PBP ile 32 bit binary'den 10 heneli bcd ye cevirim

Başlatan nonstradam, 22 Temmuz 2003, 14:09:12

nonstradam

selam. ben 32 bit binary bir sayıdan. 10 digit lik bir sayı elde etmek istiyorum. yani diyelimki.  elimizde 00000000 00000000 10000000 00000000 binary sayısı var. ben displayde decimal  32768 sayısını gormek istiyorum. ama bir turlu nasıl cevirecegimi bilemiyorum. bu konu ile ugrasmıs arkadasların yardımını beklıyorum

asm_Coder

PBP DA dword işlemlerinmi yapamazsın.yani değişkenlerin yada sabitlerin yada işlem sonuçları 16 biti geçemez.32 bitlik işlem yapmak istiyorsan picbasicplus ı kullan.çevirim işleminin nerede göstermek istiyorsun.7 segment displayda göstermek istiyorsan.iki tane pic kullan.birinde işlemlerini yap diğerini ise displayleri sürmek için kullan.32 bit sayının bulunduğu değişkenin içeriğini decimal tabanda seri olarak display picine gönder.display picindeki değişkenin içeriğininde 8 bitlik bir potrtan displaylere gönder.
kolay gesin.
y=f(x);

nonstradam

yardımın için teşekürler ama PB_Plus'a kanım kaynamadı benim. yukarıda bahsettigim bilgileri grafik lcd'de goteriyorum. PB_Plus a kanımın kaynamamasının sebebi bu Grafik LCD de cesitli animasyonlar yaptırıyorum. bu animasyon datalarını
MicroChip in 24LC256 eepromunda saklıyorum. programın işleme sırasında, bu grafik
animasyon datalarını epromdan alıyorum.  picbasic pro ile bu iş kolay I2CREAD diyorum olay bitiyor, fakat 32 biti cevirme sorunu cıkıyor bu defa.

32 bit cevrim icin Picbasic plus kullanayım diyorum. bu defada BUSIN BUSOUT komutları saglıklı calısmıyor. yani bahsettigim grafik animasyon bilgilerini epromdan okumaya kalktıgımda bir BYTE okuyor, ikinci BYTE ı okumuyor, sonra bir BYTE daha okuyor, ikinxi BYTE ı yine okumuyor. bu sekilde gidiyor.

Picbasic plus ta BUSIN-BUSOUT komutu karasız calısıyor. bunub sebebini bilen veya bu sorunla karsılasan arkadasların ilgisini bekliyorum.

basarılar...