İndüksiyon Fırını

Başlatan bigbey, 15 Temmuz 2007, 10:51:06

bigbey

arkadaşlar bir işyeri yangın geçirmiş ve kullandıkları indüksiyon fırın yanmış onarım için bana geldiler. İndüksiyon fırınları konusunda bilgisi olan arkadaşlar benimle paylaşırlarsa sevinirim.
Ayrıca 12mm bir civatayı kor edecek şekilde bir indüksiyon ısıtıcı sistemi yapmak istiyorum. Bu konudaki bilgilerinize ihtiyacım var.
Arızalı olan fırında çok büyük bir katot ışınlı tüp var tahmini 10 kw güç kontrol edebilecek türde. üzerinde isimde yok devrede kocaman varyabıl kondansatörler var.
TA6R

bigbey

Araştırma yaparken birşeyler buldum. ama detaylı bir şema bulmak gerekli.
dosya
TA6R

silgilikalem

Alıntı yapılan: "bigbey"Araştırma yaparken birşeyler buldum. ama detaylı bir şema bulmak gerekli.
dosya

bu tür sistemlerde  detaylı şema türünden  araştırma içine girmek  zaman kaybı dır
işi bedavaya  yapacak değilsiniz sanırım  o zaman işi bilenleri bulup  işbirliği yapmayı denemek en akıllıca olacaktır  mail adresimi özel mesajla yolladım  
makinanın  fiziksel ölçülerini  verin size yardımcı olacak kişilerle bağlantınızı sağlayabilirim

bigbey

Alıntı yapılan: "silgilikalem"
bu tür sistemlerde  detaylı şema türünden  araştırma içine girmek  zaman kaybı dır
işi bedavaya  yapacak değilsiniz sanırım  o zaman işi bilenleri bulup  işbirliği yapmayı denemek en akıllıca olacaktır  mail adresimi özel mesajla yolladım  
makinanın  fiziksel ölçülerini  verin size yardımcı olacak kişilerle bağlantınızı sağlayabilirim
Sizden ticari bir talepte bulunmuyorum. Siz sanırım bu forum sitesinin bilgi alışverişi ve yardımlaşma amacında olduğunu bilmiyorsunuz.
Benim işi nasıl yapacağım sizi ilgilendirmez. Bilgi paylaşmak isteyen arkadaşların ilgilerini bekliyorum. Bir ücret karşılığı yardımı kabul edemem.
TA6R

silgilikalem

Alıntı yapılan: "bigbey"
Alıntı yapılan: "silgilikalem"
Sizden ticari bir talepte bulunmuyorum. Siz sanırım bu forum sitesinin bilgi alışverişi ve yardımlaşma amacında olduğunu bilmiyorsunuz.
Benim işi nasıl yapacağım sizi ilgilendirmez. Bilgi paylaşmak isteyen arkadaşların ilgilerini bekliyorum. Bir ücret karşılığı yardımı kabul edemem.

buranın  amatörce yardımlaşmalar için kurulmuş oldugunu biliyoruz  

enduksiyonla ısıtma gibi sofistike bir teknolojiyi  amatörce  ben yaparım  havasıyla basite almanız sizin sorununuzdur

KAZIMUGUR

bigbey

İşte picproje yardımlaşma ruhundan bir örnek. :D
Kısmet olurda bu projeye başlayıp bitirince çalışmalarımın hepsi burada yayınlanacak.
(Bazı kişilerde bilgilerini mezara gömsünler.)
TA6R

Fixxer

Slm İndüksiyon fırınları ne amaçlarla kullanılıyor arkadaşlar?  bu konuyu biraz daha açarmısınız mümkünse ?
...............................

KAZIMUGUR

Süt şişesi kapatırsın,boru kaynatırsın,çelik sularsın,yemek pişirirsin...

Aslında uzağa gerek yok forumda tartışalı çok oldu.

bigbey

Hemen açayım,
Bildiğim kadarıyla metalleri ısıtmada kullanıyorlar. veya eritmede kullanılıyor. Benim onarmaya çalıştığım cihaz ise otomobil kapılarının içini oluşturan döşemeye yapıştırma ve oluk iz yapmada kullanıyorlar.
Tahta üzerine bir metak lamadan kalıp hazırlamışlar bu metal lama sıcak olarak iş görmesi gerekiyor. Bunun ısısını kalıba hiçbir tel bağlamadan fırın alanında kullanarak iş yapıyorlar.
TA6R

Fixxer

Alıntı yapılan: "KAZIMUGUR"Süt şişesi kapatırsın,boru kaynatırsın,çelik sularsın,yemek pişirirsin...

Aslında uzağa gerek yok forumda tartışalı çok oldu.

Hemen diğer konulara bir göz attım ben nasıl olduda kaçırıdım bunu bilmiyorum :lol:  yemek pişirme olayı hoşuma gitti aslında nasıl olucağı konusunda bir fikrim yok ama otoklav tarzı bişeyler olursa (düdüklü tencere) ile arasında ne fark olur zaten tüple bu işi yapmış oluyoruz kapalı olduğu için basıncı arttığından dolayı 120 dereceye kadar sterilizasyon yapılabilinir. Düdüklü tencereyi ocakta mı ?  indiksiyon fırınlamı  ?
...............................

aster

Her yerde kullandığınız matkap vs kesici delici şeyler bu yöntemle sertleşir,
çivi vs de hep bu yöntem kullanılır hatta inşaat teli bile bu yöntemle form alır
metal ısıtmada bolca kullanılır, envayi çeşit yerde uygulama bulabilirsiniz

bigbey

Araştırmalarım yardımlarınız sayesinde iyi gidiyor. Yakın zamanda bi deneme yapacağım. Sonuçları hep beraber göreceğiz.
TA6R

erkan614

ya arkadaşlar sanki dört ayak üzerine düştüm gibi
bu makine ile be şunu yapabilirmiyim açıklıyorum:

bir alemiyum plaketin üzerine 120 derecede eriyen bir plastik yapıştırmam gerek ve inceliğini ayarlamam lazım alimiyum plaka uzerine yapıştırcağım plastik mikronizeden geçmiş durumda yani tozdan birazdaha büyükçe

bu işi bu fırınla yapabilirmiyim çünku kaplama yapılıyor demişsinizde eğer yapabilirsek çok mukemmel olur

bir örnek vermek gerekirse bu karton süt kutularının içinde bi katman folyoya benzeyen birtabaka onun üstünede ince naykonumsu bir plastik tabaka var işte ben aleminyumun ustune o plastik tabakadan kaplama yapmak istiyorum

bigbey

@erkan614,
Benim gördüğüm bir sunta üzerine döşenmiş 20mm eninde lama demirlerden kalıp yapılımış bu kalıpta hiçbir elektrik bağlantısı olmadan kalıp üstünde metal olan yerler ısınıyor ve ısınan metal ısı ile yapıştırılacak yere presleniyor.
Sonuçta otomobillerin kapılarının içi yüzeyündeki karton tipli kapak malzemesi yapılıyor. çızgili olacak yerler kalıpta ısı ile ezilerek oluşuyor.
Sizin sorduğunuz şekilde olurmu bilmiyorum.genelde manyetik etkilenmeye sahip metaller kullanılıyor sanırım.
TA6R