DC motoru transistor ve diyotla nasıl çift yönlü süreri

Başlatan huseyinkeles, 23 Mayıs 2007, 16:45:03

huseyinkeles

meraba arkadaşlar

ben elektroniğe yeni başladım, ufak tefek amatorce bişiler yapıyorum. dc motorları kontrol etmek için l293b fln kullanıyorlar, fakat ben iskenderunda oturuyorum ve burada bu devreyi bulamadım. transistor ve diyot kullanarak dc motoru tek yönlü çalıştırabiliyorum, çift yönlü nasıl çalıştıracam??

yada şöyle sorayım, l293b olmadan PIC le dc motoru kontrol etmenin yolu varmı çift yönlü

teşekkür ederim

AST

Basit olarak H köprü motor sürücü devresini kullanabilirsin.PIC ile kontrol etmek için V1-V3 girişlerini PIC'in bir çıkışına, V2-V4 girişlerini diğer bir çıkışına bağlamak gerekir.

M_B

Merhaba  arkadas ıkı pınle motor kontrolu yapabılecegın devre semasını
http://picproje.4shared.com/ adresıne yukledım. Umarım ısıne yarar kolay gelsın.

Giriş şifresi  www.picproje.org
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

selvi

AST arkadas o verdiginiz surucu devresindeki diyotlarin fonksiyonu nedir.olmasa herhangi bir sorun yaratir mi?cunku ben pnp ve npn transistorlerle yapilmis(bd140 ve bd135) devrede diyot yoktu.
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

selvi

iki pinle motor kontrol linkteki surucu devresinde kullanilan transistorlerin ismlerini verebilirmisiniz.bu surucu devresi oyuncak arabalarin motorunusurebilir mi?asagidaki surucu devresi motoru calistiramadi.ugultu disinda farkli bir sey yok.
http://rapidshare.com/files/66741563/sema.rar.html

AST

Alıntı yapılan: "selvi"AST arkadas o verdiginiz surucu devresindeki diyotlarin fonksiyonu nedir.olmasa herhangi bir sorun yaratir mi?cunku ben pnp ve npn transistorlerle yapilmis(bd140 ve bd135) devrede diyot yoktu.

Burdaki diyotlar aslında oluşan ters EMK'yı yok etmek içindir.Kullanılması daha iyi olacaktır.

Bende model bir elektrikli helikopter var, helikopterdeki Fırçalı motor tek yönlü çalışıyor fakat motor uçlarına aşağıdaki gibi 3 kondansatör bağlı,

selvi

hocam benim ugrastigim arabada iki motor var.bir motorda sizin belirtiginiz gibi 3 kondansator var.ama ikisi 104 ve 1tanesi 224 mercimek kondansator.diyot ekledim.motorda ugultu disinda farkli bir sey gelismeyok.verdigim semanin akimi yetmeme durumu olabilir.eger sizin calistirdiginiz bir surucu semasi varsa.ona gore ben tekrardan duzeltebilir.

xenix