Sıfırdan bir PLC yapılabilirmi?

Başlatan serdararikan, 20 Nisan 2007, 15:29:42

serdararikan

Bu forumda güç kaynağı gibi bazı çalışmalar gördüm.Sonucunda ne oldu bilmiyorum ama böyle çalışmaların olması güzel.Eninde sonunda iyi bir çalışma ortaya çıkacaktır bence.PLC konusuda uzman olanlar: ne dersiniz bi PLC tasarımı olayına girsekmi?Daha önceden denendimi bilmiyorum ama...

ground

Plc için pc software i hazırlanabilirse ladder programlama vb.. diğer kısım için tek bir işlemcili bir arabilirim tasarlanabilir. ADC + DAC + I/O ları bol olsun yeter ;)
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

serdararikan

forumda yazılım ve donanım konusunda iyi arkadaşlar var.Bence çok iyi bir proje olur bu forumdam böle bi ürünün çıkması

Analyzer

Selam,

PLC'yi plc yapan bence; kolay programlanabilir olması, pazarlama ve destek ağının kuvvetli olması, bol bol reklamı olmasıdır. Zaten klasik PLC'leri açıp incelediğinizde, içerisinden çok fazla bir şey çıkmıyor. (Yeni PLC'lerde Renesas işlemciler mevcut) Yani bu işlemciyi Ladder ile programlanabilir hale getirmek mesele. Bir Ladder compiler olması gerekli. Ama bu satış yapacaksanız gerekli, satış yapmayacaksanız zaten Ladder'la uğraşmıyor kimse. Ya gidip PLC satın alıyor ya da bir mcu'yu programlayıp kumanda ediyor.
Bu iş ile ilgilenecekseniz, endüstriyel mcu'lardan başlamak ve mantıklı karar vermek lazım. PLC yapımı amatör uygulama için bana göre lüks.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

toyapar

mrb arkadaşlar
şimdi serdar arkadaş doğrusunu yapmış
kendi plc mizi yapmak mantıklı neden tonlarca dövizi dıaşrıya akıtalımki.burda bunca elektronikçi sıfatıyla geçinen insanlarız ama ordan burdan kopya almaktan başka işimiz yok.bence artık hep beraber çalışıp bir şeyler ortaya koyma zamanı gelmedimi.serdar kardeşim eğer böle bir proje istersen scadasınıda ben yazacam sana.her şey para demek değil onun verdiği hazzı bebaber yaşarız.siemens diyouz bir kablosu 75-100 euro yazık değilmi.
herkesin görüşüne açığız

mustafacifci

serdar  biz önce plc değilde zeliologic gibi akıllı röle ile başlayalım önce. çünkü biliyorsunuz plc sistemlerde bir sürü haberleşme sistemlerine destek verme data bloklarda kayıt ve en önemlisinde çevrim zamanları pid yapıları falan. hafızanın yarısını dolduran bir plc yazılımının çevrim süresi 4-5 saniye sürerse durum kötü bunun için yaklaşık 800 mhz de falan çalışabilen dspic kullanmak gerektiğini düşünüyorum.
o yuzden mantığını geliştirmek amacıyla akıllı röle sistemi yapılıp bunun daha sonra yavaş yavaş hızlı bir sisteme dönüştürülmesi sağlayalım.

tnen

PLCHIP nette aratalım bakalım ne çıkacak????

malpaslan1979

Merhaba sitemizde daha önce yayınlanan bir site vardı oradaki şema ve yazılım sayesinde pic`i plc gibi kullanabiliyorduk.Adres aşağıda yazılı ilgilenenler bakabilirler. Malum Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok....

http://inicia.es/de/juanmarod/main.htm

etarhan

Merhaba arkadaşlar,

"Biz de el birliği ile bir şey yapalım" yaklaşımı elbette takdire şayan bir yaklaşım. Ancak, bu işler bir ekip işidir. Ekip ise, sağdan soldan toplanmış veya hasbelkader bir araya gelmiş, her biri ayrı telden çalan, "proje" dendiği zaman birisinin daha önce yaptığı bir uygulamayı kopyalamanın kastedildiğini zanneden kişilerden meydana gelmez. Ekip, "proje terbiyesi"ne sahip kişilerden meydana gelir. Herkes, neyi hangi çerçeve içerisinde yapacağını genellikle "okullu" olarak, nadiren de "alaylı" olarak, öğrenmiş ve hazmetmiştir. Buna uyulmazsa ne olur? Arada sırada gazetelerde karşımıza çıkan "kakofoni" diye bir terim var ya, işte o olur.

Hiç şüphesiz, bu (kendi PLC'mizi yapalım) konuya katkıda bulunanlar arasında yaşı 40'ı 50'yi aşmış, benim bu dediklerimi yaşamış, görmüş, öğrenmiş olanlar da vardır. Onların daha genç, daha tecrübesiz olanları bu konuda doğru yöne yönlendirmelerini beklerdim (ki benim amacım da budur). Aksi halde, her nesil bir öncekinin yanlışlarını tekrar ederek kıymetli zamanını, kıymetli enerjisini çarçur eder, herkes kendi kuyruğunu yakalamak için döner durur.

Birisinin söylediği güzel bir laf var: Akıllı insan, başkalarının tecrübesinden yararlanmayı bilen insandır. Maalesef, bizde ne gençler bu basit kuralı uygulayacak kapasitede yetiştiriliyorlar, ne de yaşlılar, tecrübelerini dürüstçe ortaya koymaya yanaşıyorlar.

Sonuç ortada. düzeltmek istiyor musunuz, yoksa geyik yapmaya devam etmek daha mı güzel?

ilker_32

Burada bir kaç örnek var inşallah yararlı olur.

http://rapidshare.com/files/27103544/PLC_oernekleri.rar

z

Yapilamayacak sey yoktur. Ancak kolaylik zorluk durumu var.

PLC denen cihazi cok basit bir sekilde  yeterince I/O su olan ihtiyac duyulacaksa islemci etrafinda yapilandirilmis ADC, PWM, DAC, Timer, Counter tipi cevre birimleri olan, giris ve cikislari basitce farkli voltaj seviyelerine uyum saglayacak ayni zamanda izolasyona imkan veren opto turu ayiraclarla donatilmis kart demektir.

Bu sartlarda bir kart yaptiginizda bu zaten PLC karti olarak kullanilabilir.

Bu karta PLC karti diyebilmek icin, cihaz (kart) uzerinde kosacak programi, MCU programlamasinda uzman kisi değil de siradan MCU bilmeyen birinin dahi yapabilmesi gerekir. Eger bu kisilere basit bir dil sunabiliyorsaniz PLC yi yaptiniz gitti demektir.

Yazacaginiz dil standart PLC dillerinde olursa yaptiginiz PLC de standart olur. Yok dil size ait olacaksa yaptiginiz cihazin adi gene PLC olacak ancak  piyasaya alternatif bir urun olarak cikacak demektir. Standart olmayan bir dil kullanacak PLCnin satis sansinin olmasi icin cok iyi bir sey yapmaniz gerekir.

Ancak pek cok tuketici urunun standart olmasini isteyecektir. Windows ve Linux piyasasina ZART isletim sistemi ile cikip bu isletim sistemi uzerinde kosacak  programlar yazip satabilirsiniz ancak satislariniz istenen seviyeye asla gelemez.

Sonucta PLC yapmak hic de zor bir konu değil. Elektronik devreleri zaten basit, sadece isletim sistemi, derleyici yada yorumlayici yazma konusunda tecrube edinmis olmaniz gerekiyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

pruva

OG

Anlamlı, somut, yararlı bir hedef önerilmiş. PLC ye yabancı birisi olmamam rağmen elimden gelen maddi manevi desteği verebilirim.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Prof.EleCTroN

Arkadaşlar http://www.sample.co.kr/ladder/index.html ve http://www.microshadow.com/ adreslerine bir göz atmanızı öneririm. MCS-51 serisi ile örnek bir tasarım var.