Sıfırdan bir PLC yapılabilirmi?

Başlatan serdararikan, 20 Nisan 2007, 15:29:42

serdararikan

hiçkimse bu konu ile ilgilenmiyor sanırım?acaba piyasada artık çok ucuz plc lerin bulunmasından dolayımı?ben basit bir ladder software üzerinde çalışıyorum.Visual Basic ile ilgilenenler varsa ve geliştirme işlemine katkıda bulunurum diyen olursa kodları sizinle paylaşabilirim.

serdararikan

16f877 ile yapılmış bir iki örnek buldum.
http://inicia.es/de/juanmarod/PLC3/plc_III.htm
kendimde bi ladder derleyici yazıyorum çok profosyonel bişey deil ama yakında onuda sizlerle paylaşacağım.ilk etapta bootloader kullanarak PIC ile basit bir PLC yapmayı düşünüyorum.eğer katılım olursa bunu mikroişlemci veya DSPIC ortamına taşıyabiliriz.ben mcs nin loader ini kullanacağım.eğer kendimiz bir bootloader yazarsak onu kullanmak daha orjinal olur.katılımları bekliyorum.

smyomekatronik

Esselâmû aleyküm

serdararikan hocam http://www.cq.cx/ladder.pl adresindeki programın kaynak kodu yayınlanıyor,programın adı daha önce forumda geçti fakat programla ilgili net bir açıklama göremedim(program işimizi görür veya bu nedenlerden dolayı işimizi görmez).Çalışmalarınızı bu program üzerinden yapma imkanınız varmı,yapabilirseniz çok kısa sürede ilerleme kaydedebilirsiniz.

serdararikan

dostum gönderdiğin linke baktım.o linki daha önceden incelemiştim.orada programın kaynak kodu yok veya ben göremedim.ayrıca oradaki çalışma görsellikten çok uzak.metin şeklinde gibi bişey.ben daha görsel bişey yapmak istiyorum.ayrıca komut setinide sık kullanılan bir plc nin komut setine benzetmek istiyorum.vb6 ile ladder programı üzerinde çalışıyorum fakat yazılım konusunda iyi deiğilm kendi çapımda bir derleyici yazıyorum.çokta fena gitmiyor.yakında sizlerle paylaşacağım.geliştirmek için çalışırım diyen olursa görüşebiliriz.

keos

ben kendi işlerimde kullanabilmek için pic ile plc benzeri birşey yaptım
dijital I/O karlarım 32 input ve 32 outputluk sistem 8 x 255 max 2040 I/O ya çıkmaya musait ayrıca eternet, usb veya seri port üzerinden haberleşebiliyorum. Şu anda yaptığım uygulamada telemecanique plc ile rs 485 ten unitelway protokolu ile haberleşip bilgileri eternetten pc ye gönderiyorum aynı zamanda pic plcin başka yerleri kumanda ediyor.
programı memory karta yazıp ordan işletmeyi düşünüyorum bundan sonraki adımda

anil43

merhaba güzel işler başarmak üzeresiniz pic ile plc yapabilmeniz için iyi bir assember bilgisi olması gerektiğini düşünüyorum.Bu nedenle parsic proğramını gözden geçirim assember yazılımlarını nasıl elde ettiğini bir bakın; size örnek olur.parsicle bir çok uygulama yaptım.lojic denetimler haberleşmeler vs. en son 7n2,7e1,8n1 modbus ASCII haberleşmesi gibi modbus ascıı haberleşmesi olan tüm cihazlarla rahatlıkla master veya slave haberleşmesi yaptım perfonmasıda gayet yüksek ama aşırıya kaçmamak kaydıyla.Bana kalırsa parsic yapımcısının bıraktığı bu yolda proğramı anlayıp devam edin işte o zaman bir plc nasıl derlediğini ve çalıştığını anlayabilirsiniz.hazır yazılımlarda uzaklaşın . O size ileride önünüze bir set duvar inşaa edecektir.İşi özünden kavrayın!!
teşekkürler

serdararikan

yaklaşık 6 aydır sürekli olmamakla ara ara bildiğim azcık vb bilgisi ile nacizane bir ladder programı yazmış bulunmaktayım.program henüz bitmedi ve bir sürü eksik ve hatası var.ama anladımki bu işler tek kişi ile yapılabilecek işler değil.grup çalışması şart.ben sadece istenirse böyle bir projenin yapılabileceğini göstermek adına basit bir ladder programı yazdım.içinde şuan için 10 zamanlayıcı ve 10 sayıcı var tabiki kontaklar ve röleler.program ladderi ccs koduna çeviriyor.ilerisi için geliştirilebilir.bu programı sizlerle paylaşmak istedim.bu projeyi geliştirmek isteyen olursa kendileri ile ortak bir çalışma grubu oluşturabiliriz.

program aşağıdaki linktedir.
http://rapidshare.de/files/47682829/PLC.exe.html

universitelim54

serdararıkan hocam ladder edıtorde hazırladıgınız programı hex cevırıp nasıl pıc yukledınız bıraz anlatmanız mumkun mu

ayhani

Alıntı yapılan: anil43 - 04 Şubat 2009, 00:42:21
parsicle bir çok uygulama yaptım.lojic denetimler haberleşmeler vs. en son 7n2,7e1,8n1 modbus ASCII haberleşmesi gibi modbus ascıı haberleşmesi olan tüm cihazlarla rahatlıkla master veya slave haberleşmesi yaptım perfonmasıda gayet yüksek ama aşırıya kaçmamak kaydıyla.Bana kalırsa parsic yapımcısının bıraktığı bu yolda proğramı anlayıp devam edin işte o zaman bir plc nasıl derlediğini ve çalıştığını anlayabilirsiniz.hazır yazılımlarda uzaklaşın . O size ileride önünüze bir set duvar inşaa edecektir.İşi özünden kavrayın!!
teşekkürler

Aynen katılıyorum. Zaten yerli PLC üreticimiz Mikrodev parsic arayüzünden esinlenmiş

PARSİC ile yaptığım bir program:

MİRODEV ARAYÜZÜ:

En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

ogy

@ayhani hocam Mikrodev'in arayüzü QT ile yazıldı.Dikkat ederseniz QT derleyici ile Mikrodev'in arayüzü birbirine benzer.

ayhani

Alıntı yapılan: ogy - 13 Nisan 2016, 23:16:08
@ayhani hocam Mikrodev'in arayüzü QT ile yazıldı.Dikkat ederseniz QT derleyici ile Mikrodev'in arayüzü birbirine benzer.

Doğrudur. Hocam ben programlama mantığı açısından esinlendiğini söyledim, yoksa QT ile yazıldığını bilmiyordum.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

trinity

PLC demek sadece bir kart bir yazılım demek değildir, PLC toplam bir hizmetin adıdır, bu hizmetler;
1- Endüstriyel standartlarda ve kalite belgelerine sahip bir donanım,
2- Bir çok platform altında çalışabilen bir yazılım,
3- Yaygın servis ve pazarlama ağı,
4- Periyodik olarak düzenlenen eğitim ve tanıtımlar.
5- Yazılım ve donanım hakkında geniş dökümantasyondur.

Bir PLC yapabilmek için en azından orta ölçekli bir şirket olmanız gerekli, bu yüzden biz burda PLC yapamayız ama mikroişlemcili bir kontrol kartı yapabiliriz.

magnetron

benim imzamdaki kart Ladder değil ama STL ile programlanabiliyor

80 tane STL komut var

kendim tasarladım bir çok makinede de kullandım

skara1214

Alıntı yapılan: magnetron - 14 Nisan 2016, 18:36:38
benim imzamdaki kart Ladder değil ama STL ile programlanabiliyor

80 tane STL komut var

kendim tasarladım bir çok makinede de kullandım
hocam ekteki devreye baktım elinize sağlıkta devre tasarımına bakınca bunu türk çizmiş Allah ne verdiyse şeklinde olduğu çok belli.Keşke devre tasarımını profesyonelce yaptırıp sadece yazılıma yoğunlaşsaydınız. Şimdi diyeceksiniz ki bi ton yerde kullandım sıkıntı çıkarmıyor ama iş orada bitmiyor profesyonel  bir kart elinize alınca bir nizam düzen var(tartışma çıkarmak için söylemiyorum sadece yapıcı bir eleştiri olarak kabul ederseniz mutlu olurum)
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Kıvanç ÖZKARAYEL

Alıntı yapılan: serdararikan - 28 Haziran 2009, 00:36:40
yaklaşık 6 aydır sürekli olmamakla ara ara bildiğim azcık vb bilgisi ile nacizane bir ladder programı yazmış bulunmaktayım.program henüz bitmedi ve bir sürü eksik ve hatası var.ama anladımki bu işler tek kişi ile yapılabilecek işler değil.grup çalışması şart.ben sadece istenirse böyle bir projenin yapılabileceğini göstermek adına basit bir ladder programı yazdım.içinde şuan için 10 zamanlayıcı ve 10 sayıcı var tabiki kontaklar ve röleler.program ladderi ccs koduna çeviriyor.ilerisi için geliştirilebilir.bu programı sizlerle paylaşmak istedim.bu projeyi geliştirmek isteyen olursa kendileri ile ortak bir çalışma grubu oluşturabiliriz.

program aşağıdaki linktedir.
http://rapidshare.de/files/47682829/PLC.exe.html

Hocam attığınız program silinmiş. Tekrar yükleme şansınız var mı acaba? Ben de elimden geldiğince geliştirmeye çalışacağım.