devre çalışmadı

Başlatan ycmy, 23 Haziran 2007, 14:42:27

ycmy

mrb arkadaşlar aşağıdaki devreyi kurdum hex kodunu yükledim (linkte) isi de çalıştı ama borda kurdum çalışmıyo 3 tane pili seri bağlayıp(4.5v) denedim sizce sorun nerde yardımcı olursanız sevinirim
http://dosyam.net/?id=yh5i5j
http://dosyam.net/?id=hc1k82

elektronik

lcd nin 3 nolu kontras pinindeki 4.7k direnç değeri biraz yüksek onu küçül 1--1.5 k dene .
iyi çalışmalar.

ycmy

hocam dediğini denedim ama yine de bir değişiklik yok zaten lcdnin ışığı yanıyo ama hiçbirşey göstermiyo 9v luk pil ile bile denedim ama değişen birşey yok

PhD

LCDnin 3 nolu ayağını 4K7 dirençten sökün ve şaseye bağlayın. Denedim çalışıyor.

>>PicProje<<

Kolay gelsin.
...hiç...

stlg

Sevgili ycmy

Arkadasların bahsettigi bu trimpot arka aydınlatma icin değil karakterlerin daha iyi gorunebilmeleri (kontrast) icin gereklidir devreniz calıstıgı halde karakterleri goremiyor olabilirsiniz kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

elektronik

Alıntı yapılan: "comlekciler"LCDnin 3 nolu ayağını 4K7 dirençten sökün ve şaseye bağlayın. Denedim çalışıyor.

>>PicProje<<

Kolay gelsin.

hocam proteus similasyonunda kontras pinini boşta bile bıraksanız  yine çalışıyor lcd ye voltaj vermenize bile gerek yok.
devreyi kurarken belki gözden kaçmış bişeyler olabilir .

creemstorge

Kullandığın LCD ile proteus'te kullandığının Pinleri farklı olmasın sakın.Çünkü her LCD nin pinleri aynı olmuyor. He bir de LCD 'ler en az 5 volt çeker. O yüzden bir de bir adet güç kaynağı ile denersen daha iyi olur.

Klein

Proteusta çalışabilir ama gerçek hayatta o pini boş bırakırsan hiçbirşey göremezsin. eğer lcd sharp , optrex ise 2k2 trimpot ile bağlayıp contrast ayarı yap. eğer çin malı ise direk GND.  Eğer beslemesi geliyorsa muhakkak birşey görmelisin. LCD yi init edemiyorsan üst sıra da boydan boya dolu gelecektir. Eğer bunu göremiyorsan LCD yi init etmeyi başarmışsın ya da Contrast zayıf demektir.

ycmy

Alıntı yapılan: "Klein"Proteusta çalışabilir ama gerçek hayatta o pini boş bırakırsan hiçbirşey göremezsin. eğer lcd sharp , optrex ise 2k2 trimpot ile bağlayıp contrast ayarı yap. eğer çin malı ise direk GND.  Eğer beslemesi geliyorsa muhakkak birşey görmelisin. LCD yi init edemiyorsan üst sıra da boydan boya dolu gelecektir. Eğer bunu göremiyorsan LCD yi init etmeyi başarmışsın ya da Contrast zayıf demektir.
lcd ye pot bağladım kontrast ayarını yaptım ama olmadı 16 bacaklı 2*16 lcd kullanıyorum 15 ve 16 yı bağladığımda arka ışık yanıyo ama bişey yok bunları bağlamazsam ışık yanmıyo daha doğrusu lcd hiç bağlamamışım gibi hiçbir tepki vermiyo sınav döneminde olduğum için vakit bulup bir pic alıp deneyemedim ben picden şüpheleniyorum büyük ihtimalle yandı neyse yine haberdar ederim ilginizden dolayı tekrar tekrar teşekkür ediyorum hepinize

Klein

Ayrca 4.5V verdim demişsin. Devreyi hangi işlemci ile yaptın bilmiyorum. linkteki dosyalara bakmadım. Ama kullandığın çipin Power Manager özelliği varsa çalışmıyor da olabilir. Ama bu yine de devre çalışmasa bile En azından LCD nin üst sırasında boydan boya kutucuk olması gerektiği gerçeğini değiştirmez.

ycmy

devreyi 16f84 ile kurdum 4.5 v verdim ama birde 9 v pil ile denedim ama değişen bişey yok lcd deki kutucuklar lcd ye besleme verdiğimiz zaman mutlaka görünür mü çünkü onlar görünmüyo ama bir ara kontras ayarını yaparken geldi gitti sanki

elektronik

Alıntı yapılan: "ycmy"devreyi 16f84 ile kurdum 4.5 v verdim ama birde 9 v pil ile denedim ama değişen bişey yok lcd deki kutucuklar lcd ye besleme verdiğimiz zaman mutlaka görünür mü çünkü onlar görünmüyo ama bir ara kontras ayarını yaparken geldi gitti sanki

9 volt bağladıysan lcd yanmıştır . başka bir lcd dene istersen.

ilk denemende (4.5v)  çalışmadı çünkü kontras pininda 4.7 k direnç bağlamıştın buda yetersiz kalır. sonrada 9 volt bağladığın için lcd yanmıştır.

yildizelektronik

Arkadaşım birde pic in reset ucu boşta mı eğer boşta ise programın çalışmaz.16f84 te 4 nolu bacağı 1k direnç ile 5v ver.

ycmy

mrb arkadaşlar bir sorum daha olacak demişsiniz ki lcd yanmış olabilir ben bunun sağlam olup olmadığınnı nasıl anlarım

Fixxer

arkadalarımız bir çok şeyi anlatmışlar zaten  öncelikle yapman gereken bir adet 7805 almak pic in beslemesine 100nf tak bitane,resetini kontrol et  displayının ( + -)  kontrol et sonra ver voltajı çalıştır. displayın arkasındaki chipler ısınıyorsa lcd yanmıştır başka bir lcd tak yani bir işlem sırasına koy yapıcaklarını fazla seçeneğin yok zaten devreni çalıştırman için  ;)   baktın olmadı bir led yakıp söndür pin in birinde picin bağlantılarından devrenin çalıştığındanda emin ol.
...............................