı soketi var.14 lü soketlerle röle kartı ve giriş kartlarını bağlayarak çevre birimlerini oluşturuyorum aslında 877 deneme ve uygulama kartı olarak yaptım çevre birimlerini ekleyince cpu ve birimleri oldu ve plc ye döndü bootloader olarakta kullanıyor.Biraz hata ve eksiklerim var tamamlayınca paylaşacağım. Paylaşalım birbirimizi destekleyelim. Kolay gelsin.
mert07