hdd deki resim kalıntılarını temizlemek

Başlatan picman, 13 Haziran 2007, 22:02:33

Göktuğ

Ntfs reader ozellikli programlar var. Erişim izni olmayan alanlara xp acıkken erişmiştim.Tabi erişmek tamamen silebilmek anlamına gelmez.

Ersin

Bir cd ye yada usbmemory ye miniPe kayidediyorsunuz.PC restart ediyorsunuz cd/usb den boot ediyorsunuz.Windowsa benzer bi arayuz aciliyo , orda tool lar mevcut sil kopyala gibi seyleri yapabiliyorsunuz.Erisemediginiz data varsa baska bir yere kopyalayin , move değil copy paste edin, daha sonra da eskisini silin.

ibrsel

fdisk yapar isen tüm eski bilgilerden kurtulursun.Tabiki bu şekilde diğer verilerinde gidecektir.

picman

peki dostum minipe ile pc açıp c sürücüsünü yani windowsun olduğu sürücüyü komple d ye kopyalasam sonra c yi silsem komple . sonra d ye aldığım windows dosyalarını tekrar c ye alsam acaba pc yeniden başlattığımda windows açılırmı?.  soru biraz saçma oldu ama eğer olursa çok güzel olurdu benim için  :)  bu konuda görüşü olan var mı acaba ?
Bilgi paylaştıkça artar..

aster

diyelim imaj aldık sonra format attık sonra imajı yükledik eski kalıntılardan kurtulmuş oluyormuyuz yoksa ilaveten HDD nin disklerini de büküp çizmemiz mi gerekiyor aYe hocamın tabiri ile  :)

Göktuğ

Bir bolgeye yazılan bilgiden sonra bir daha oradaki eski bilgiye ulasılamaz.

aster

Eskiden bizde öyle biliyorduk sonra eleman 4 format öncesini çıkartıp gösterince disk üstüne kazıma makinesi ile çiçekler yapmaya karar vermiştik, ben bu yazılım işinden oldum olası korkarım  o yüzden sordum

KAZIMUGUR

@Aster hocam korkmakta haklısın , eskiler geri geliyor.

Ben uzakta iken oğlanlar işi karıştırmış,kurtulmak için imajı yüklemek istemişler.
İmajı yüklerken hata yaparak ikiye ayrılmış diski tek parça seçerek imajı yüklemişler.Böylece indirilmiş program ve dosyaların hepsini uçurmuşlar.
Hatanın farkına varınca iyice panikleyip takılı olmayan bir hdd deki imajı denemişler olmamış tekrar eski imaja dönmüşler tabii partisyonun biri yok.
Bir kaç deneme ile çoğu ve en zoru resim ve movie dosyaları dahil kurtuldu.3 gün süren tarama ve 80gb diskten 320gb bilgi.

Yıllardır magnetik kayıt yöntemlerinden ekmek yerim ama bu işin içinde sanki başka şeyler var.Geçen okudum 3 boyutlu kayıttan söz ediyordu.

Baştan beri okuyorum ,arkadaş bazı kısımları kurtarmak istiyor gibi.
Hdd deki bilgileri tamamen gözden çıkarırsa garanti programlar var.Garanti derken bulabileceği en extrem programların bile getiremediği şekilde.Lakin bölümler değil tümü gidiyor.Yeniden formatlanabilir...

Göktuğ için ek :
Kaset kaydındaki bantlardan eski kayırlar fon olarakda olsa alınabilir.Bu kayıt kalitesini bozar.
Master olarak kullanılan bantlarımız 1" inch genişliğindedir ve laserle silinir,mağnetik yöntemle değil.

Göktuğ

Bildigim.
Bu işte en kaliteli programlardan biri get data back dir. Yıllardır kullanırım. Oyle herseyi dertop edip geri getirdigini hiç gormedim. Kurtarılabilenler oluyor. Ama bir kısmına baska bir sey yazılan bir dosya geri gelmez.

Bir harddiskin, temel birim bilgi hucrelerinden olustugunu varsayalım.
Mesela 20gb hdd de 20 gb tanelik hucre vardır.

Ben diyorumki bir hucrede magnetik olarak "1" kaydettim. Sonra baska bir zaman oraya "0" kaydettim.

Siz diyorsunuz ki eski "1" i geri getirebiliriz. Hatta 4 sefer öncekini getirebiliriz.

Ben bunu anlamıyorum. Bir hucrenin magnetik kapasitesinden 4 kat nasıl faydalanılabilir?

4 kat faydalanılabilecek bir teknoloji varsa hdd ureticileri neden 4x olarak satmıyor bu hdd yi?

KAZIMUGUR

Çok basit hdd lerin okuma yazması yok.
O yüzden hücre nedir bilmezler.1-0 ı da bilmezler.
Aslında onlar dahil bizdende dahil ne olduğunu bilen yok.
Bir takım teoriler hepsi o.
Bir ara elektriği ya da elektronu tartışmıştık.
Ehh o biraz daha ortada.Ama magnetizma iyice gizemli.
Sıradan kitaplar derki sadece demir nikel kobalt birde gdxxxli bişey mıknatıslanabilir...
Bu aslında sadece nşa da doğrudur.-40 50 derecelerde civada mıknatıslanır.Tıpkı demirin curie noktasından sonra mıknatıslanmadığı gibi o garibimde oda şartlarında ...

Hdd lerin nasıl yazılıp nasıl sektörlere ayrıldığı hususunda bazı anlatımlar ancak şematik.Yazılım tarafı çok daha karmaşık.

Hele kayıt için aşırı küçülen kafalar ayrı bir dünya.Her bir molekülün ayrı ayrı polarlanması an meselesi.Birde spinler girerse bu işin içine ben artık balığa giderim.Siz başınızın çaresine bakın.

Göktuğ

Biraz kacamak cevap olmuş. Bilinmez ve karısık bir durum var sanki.

O zaman basit bir iki soru sorayım.  Harddiskler neden cok kesin sayılar üzerinde dururlar? Ne olacagı belli olmayan bir durum varmıdır yokmudur?
Harddiske kaydettigimiz bir programı tekrar baska bir yere kopyaladıgımızda %100,00 kopyalayabilirmiyiz?

Kısaca o hucrelere tek tek "10101010...." lar  yazıp tekrar aynen aynı hucrelerden okuyabiliyormuyuz ?

Yukarıdakiler dogru ise 1 hucreden 2 farklı magnetik sonuc nasıl elde edilebilir onun izahını bekliyorum.

KAZIMUGUR

Dostum takıldığın nokta şu.Kayıt ortamı ile yazılım ortamı çok farklı.
Kayıt ve geri okumada analog dünyanın kuralları geçerli.
Hücre dediğin ,dönüp dururken bir bobinin etki alanına giren magnetik moleküllerdir.
Bobin onları kutuplar.Kuralı hatırla içerisinden elektron akıtılan bobinin etrafında magnetik alan oluşur.
Buraya kadar tamam.Filimin sırrı bundan sonra.
Okumak için az önceki yöntemle kutuplanmış (mıknatıslanıp yönleri düzenlenmiş) moleküller kafanın bobinin altından geçirilir.
Bu durumda bobinde bir gerilim endüklenir.Bundan sonrası konumuz dışı.
Yeniden yazarken alttaki (disk), eski bantlarda olduğu gibi silici kafadan geçmez çünkü hem yer ve zaman yok hemde komşu moleküller (senin hücreler) çok yakın , zarar görebilir.Yeniden yazılır.
Şimdi ardımızda bir eski yazılandan kalan düşük seviyeli magnetik polarlanmış moleküller ve birde yüksek seviyeli yeni polarlanmış moleküller var.
Okurken eşiği yüksek tutarsan yenileri olduğu gibi okursun.Sonra ister olduğu gibi taşı ister kirayı arttır.
Seviyeyi düşürürsen fondakilerde buradayım der.Bir takım filtreler harmonik ayıklayıcılar ve hayali geniş yazılımcılar sayesinde komplo teorileri gerçek olmaya başlar.
Yazılım tarafı ise korkutucu.
Bir zamanlar micro dünyanın fotoğraflarını çekmeye meraklı bir dünyalı vardı.Foto uzmanı.
Bir gün aklına chiplerin içini fotoğraflamak geldi.Açtı ve çekti ve görmek için büyüttü.
Bir köşedeki yazı dikkatini çekti.Şimdi ne yazdığını unuttum ama maskeyi hazırlayanlar bir imza atmışlardı.Kendi aralarındaki bir oyundu bu.
Bizdede bir fotoğraf ekleniyor...

Her şey açıklanmıyor dostum...

Edit : Kayıt kafaları magnetik ortamlar apayrı sanayi dalıdır ve çeşit çeşit mühendislik cambazlıkları sergilenir.

Özet olarak diyebilirimki elektrik elektronik gibi içerisinde e ile başlayan kelimeleri telaffuz etmek isteyenler mutlak surette magnetik alan kurallarını en ince detayına kadar bilmeli ve hesaplayabilmeli.
Benmi balığa gitmeyi tercih ediyorum.

z

Bu silinememe yada silinmis verilerin tekrardan ortaya cikartilmasi tamamen isletim sistemi yazanlarin oyunlari.

Magnetik ortamda yer oldugu surece gercek anlamda silinen bir sey yok. Isletim sistemi sildim diyor ve artik gostermiyor.

Gercek anlamda silmek elbette mumkun. Dos yada W98 ortamindaki serbestlikler olsaydi is cok kolaydi.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

KAZIMUGUR

O tarafı olan oyunlarda var.
O oyunun kuralları ile : örneğin 40 gb lik hddyi dolduruyorsunuz sonra başka 40gb ler yüklüyorsunuz,hatta bir kaç kez,sonra öbür senaryonun kuralları ile geri okunduğunda 200-300 yada her ne kadarsa gb geri geliyor, işte bu açıklanamaz.
Hdd açanlar görmüştür bir disk eskiden 2gb idi şimdi akıllara zarar boyutta.Görünüşde disk aynı gibi gerçi alttaki magnetik recinede az da olsa gelişme var ama bu artışı açıklayamaz,çünkü fazla seçenekleri yok.
Sen onlarla fazlaca oynuyorsun "görmüşsündür" kafalar neredeyse görünmeyecek kadar değişti.
Bu da @Göktuğun sektörlerini daraltıp çoğaltıyor.

e3

@Picman, Chip dergisine baktım ve senin kullandığın  ve burada anlatılan programlardan bahsetmiş.

@KAZIMUĞUR hocam, 3 boyutlu kayıt derken Dikey Kayıt Yöntemi'nden mi bahsediyorsunuz acaba?Şimdi aklıma bir soru geldi, okuma eşiğinin seviyesi düşürülünce eski bilgiler okunabiliyor, bu yalnızca normal kayıt yapan HDD'lerde var ; dikey kayıtta bir plakanın her noktası(x-y-z) tamamiyle doldurulabiliyor, yani eski bilgilerin saklanabileceği alanlarda dolduruluyor.Bu durumda eskiler okunursa nasıl olur? Yani yalan yanlış birşeyler mi okur yoksa hiç okuyamaz mı? İyi günler. :)
.eem.