visual basic ile paralel port kontrolünde sorun

Başlatan f1varol, 09 Mayıs 2007, 11:57:48

f1varol

Arkadaşlar visualbasic ile paralel port kontrolü yapıyorum, sorun yok, data pinlerini kullanıyorum. Ama bilgisayar ilk açılışta data pinlerini 1 olarak açıyor. Bu da porta bağlı elektrikli aletlerin çalışır duruma geçmesi anlamına geliyor. Programı açtığım zaman pinleri sıfırlıyor ama ben pc ilk açılışta pinlerin sıfır olarak açılmasını istiyom. Bunu visualbasic te kodlarla halledebilirmiyim yoksa ek bir donanım kurarak mı çözmeliyim

paradox

hocam araya NOT  kapısı koysan programda da pinleri aktif etmek için sıfır versen bi şekilde çözülmüş olur.
bide şu yol var ama ne kadar işini görür bilmem.visual basicte yazdığın program bilgisayar açılırken çalışsa.başlangıça atasan çalışır.tabi bunun için programlamada ek ayar vardır o kısmını bilmiyorum.
denemedim ama paralel port bilgisayara enerji verdiğimizde aktif oluyor sanırım.yani işletim sisteminden bağımsız.bu durumda ikinci verdiğim öneri pek iyi olmaz.

f1varol

evet pc ye enerji verildiği an paralel port data pinleri 1 oluyor. buna müdehale etme şansımız yok. araştırdım. bios ayarları böle.

aslan_korhan

Komple programın çıkışlarını ters çevir.
Diyelim Port'a 1 geldiğinde aktif  oluyorsa 0 olduğunda aktif olacak şekilde yap. Bilgisayarı ilk açtığında tüm portlar 1 olacağı için çıkışlar aktif olmayacaktır...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

Lütfi AYYILDIZ

Alıntı yapılan: "aslan_korhan"Komple programın çıkışlarını ters çevir.
Diyelim Port'a 1 geldiğinde aktif  oluyorsa 0 olduğunda aktif olacak şekilde yap. Bilgisayarı ilk açtığında tüm portlar 1 olacağı için çıkışlar aktif olmayacaktır...
Bu çözüm değil. Bilgisayar kapalıyken bütün cihazlar çalışıyor olacak ozaman. Bence araya bir PIC koyarsan daha az uğraşırsın.Ayrıca paralel portu kullanmanada gerek kalmaz seri port ve pic le sorunu çözersin.