Power mosfet driver

Başlatan XX_CİHAN_XX, 06 Temmuz 2007, 13:31:33

XX_CİHAN_XX

Arkadaşlar TC4422 ile IRFZ44 ü sürmeye çalışıyorum.9 - 10A lik bir yüküm var.Fakat aşağıdaki şemayı kurduğumda 5A e geldiğimde mosfet aşırı ısınıyor.Acaba bu sorunu nasıl giderebiliriz.

Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

mustafacan

mosfet patates olabilir.  yada g s d  uçalrında yük dengesi için dirençler kullanılması gerekebilir.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

XX_CİHAN_XX

Birkaç farklı mosfet denedim, gate direnci baglıyarakta denedim fakat sonuç değişmedi :?
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

erkan614

kolay gelsin
konudaki sorun hakında bi fikrim yok ama sorum var 8)
tc 4421-22 ile mosfet sürülürken g-s arasına bi sönümleme direnci koymaya gerek kalmıomu?
@aster bu direnci bağlamazsan "- patlasın moslar oynasın kızlar -" diyordu da  :?:

CLR

Rds=18mohm (VGS = 10V, ID = 25A iken)  ID=5A

Dolayısıyla Rds çok daha yüksektir. 250mohm olduğunu varsaysak

mosfette kalan voltaj dolayısıyla yüke veremediğin voltaj
Vds = IDxRds=5x0.25=1,25V

Mosfet'te kaybolan güç
Pmosfet = IDxVds = 5x1,25= 6,5W    ısı yayar

Yani oluşan ısı normal, soğutucu kullanmalısın

Kolay gelsin
Knowledge and Experience are Power

hademe

Hesabınızda bence bir yanlış olabilir IRFZ44 ten 5A çekildiğinde oluşacak ısı bu kadar yüksek olamaz. Hesabı P=I*I*Rds şeklinde hesaplamanız lazım, ayrıca Rds ye 250miliohm demişsiniz bu akım aralığında bu değere çıkmaz.

Static Drain-to-Source On-Resistance 17.5 mohm VGS = 10V, ID = 25A Pulse width <= 400μs; duty cycle <=  2%.

yukarıdaki açıklamaya göre 18miliohm olarak Rds alınabilir 10A bir yük için mosfetin üstünde harcayacağı güç en fazla 2W civarındadır.

Isınmanın sebebi Rds ile alakalı olmayabilir sürülen yükün cinsi bu işte çok önemlidir yüksek endüktif değere sahip bir yükse bazı önlemler alınması gerekebilir zira aşırı yüksek değerli pik voltajları oluşacaktır. Diğer bir husus mos-drive a verilen sürme pulsinin ne derece kaliteli olduğuda önemlidir.

Alıntı yapılan: "eemkutay"Rds=18mohm (VGS = 10V, ID = 25A iken)  ID=5A

Dolayısıyla Rds çok daha yüksektir. 250mohm olduğunu varsaysak

mosfette kalan voltaj dolayısıyla yüke veremediğin voltaj
Vds = IDxRds=5x0.25=1,25V

Mosfet'te kaybolan güç
Pmosfet = IDxVds = 5x1,25= 6,5W    ısı yayar

Yani oluşan ısı normal, soğutucu kullanmalısın

Kolay gelsin
Her türlü temizlik işleri yapılır.

XX_CİHAN_XX

Yüküm yaklaşık 500 adet led.Bu ledler kendi içinde serili paralel li gruplar halinde bağlı ve toplamda 5A çekiyorlar.Ancak benım hedefım bu led sayısını 2 ye katlamak.Dolayısıyla çekilmesi gereken akım yaklaşık 10A olacak fakat henüz 5A likken IRFZ ye parmak değdirmiyorum.Bu ısının normal olması mümkün değil.  :roll:

CLR

Alıntı yapılan: "hademe"Hesabınızda bence bir yanlış olabilir IRFZ44 ten 5A çekildiğinde oluşacak ısı bu kadar yüksek olamaz. Hesabı P=I*I*Rds şeklinde hesaplamanız lazım, ayrıca Rds ye 250miliohm demişsiniz bu akım aralığında bu değere çıkmaz.

Hesabı zaten P=I*I*Rds şeklinde yaptım, ayrıca 250mohm değerini varsaydım ,burada kaç mohm bilemeyiz ancak @XX_CİHAN_XX,  Vds ve ID 'yi ölçü aleti ile ölçerek bulduktan sonra, o akımdaki mosfetin üzerindeki  kaybı ve iletim direncinide bulabilir.

Rds = Vds/ID

Kolay gelsin.

XX_CİHAN_XX

Vds=0,13V
Id = 5,2 Amper
Rds=0,025ohm
:roll:

KAZIMUGUR

Ben olsam 30N06 gibi bir şey kullanırdım.
Sürmek içinde 4422 kullanmazdım.
Pic gibi bir şey kullanıyorsam belki korumak için bir kapı koyardım.

@erkan614 için not : 4422 içerisindeki çıkış moslarından biri "O" direncin işini görür.(Gerçi çok çok kısa bir an olsada yüzer gezer bir an vardır.)Tabii onunda (4422) girişi için bir şeyler düşünmek gerekebilir.

XX_CİHAN_XX

Kazım hocam 30n06 için önerebileceğiniz bir sürücü var mı?
Neden 4422 ve IRFZ yi önermiyorsunuz bilgilendirirseniz benim için oldukça faydalı olacaktır.

KAZIMUGUR

Yazdım ya  :) .

30N06 daki rakamlar öylesine örnekti.Daha ucuzlar diye yazdım.
xxNxx : soldaki sayı akım , sağdaki*10 gerilim

On-DS : 4 V (yanlış hatırlamıyorsam ırfz ile aynı)
Sürmek için özel bir şeylere gerek varmı.

Nasıl bir devrenin çıkış kısmı olduğu belli değil fazla yorum yanlış olabilir.

CLR

Alıntı yapılan: "XX_CİHAN_XX"
Vds=0,13V
Id = 5,2 Amper
Rds=0,025ohm
:roll:

Umarım ölçü aleti derken multimetre ile ölçmemişsindir. Çünkü ben scoptan bahsettim, alternatif bir sinyalin duty cycle'ına göre güç işlemleri yapılır.

Eğer bir malzeme çok ısınıyorsa üzerinde çok güç harcanıyor demektir.
Çok güç harcanıyorsa , ya akım fazladır veya gerilim yüksektir veya her ikiside. Bundan başka sebep yok.

Gerçek gücü bulmak için, Akımın ve gerilimin alternatif bu nedenle multimetre ile değil scop ile ölçmelisin,

Kullandığın mosfet en küçük Rds'ye sahip mosfetlerden biri.

XX_CİHAN_XX

Hocam devre picli devre pwm vererek sürüyorum zaten.Devrenın birkaç çalışma modu var.O modlardan birinde pwm kesilip sabit lojik1 cıkıyor.Bu durumda pwm kalkmış oluyor.Yazılıma müdahale etmek istemediğim için işi sürücü kullanarak halletmek istedim.(gate ye sürücü kullanmadan direk picten pwm verdiğimde mosfet yine ısınıyor.)  :?

KAZIMUGUR

@eemkutay ın uyarısı önemli.

Pwm kullanımında mucizeler beklememek gerek.Ledlerin karakteristikleri göz önünde tutulmalı ve garip frekanslar seçilmemeli derim.
Lojik 1 de ısınma olmuyorsa sorun gate öncesinde aranmalı.
Yok ısınıyorsa @eemkutay uzaktan teşhisi koymuş demektir.
Doğrudan pic yada tampon olabilecek kapı ile sürerken @erkanın sözünü ettiği direnç önemlidir.

Yük tarafı içinde ledlerin nasıl nasıl bağlı olduğunu düşünmedim ama pek sorun olacağını sanmıyorum.