DC 800 Volt, 1 Amper i nasıl kontrol edebilirim?

Başlatan crypto, 14 Mayıs 2007, 14:12:55

crypto

Bir invertör devreyle DC 12->DC 800 volt a dönüştürüyorum.
Çıkıştaki akımı 0-1000 mAmper aralığında nasıl bir devreyle ayarlayabilirim.?

ise

çıkışta artı kenardan yada eksi kenardan seri bir 1 ohm direnç koyarak geri besleme yapabilirsin.  yüksek voltaj sistemlerde genelde eksi kısımdan geri besleme alınır

crypto

@ise
Cevabın için tşk. ederim. Sanırım yapmak istediğimi tam anlatamadım.

Çıkışta yüke vereceğim akımı 0-1000 mA akım aralığında, bir potansiyometre-transistor veya başka bir düzenekle istediğim değere ayarlayabilmek istiyorum.

Voltaj değeri yüksek olduğundan nasıl bir malzeme ya da yöntem kullanmam gerektiğine karar veremedim.

ise

smps  kullanmanı tavsiye ederim bu kadar yüksek voltajı transistörle kontrol etmen çok zor.. çok yüksek ısı meydana çıkar  misal devrede 800 ohm diirenç var  800v uyguladığımızda 1 amper akım geçer buraya kadar sorun yok 400 v uyguladığımızda ise 0.5 amper akım geçer ( 800-400 ) * 0,5 = 200 W bir ısıda transitörde demektir. bu cihaz bu sefer elektrikli soba gibi çalışır. bundan dolayı direkt olarak smps kullanırsanız daha sağlıklı sonuçlara ulaşırsınız..

crypto

SMPS de nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

crypto

Bu işi PWM le çözme şansımız olur mu acaba? Eğer olabilecekse kaç herz kullanmam gerekecek?

ise

tl494 pushpull smps işini görür.  gevv arakadşımızın  daha önceden yayınlamış olduğu şemalar mevcut. feritin cinsine göre max. frekans seçimi yapılır. bunuda ferit trafo saran firmalara yaptırırsanız çok daha kolay çözüme ulaşırsınız giriş 12V çıkış 800V  1A  pushpull çalışacak diye belirtirseniz ferit trafo imalatçıları ona göre trafo hazırlarlar.