Hi-Tide programı nasıl kullanılır?

Başlatan Logan, 30 Nisan 2007, 23:00:13

Logan

İyi akşamlar arkadaşlar.Basic ile Assembler dillerinden  tamamen sıkılmış ve yenilik arayan birisi olarak artık C kullanmaya karar verdim. Gerekli döküman ve datasheetleri indirdikten sonra bununla da yetinmeyerek gittim kendime bir adet kitap aldım.Her ne kadar komutlara yabancı olsamda uzun süredir mikroişlemciler ile uğraştığım için anlamam ve uygulamam zor olmadı.Biraz da üzerine düşünce en azından mantık olarak hemen hemen kavradım diyebiliriz.Bir aralar @nonstradam arkadaşımın verdiği Hi-Tech 9.50 ve Hi-Tide arabirimini indirip bilgisayarıma kurdum fakat açıkçası pek anladığım söylenemez. :? Aralık ayında İstanbul da yapılacak olan fuara yetiştirmek üzere sistemi geyet karışık bir proje ile karşı karşıyayım ve neyi ne kadar çabuk öğrenirsem o kadar iyi olur.Sitede aratma yaptım fakat istediğim bilgilere ulaşabildiğim söylenemez.Acaba aramızda bana baştan sona Hi-Tide programında derleme yapmayı detaylı bir biçimde anlatacak ve en azından bir ledi 500 mS aralıklarla yakıp söndüren örnek programı yazabilecek birisi var mı :?: Amacım hazıra konmak değildir.Lütfen mesajımı yanlış değerlendirmeyiniz.Vaktimin çok kısıtlı olması sebebiyle yardımcı olmanızı temenni ediyorum.İyi akşamlar, iyi çalışmalar...
İmza.

ustad

Hocam illa Hi-tide kullanacağım demiyorsanız Mplab üzerinden de Hi-techi kullanabilirsiniz, kullanacağınız işlemciyi bilmiyorum, 16 seri için benim kullandığım 8.05 versiyonunda bu şekilde MPlab a entegre ederek kullanıyorum. Bu şekilde isterseniz örnek kodda yollayabilirm yada ekleyebilirim.

Logan

Arkadaşlar, aramızda hiç kimse Hi-Tech derleyicisi ve Hi-Tide arabirimi hakkında geniş bilgiye sahip değil mi?
İmza.

Analyzer

Selam,

Hitech değil de arabiliri nedeniyle CCS çok tercih ediliyor. Ayrıca kendi forumu da baya aktif. Hitech de ısrarlı değilseniz CCS tavsiye ederim. Ancak Hitech isterseniz de kullanıcı sayısı sınırlı olduğunu biliyorum, bilginiz olsun.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

arslan74

Merhaba,

Logan bey eğer Hi-Tech'in kendi IDE'sini kullanmakta israrcı değilseniz. Size bende ustad arkadaşın öneriği şeklide kullanmanızı tavsiye edeceğim. Direkt Mplab altına entegre ediyorsunuz, entegre etme işleminide bir program var onu kurduğunda otomatik işlem hal olmuş olacak. Geriye kullanmak kalıyor, kullanması gayet basit. Hi-Tech'in kendi IDE si bana biraz karışık geldi. Aslında öğrenildiğinde simulasyon dahil bir cok özellikleri içinde barındırıyor.

PL8.05 versiyonu için link vermiştim. Bu forum altında aratma yapabilirsiniz.

Selamlar.

mp3dragon

HI-TIDE kullanımı biraz zor ve java olduğu için biraz sistemi kasıyor. Hi-tech mplab içine entegre edilince gayet kolay kullanılabiliyor. Linker ayarlarıda IAR da olduğu gibi saç baş yoldurmuyor. Tavsiyem hi-tech veya microchip C yi, mplab içinde kullanmanız.

CCS kullanmadım, kendine has fonksiyonları başlangıçta size zaman kazandırabilir. Ama derleyeci veya işlemci değiştirirseniz programı baştan yazmanız gerekir.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

Logan

Önerileriniz için sağolun arkadaşlar.Galiba Hi-tech programını Mplab ile kullanmak en mantıklısı.İyi akşamlar, iyi çalışmalar...
İmza.

AlexanderII

Merhaba logan arkadaşım mplab'tan sa  hi-tide nin editörünü kullanmanı tavsiye ederim.Herhangi bir sıkıntın veya çözemediğin bir problem olursa msn adresini yazarsan yardımcı olabilirim.

conqueror_tr

merhaba arkadaşlar

ben mplab hi-tech eklemye çalıştım ama olmadı. hatlar veriyor derlerken. yada önce yapıp çalıştıran varsa anlatabilirmi. Eğer vakti varsa resimlide olabilir.
Teşekürler...