34063 ve Vout ripple sorunu?

Başlatan sitenindelisi, 17 Mayıs 2007, 18:43:18

sitenindelisi

Step-up bir convertor ile uğraşıyorum.
-MC34063
-F       : 48 Khz
Vın     : 3,6 volt
Vout   :5.00 volt
Schottky 1n5819

Yüküm(RF RX modül) 8-10 ma çekiyor. Hesabı 100 ma çekecek şekilde yaptım. Sistem %10 yükte çalışıyor. Sistemde 650 Hz ripple oluşuyor ve yükümün çalışmasını ciddi şekilde etkiliyor.

Frekansı 80-85 Khz e kadar çıkardım.
Kapasiteler zaten malum.
Vout' a RC filitre yaptım.
Vout' a LC filitre yaptım.
Akımı 15ma olacak şekilde sınırladım, fakat bu rippledan kurtulamadım.

Scop bilgileri:

Alt kanal RF çıkışı boşta iken
Üst kanal Vout.

0.5 T/D
1. kanal 1V/D
2. Kanal 5V/D

Eksenleri ben kaydırdım. Değerler doğru durumda.

OG

Hocam 650Hz ripple sistemin 3,6V da sağlıklı çalışamadığı anlamına gelebilirmi?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

sitenindelisi

İhtimal  veremiyorum.  DS 3-40 volt aralık vermiş.Elimde 3 farklı mc34063 var. Biri ST nin. Sadece Vout değişiyor 40mv kadar. Bu arada ST nin ilginç bir durumu var. Vin 2.816 V altına inince, çıkış sabit 11,892 V oluyor. Diğerleri ile 2,46 ya kadar indim Vout 4,85 lere düştü sadece.
Bu arada Vin 2,46 ile 4,44 arasında denedim, 3 pil yani. Değişen bir şey yok.

sitenindelisi

90 kişi bakıpta, Og Üstadım haricinde yorumda bulunan yok ise; bu, sorun sadece benim devremde var demektir sanırım. İş başa düştü :)

OG

Alıntı YapBu arada ST nin ilginç bir durumu var. Vin 2.816 V altına inince, çıkış sabit 11,892 V oluyor.
Bunu ben de yaşamıştım ve çok riskli bir durum. Ayrıca giriş voltajı normal de olsa bazen osc susuyor ve çıkış max değere dayanıyor.

erhanmete

çıkışına zenner koyuyorum ne olur olmaz diye.

sitenindelisi

Bu gün yeniden ilgilenme fırsatım oldu ve sorunu hala çözemedim. Nette yaptığım araştırmalar genelde beni L-ESR sıkıntısına götürdü.
ESR metre gibi bir imkanım olmadığı için elimde bulunan kondansatörlerin testini yapamıyorum. Üzerlerinde bulunan kodlar ise nette detay bilgi aramam için yetersiz kalıyor.
Benzer sistemlerle çalışan kartlardan söktüğüm cap lar ise çözüm olmadı. Çok cüzii oynamalar elde edebildim.
TÜrkiye' de L-ESR 100-470 U arası cap temin edebileceğim firma önerebilir misiniz ? Son dönemde yaşadığım bazı olaylardan dolayı firmaların hepsine güvenemiyorum.
Kondansatörün kılıfına veya koduna bakarak L-ESR olduğunu anlayabilir miyim? Nasıl?
ESR değerini daha sonra araştırabilirim ama elimi attığım  L-ESR mi onu anlayamıyorum. Bu şekilde körü körüne aramak ciddi zaman kaybettiriyor.

z

ESR problemi oldugunu dusunuyorsan en azindan deneme amacli olarak PC guc kaynaklarinin sekonder tarafindaki elektrolitik kapasiteleri kullan derim.
(Gene ayni sekilde anakartlar uzerinde bolca elektrolitik kapasite olacak.)

Kullandigin enduktansi degistirmeyi denedinmi. Gene deneme amacli olarak biraz daha iri bir nuveye sarim yap ve ripil durumunda degisiklik olup olmadigini gozle. (Skop goruntusu, bana kucuk degerli enduktans kullanilmis izlenimi verdi.)

Bir de bu tip kaynaklardan akim asilmak lazim. Dusuk akima gore tasarlamamissan kaynak bir kac darbede cikis kapasitesini doldurur ve uzun sure bir daha dokunmaz. Netice olarak da dusuk frekansli bir ripil ortaya cikar. Bir de cikisi direncle yuklemeyi dene.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

files

34063 için peak current detect diye bir olay var. bu değeri doğru olarak belirleyin.  sorun düzelir kanaatindeyim.

benze rdurumu yaşadım . skop yoktu ses frekans amplifikatörü, prenafi filan besleniyordu. sesde büyük bir kirlilik vardı. Sebebi orijinal şemaya uymadan küçük değerli  direnci koymaksızın  baypas yapmamızmş.

Bizde aşırı akım olmaz diye hüsnü zanda bulunduk. meğer bu bizim akımla ilgili değil bobinin anahtarlanma durumu ile ilgili imiş. 1ohm luk direnci yerine takınca düzelmişti.  Ayrıca kaliteli bir bobin kullanmak gerekir. Elde sarılan bobin olmasın. 470uH hazır bobin olabilir

sitenindelisi

Alıntı yapılan: "Üstadım"ESR problemi oldugunu dusunuyorsan en azindan deneme amacli olarak PC guc kaynaklarinin sekonder tarafindaki elektrolitik kapasiteleri kullan derim.
(Gene ayni sekilde anakartlar uzerinde bolca elektrolitik kapasite olacak.)

Kullandigin enduktansi degistirmeyi denedinmi. Gene deneme amacli olarak biraz daha iri bir nuveye sarim yap ve ripil durumunda degisiklik olup olmadigini gozle. (Skop goruntusu, bana kucuk degerli enduktans kullanilmis izlenimi verdi.)

Bir de bu tip kaynaklardan akim asilmak lazim. Dusuk akima gore tasarlamamissan kaynak bir kac darbede cikis kapasitesini doldurur ve uzun sure bir daha dokunmaz. Netice olarak da dusuk frekansli bir ripil ortaya cikar. Bir de cikisi direncle yuklemeyi dene.

Abi bu tavsiyelerinin büyük bir kısmını denedim, hatta hesaba göre 35-40 uh yeterken, nüveli 100uh taktım yine aynı. Benzer çalışan devre derken zaten kastım pc power supply ve bir tane endüstriyel smps idi. Akım çekme konusunda max çektiğim akım 50ma kadar oldu. Sabah dirençle tam kapasite akım çektirip onuda denerim abi.

Alıntı yapılan: "files"

34063 için peak current detect diye bir olay var. bu değeri doğru olarak belirleyin. sorun düzelir kanaatindeyim.

benze rdurumu yaşadım . skop yoktu ses frekans amplifikatörü, prenafi filan besleniyordu. sesde büyük bir kirlilik vardı. Sebebi orijinal şemaya uymadan küçük değerli direnci koymaksızın baypas yapmamızmş.

Bizde aşırı akım olmaz diye hüsnü zanda bulunduk. meğer bu bizim akımla ilgili değil bobinin anahtarlanma durumu ile ilgili imiş. 1ohm luk direnci yerine takınca düzelmişti. Ayrıca kaliteli bir bobin kullanmak gerekir. Elde sarılan bobin olmasın. 470uH hazır bobin olabilir

Bahsettiğiniz olayı anlayamadım. Hangi direnç bu?
Neyi, nereye bypass yapıyorsunuz.
Örnek şema veya kaynak üzerinden bilgi verirseniz memnun olurum.

OG

Arkadaş pin6-pin7 arasına bağlanan akım sınırlama direncinden (Rsc)bahsediyor galiba.

z

OG semayı verınce farkettım. Bu step-up tipi bir devreymiş.

Kişisel görüşüm bu donanımda o rıpıldan kesinlikle kaçış yolu yok. (Çıkıştaki kapasite değeri arttırılabilir ama ESR den dolayı çokda işe yaramaz.)

Yapılabilecek en güzel şey devrenin çıkış gerilimini bir miktar daha arttır ve çıkışa ilave olarak lineer regülatör koy.

z

Rıpıl frekansını daha önce vermişsin (yarım yamalak okuyunca böyle oluyor)

Regülatörün onlarca khz frekansda çalışmasına rağmen çıkışta 650Hz gibi bir rıpıl elde ediyorsan regulator sureklı modda calısmıyor demektir.

Scopla 1 nolu uca baktıgında surekli pulslar değilde arada bir puls treni görüyorsan L, C değeriyle oynanabilir. İlave akım çekmek kesin çözüm gibi.

En azından rıpıl frekansı anahtarlama frekansına eşit olunca çıkışa ilave bir filitre atabilirsin.

Bu durumda çıkışa ilave direnç atıp akım çekerek regülatörü sürekli moda bir sokmayı dene.

sitenindelisi

Rsc elbette var devremde, ben bypass olarak yorumlamadım bu direnci. benim anladığım kadarı ile bu direnç "peak current sense"; tepe akımlarını ölçmek için kullanılan bir direnç ve sabit değil.

sitenindelisi

Sorulmayınca bende yazmamıştım "arkadaşlar ilgilenmiyor sanırım" diye.
1 nolu bacakta; (değerleri, dikkat etmediğim için hatırlamıyorum) atıyorum 5 ms high, 100us low,400us high,50 us low,400us high,50us low,400us high,8-10ms low gibi bir tren oluşuyordu ve ben bunun normal olduğunu düşünmüştüm. Çünki çıkışım genlik vb açılardan gayet düzgün gibi idi( ripple hariç).