Renkli Kayan Yazı Yardım...

Başlatan Onurhan, 15 Temmuz 2007, 14:17:18

Onurhan

Merhaba arkadaşlar, kayan yazı projelerine göz attım ama içlerinde hiç RGB led kullanarak yapılmış devreye rast gelmedim, forumda da dolaşıp baktım(çok ayrıntılı bakmadım) ancak RGB kayan yazılar veya RGB panolar hakkında konu/konular göremedim.
RGB kayan (renkli kayan) yazılar veya RGB (renkli ) panolar hakkında bilgi sahibi olan varsa vardımlarını bekliyorum.
Renkli bir animas gösterici yapmak istiyorum veya pervane yazı da olabilir. Göze hoş gözükecek gerek kayarak gerekse pervaneye takılıp döndürelerek havada animasyon oluşturacak bir proje yapmak istiyorum...
Yardımlarınız için teşekkürler...

volkii

http://www.youtube.com/watch?v=IgFigYzYRHI
kardeşim aradığın böle bişiymi? gerçi sen kayan yazı istemişsinde. istediğin bu tip bişiyse döküman yollayım

teknikelektronikci

bence sadece pic ile renkli kayan yazi yapmak zor cünkü 8*3=24 kanalda pwm kullanmak gerekir diye tahmin ediorum bu yüzden ayrica pwm entegreleri kullanmak gerekir.mantik ama tek renklim ile ayni gibi ben bu konuda bilgim yok mantiken yaziorum atiorum bi tane rgb led ortak anot ortak anodu 74hc595 ile tararsin 3 renginde atiorum r rengini a portina g rengini b portuna  b renginide d portuna verirsiniz ve bu sekilde yazilimi gelistirerek yaparsiniz ama nbu durumda yaparsaniz 255 veya daha fazla renk olusmaz ancak 8 renk olusur diye biliyorum oda 2 üzeri n den cikardim ama ne kadar dogru onu bilemem yanlisim varsa düzeltiniz ama 255 renk icin mutlaka pwm sayisi fazla olan yüksek islemciler veya entegreler kullanilmali diye tahmin ediyorum  kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Onurhan

Alıntı yapılan: "volkii"http://www.youtube.com/watch?v=IgFigYzYRHI
kardeşim aradığın böle bişiymi? gerçi sen kayan yazı istemişsinde. istediğin bu tip bişiyse döküman yollayım

aslında benim istediğim RGB ledlerle hazırlanmış bir panoyu TV gibi kullanabilmek, yani istediğim içeriği pano da göstermek, kayan yazı tarzında da olabilir pervane tarzında da veya sabit, ancak senin vermiş olduğun videodaki gibi de çalışan bir proje işime yarayabilir. gönderebilirsen sevinirim. mail adresim: onurhan.iman@gmail.com
Ayrıca başlığı pic tabanlı projeler kısmına açtım ama 8051 tarzında mikrodenetleyicilerle de denemeye niyetim var bu tarz projeler, destekleriniz için teşekkürler arkadaşlar... İyi ki varsınız  :)

omenek

Burada yayınlarsanız diğer üyelerde faydalanır.

kemalsa

herkeze merhaba bu rgb led projelerınde baya bir yeniyim ama arastırmlaımda MAX6974/MAX6975 sersınınn 8 adet rgb led pwm olarak surebılen bir entegre buldum ama  üzerınde fazla bır incelem ve deneme yapabilecek zamaanım olmadı tabııı sayet volkii arakadasımız bılgılerını burada bızle paylasırsa sevınırinirim amam yok ila  email a yoluyacagım dıyorsanız benım mailde kemal_Sa@msn.com banada yolarsan projeyi sevinirim ... çalışmalarında başarılar dilerimm

ahmet2004

Burada bir uygulama var. Şu an matrix display ler pahalı

olduğu için kimse yanaşamıyor.

Proje Linki...

kemalsa

Onurhan arkadsımızz paylasımdan vaz gectı herhalde ama yınede ahmet2004 arkadsımızın paylasımı ıcın tesekurlerrr ama yetrlı degılll bırazdaha bu konu hakında paylasım olursa ortaya bıseyler cıkar herhaldeee

Onurhan

Alıntı yapılan: "kemalsa"Onurhan arkadsımızz paylasımdan vaz gectı herhalde ama yınede ahmet2004 arkadsımızın paylasımı ıcın tesekurlerrr ama yetrlı degılll bırazdaha bu konu hakında paylasım olursa ortaya bıseyler cıkar herhaldeee

Mesaj belirtmede bir yanlışlık oldu sanırım, paylaşımı "volkii" usta yapcaktı, bu konuda ben yardım istemiştim o da sağolsun "linkte belirttiğim proje uygunsa yardım ederim, dökümanları yollarım" demişti, ben de doküman konusunda sizler gibi  beklemedeyim (mailime de gelen bir mesaj yok ayrıca)
Bunun dışında kendi araştırmalarımdan da elle tutulur bir şeyler çıkarsa hep beraber faydalanırız yani ;)

Herkese iyi çalışmalar arkadaşlar...

kemalsa

yavvv hakıkaten bu konuu hakında bilgisini paylaşa bilecek başkaları yokmu yoksa ticari bir konu oldugundan kimse bilgi paylaşımında bulunmak istemiyormuuu anlamadım neyse yinde herkeze teşekkürler

sagamen

propeller clock rgb diye googlede arat bakalım ne cıkacak

http://www.harrydronkert.com/propellerklok.htm  dene
herkEse kolay gelsin

Onurhan

Google a yazmak sorun değil zaten ama adamların yaptığı projelerin doğru dürüst bir şeması, açıklaması genelde yok, o nedenle google a yazıp aramanın yanında buraya da yazıyoruz ki forumda bu işle uğraşmış, tecrübesi olan kişilerle fikir vs. paylaşalım ve genel paylaşımlardan ihtiyacı olan kiişler de faydalansınlar.  
Haksız mıyım arkadaşlar?
Ama dediklerim yanlış da anlaşılmaşın burada bulunan herkese teşkkür ediyorum yardımları için...
İyi çalışmalar arkadaşlar...

volkii

arkadaşlar sizden çok özür diliyorum. işlerimin yoğunluğu nedeniyle foruma uğramayı akıl edemedim hepinizden takrar tekrar özür dilerim. bu proje benim ünide bitirme projemdi. açıkçası çok profesyonel değil. şimdi düşününce daha iyi yapılabilirdi. bu işi yüksek renk çözünürlüklü yapmak zor. 32 bitlik yüksek frekasta çalışabilen işlemciler kullanılması lazım. yani 16 f serisiyle bu iş olmaz bence. yani arkadaşımında dediği gibi baya sağlam bi işlemci lazım. videodaki proje tam bitmiş değildi . dikkat ederseniz üzerinde eksik leler var ve ayrıca bilinçsiz led seçimi yüzünden 3. rengi net alamdım. o yüzen çift renkli çalıştırdım. daha önce bi siteye koymuştum tezimi. o site adresini veriyim(www.volkanbenzer.cjb.net). en yakın zamandada işlemci için arayüzü ve kodu burda yayınlayacağım. hepinizden tekrar özür dilerim.

lamercik

sanırsam konu  biraz dağılmış vede  neyapılmak isteniliyor tam olarak anlaşılmamış.  yapmak istenilen konu nedir ? RGB kayan yazımı? RGB Full Color Pano mu? yoksa renkli kayan yazımı? ve anlamadığım Mikroişlemci+PWM nin bu konuyla alakası nedir?  

yapılmak istenilen eğer bir RGB kayan yazı ise bunu yapmak çok mantıklı değildir. çünkü bunu yapmak demek zaten bir full color (colorvision) pano yapmak demektir. ve bunu bir text panosu olarak düşünmek  yanlıştır. çünkü ordaki temel esas resim yada video sinyallerini dijital platformda işlemektir. sen orda bir yazı kaydırmaya kalkıştığın anda bunu text olarak değil video sinyali olarak işlemen gerekmektedir. bu işlere yeni başlayanlar için hiçte kolay işler değildir bunlar...

kayan yazı olayına gelince  3 yada 7 renkli kayan yazıyı yapabilirsin. mantık aynı normal kayan yazıda olan mantıktır. her noktaya kırmızı ve yeşil led koyarsın ve bunları ayrı yrı kontrol edersin ortaya 3 renkli bir kayan yazı çıkmış olur. gene aynı mantık ile ama tek bir değişiklik olarak noktaya 2 kırmızı 1 yeşil 1 mavi led kullanırsın gene bunları ayrı ayrı kontrol edersin  bu sefer ortaya 7 renkli bir kayan yazı çıkmış olur.

mikroişlemci+PWM nin mantıklızlığına gelirsek;  zaten piyasa da PWM çıkışı fazla olan bir mikro işlemci bulamazsınız. bulsanız bile bunu kullanamazsınız. çünkü kullanmaya kalkarsanız ortaya bir sürü sorunlar çıkacaktır. en basit olarak çok yüksek hızlarda çalışan (mesela PIC'ler için 64 serisi) mikro işlemciler seçmek durumunda kalacaksınız. bir tane mikro işlemci  işinizi görmeyecektir bunların sayısını artırmanız gerekecektir. her mikroişlemci artımı demek artı masraf demektir artı zaman demektir artı bunların kontrolünün zorlaşması demektir.
bunun yerine seri shift register ve PWM özelliği olan sürücü entegreleri vardır.  mesela şu an aklıma gelenler ; LP3931  yada UDL 416  yada bunlardan daha basit çalışma mantığına sahip MBI 1009  gibi   örnekleri çoğaltmak mümkündür.

neyse laf lafı açıyor, en güzeli konuyu kısa kesmektir ve sormaktır ne yapmak isteniliyor?

Onurhan

Alıntı yapılan: "lamercik"sanırsam konu  biraz dağılmış vede  neyapılmak isteniliyor tam olarak anlaşılmamış.  yapmak istenilen konu nedir ? RGB kayan yazımı? RGB Full Color Pano mu? yoksa renkli kayan yazımı? ve anlamadığım Mikroişlemci+PWM nin bu konuyla alakası nedir?  

yapılmak istenilen eğer bir RGB kayan yazı ise bunu yapmak çok mantıklı değildir. çünkü bunu yapmak demek zaten bir full color (colorvision) pano yapmak demektir. ve bunu bir text panosu olarak düşünmek  yanlıştır. çünkü ordaki temel esas resim yada video sinyallerini dijital platformda işlemektir. sen orda bir yazı kaydırmaya kalkıştığın anda bunu text olarak değil video sinyali olarak işlemen gerekmektedir. bu işlere yeni başlayanlar için hiçte kolay işler değildir bunlar...

kayan yazı olayına gelince  3 yada 7 renkli kayan yazıyı yapabilirsin. mantık aynı normal kayan yazıda olan mantıktır. her noktaya kırmızı ve yeşil led koyarsın ve bunları ayrı yrı kontrol edersin ortaya 3 renkli bir kayan yazı çıkmış olur. gene aynı mantık ile ama tek bir değişiklik olarak noktaya 2 kırmızı 1 yeşil 1 mavi led kullanırsın gene bunları ayrı ayrı kontrol edersin  bu sefer ortaya 7 renkli bir kayan yazı çıkmış olur.

mikroişlemci+PWM nin mantıklızlığına gelirsek;  zaten piyasa da PWM çıkışı fazla olan bir mikro işlemci bulamazsınız. bulsanız bile bunu kullanamazsınız. çünkü kullanmaya kalkarsanız ortaya bir sürü sorunlar çıkacaktır. en basit olarak çok yüksek hızlarda çalışan (mesela PIC'ler için 64 serisi) mikro işlemciler seçmek durumunda kalacaksınız. bir tane mikro işlemci  işinizi görmeyecektir bunların sayısını artırmanız gerekecektir. her mikroişlemci artımı demek artı masraf demektir artı zaman demektir artı bunların kontrolünün zorlaşması demektir.
bunun yerine seri shift register ve PWM özelliği olan sürücü entegreleri vardır.  mesela şu an aklıma gelenler ; LP3931  yada UDL 416  yada bunlardan daha basit çalışma mantığına sahip MBI 1009  gibi   örnekleri çoğaltmak mümkündür.

neyse laf lafı açıyor, en güzeli konuyu kısa kesmektir ve sormaktır ne yapmak isteniliyor?

Bu işin tam tefarruatını bilmiyorum ama tam olarak yapmak istediğim şey havada renkli olarak (ya panoyla ya da pervaneyle ) animasyon (duruma göre yazı, resim, grafik vb. tür uygulamalar) oluşturacak/gösterecek bir uygulama.
Mesela propeller clock devreleri var genelde saat gösteriyor ancak mekanik aksamı çok zahmetli ve karışık ama RGB ledler kullanılarak görselliği arttırıldığında daha hoş olacaktır. Bu mekanik aksamı basite indirip RGB led kullanımı mümkün, mümkünse nasıl olabilir? ,
Ayrıca bahsettiğin RGB full color pano, video dosyası işleniyo sonuçta ve görselliği tv gibi, bu konuda çalışan standart devreler yok mu? Elde yapılabilecek,malzeme sıkıntı olmayan?Sanırım şimdi daha iyi anlaşılmıştır
Teşekkürler...