Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

iş ahlakı ????

Başlatan mckmk03, 04 Haziran 2007, 00:15:29

mckmk03

merhaba arkadaşlar,forumda genelde teknik problemlerle ilgili fikir alışverişleri yaparız fakat şimdiki problemim farklı.
bir otomasyon firmasında yazılımcı olarak çalışıyorum.iş dışında evde ilgilendiğim bir scada programı hazırladım.Başka bir firma, projeleri için programı geliştirmemi istedi. Acaba bunu patronuma söylemeden yapmam iş ahlakına aykırı olur mu sizce.Siz olsanız ne yapardınız.  Teşekkür ederim.

x-tol

Bu programı işyerinin ekipmanları dışında hazırlayacağınız için, iş ahlakına(ve dinimize)aykırı olmayacağını düşünüyorum.

OG

Yanlış bir uygulamaya benzemiyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Patronun  mesaine saygi gosteriyorsa uygun maas oduyorsa sizden program isteyen de rakip firma bir ise boyle bir ise girismek dogru olmaz.  

Patronun saydiklarimdan birini bile yapmiyorsa bu isi yapmak mubahdir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

Belki dikkatimden kaçtı, iş türü, içeriği, alanı çalıştığınız firma ile aynı ise durum farklıdır.  Bu olmamalı.

Bu durumda, çalıştığınız firmadan tatminkar ücret almadığınızı düşünüyorsanız, risk alarak ücret arttırımını talep edersiniz. Sonuca göre de karar verirsiniz. Bunun anlamı, kendi işinize göre bir ücret talebi ve tayinidir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

kurumahmut

Bence söylemen doğru bir davranış olcaktır. Ve patronunun olur olmaz deme gibi bir hakkı yok bence. Ama bilgisi dahillinde olması daha doğru olur. Ve senden duyması...

Göktuğ

Geliştirecegin program senin emek verdigin bir program. Hepsi senin kafandan cıktı. Dogrumudur?
Dogru ise , her yeni işte her seyi tekrar tekrar bastan yapamazsın. Kafandakileri kullanman kacınılmaz. En azından yeni bir işte temeli aynen alıp kullanacaksın burası kesin.

Diger firma daha iyi bir teklifi varsa şu anki işinden ayrılıp oraya gecmelisin. Bu çalıştıgın yeri yüzüstü bırakmak anlamına gelecektir. Ama en azından çalıştıgın yeri kandırmamıs olacaksın. Çalıştıgın sure içerisinde firmaya maasının karsılıgını verdiysen arkada kalan duruma cok dikkat etmemek gerekir. İşler bir şekilde yürür zaten.
Öteki firmanın yaptığı tam olarak hazıra konmaya çalışmak.

Aynı anda 2 işide yapacagım demen olasılıgı bu işte yanlış olur. Birbirine rakip yada aynı alanda çalışan firmalar. Çünkü aynı yazılımla ilgileniyorlar.

Aynı anda yürütmeye karar verirsen, asıl çalıştığın yere durumu belirtme. Sorun cıkabilir. Birde atasözü " Yalancının mumu yatsıya kadar yanar".

argeci

selamün aleyküm doğru olmayacığını düşünüyorum tabi şu şartlarda:
Birincisi eğer evde uğraştığın iş yüzünden şirkette çalıştığın işte focusun(dikkatin) dağılıyorsa yani şirkette çalışıyorken evdeki işle ilgili bir miktarda olsa düşünüyorsan bu uygun bir şey olmayacaktır patronlar buna sıcak bakmayacaktır.Ben patron olsam bende sıcak bakmam birincisi her zaman için elemanın kafasında iki iş olacaktır ve genelde her fırsatta her boşlukta aklı diğer işe kayabilir bu akşam yaşadığı bir problemin çözümünü düşünmek gibi küçük bir şeyde olabilir.İkincisi elemanımın kafasında diğer işin bir zaman büyüyüp öne geçip mevcut işini bırakabilecği ihtimali rahatsız edecektir buda patronun elemana bakışı açısından soru işareti oluşturur ne kadar hassas davranırsanız davranın mutlaka bir yerde bir şekilde kayma olabilir buda kul hakkını doğurur ve hiç bir zamanda haksız olduğunuzu düşünmeyeceksiniz çünkü insan nefsi her zaman kendini temize çıkaracaktır onun için kuranı kerimde dahi bu tarz bir uyarı yokmu (nefislerinizi temize çıkarmayınız!).
Sana tavsiyem yukarda arkadaşlarında dediği gibi eğer patronun seni ücret olarak tatmin etmediğini düşünüyorsan bunu onunla konuş ve tescil ettir kesinlikle kendi adaletini sağlamaya çalışma yoksa hiç hesaba katmadığım bir noktadan hesap vermek zorunda kalabilirsin.Bunları yaşadığım için söylüyorum yorum değil hassasiyetinide tebrik ediyorum iyi çalışmalar.
esselamü aleyküm ve rahmetüllahi ve berekatühü Allahın selamı rahmeti bereketi hepinizin ve hepimizin üzerine olsun

mckmk03

teşekkür ederim yardımlarınız için.rakip firmalar değil ama aynı işi (otomasyon) yapıyoruz. boş kaldığımda işteki bilgisayarımda ilgilendim , performansım etkilenmedi ama evdeki problemleri çoğu kez düşündüm.Bu yüzden böyle bir işe girmenin doğru olmayacağı kararına vardım.Ayrıca emeğimin karşılığını şu an için alıyorum fakat extra parayada ihtiyacım var. teşekkür ederim.