havya seçimi

Başlatan salih18200, 01 Eylül 2007, 16:18:15

salih18200

arkadaşlar bugün kendime ilk havyamı aldım biraz önce denedim sanırsam çok ısınıyo.Havya 40 wattlık bots marka daha çok elektronikle ilgileniyorum sizce uygunmudur.

diot

Uygun mudur.. ? Neye uygunmudur.
Yapacağın işe göre değişir.. smd lehimlemek için fazla, geniş yüzeye büyük parça lehimlemek için az..
Sayın arkadaşım , bende 4 takım havya seti var . Dikkat edersen (seti) dedim. Tek havya ve uc ile amatörce bişeyler yapabilirsin. Profesyonelce işler için değişik tip havya ve uclar kullanmak zorundasın. Bence ısı ayarlı topraklı ve izoleli bir havya seti al. (100$-150$) a bu işi kapatırsın.

Demek istediğim tek havya birçok amatörce uygulama için yeterli olabilir.
ince işlere gireceksen , işe göre havya kullanmak durumunda kalacaksın.

salih18200

Uygunmudur=>>Yani elemanlar için zararı olurmu demek istemiştim.
Amatörler için demişsin mühendislik öğrencisi olmama rağmen şimdilik kendimi amatörden sayıyorum.Daha ilk baskı devre ve lehimleme uygulamamı bugün yaptım.Yani öğrencilik hayatında bane yeterli olur sanırım.

x-tol

elektronik için 40w çok fazla. 20w yeterlidir. önemli olan havya ucunun kararmamasıdır. kaliteli bir uç olması gerekir.

diot

Sayın salih arkadaşım, Uygunmudur evet kullanım alanı ve kullanacağın parçalar için dedim. Ben genel amaçlı havya olarak solomon clc-30 kullanıyorum tavsiye ederim bir çok işe yarar. Genel olarak ve hobby amaçlı kullanabilirsin. 40w ayarsız havya fazla bazı ince yollarda yolların kalkmasına neden olabilir. Eğer ucuz bir havya arıyorsan 30 watt (tahta saplı) sonar marka işini görür. Tahta saplı dememin sebebi ise sap kısmının fazla ısınmaması için.

Maxim

ilk kullanım için gemek amaçlı olarak 25-30watt lık havya en idealidir .

Mümkünse paraya kıyıp ERSA gibi kaiteli bir havya alınmalı ve en az 10 sene kullanılmalıdır ,
ucuz çin malı yada tahta saplı kalitesiz havyalar her an bozulabilir ,uçları dandiktir ,kalitesi düşük ve düzgün lehim yapmanı engeller nitliktedir .

salih18200

Ben bu havyayı bir kere almış bulundum.Biraz lehim yaptım ve arkadaşlarında dediği gibi ucu zamanla kararma yapıyo ısısı çok yüksek keşke 25 wattlık olanı alsaymışım.Elemanları çok fazla ısıtıyo hatta lehim yaptığım pcb bile fazlası ile ısınıyo.

mustafa_cmbz

hocam ben zamanında eskı bır havyam vardı 60wattı o senınkındende çok ısınıyordu ben onun kablosuna 3 konumlu swcler ile 1diyot ve  seri 2 diyot ve normal çalışma diye 3 secenekli yapmıştım ...

diyotlar alternatif gerilimi kırpıyorlar 2diyotlu seceneği havyayı beklemede bıraktığın zamanlarda kullanabilrisin...1diyotlu seceneğide lehim yaparken felan kullanabilirsin...diğer secenekte plastik felan eritmek için kullanılabilinir....

artı-eksi kafanı karıştırmasın onları gırısi cıkışi belirtsin diye çizdim...

salih18200

bildiğim kadarı ile tek diyotun bulunduğu kısım sinüs dalganın 180 derecesini geçiriyo diğer 180 dereceyi geçirmiyo bu sayede sinüs dalga kırpılıyo fakat diğer 2 diyotlu kısmı pek anlayamadım biraz açarmısınız ayrıca 1n4007 diyot bu iş için uygunmudur.Eğer sağlam çalışıyosa benim için çok güzel olur.

mustafa_cmbz

arkadasım ben bu devreyi hep tek diyot ile olan kısmı kullandım benım işimi gördü senın işinide hepten görür merak etme bu 2. diyot ta seri olduğu için belki belli bir gerilim düşümü yada akımı azaltır mantıyla koymuştum ama fakat tam hatırlamıyorum ama sen sadece tek diyotlu kısmı ve normal ısıtma seceneğini yapsan olur 2 seceneklı anahtar ile yeterli olacaktır sana....

kusra bakma yardımcı olmaya calışmaya çalıştım power elektronıki bılgım fazla değildir ondan kusra bakma...ama bu yöntemde işini görür...

bu arada diyot 1n4007 yanı bu diyot 700 volta dayanır 4001 100v 4002 200v  öle gidiyo işte :D

bu arada diyot nasıl bağlanırsa o alternansları kesiyo yanı bir var bir yok :d yarım dalga çalışıyor ama bunun pozitif negatif  olması diyotun bağlantısına bağlı buda bişey fark etmez :D

salih18200

teşekkür ederim şimdiye kadarki en pratik ve güzel çözümdü en kısa zamanda uygulayacagım
;)

emperor

ben de havya aleminin devlerinden antex marka havyaları kullanıyorum, çeşitli uçlar kullanarak ince uçla smd, geniş uçla büyük yüzeyler, orta boyut uçla da konvansiyonel komponentler çok rahat lehimleniyor, xs25 modeli var 25W baya güzel, fiyatı karaköy de 60 ytl, ömürlük bir havya...
http://www.esman.com/web/elektronikgrubu/Katalog/Antex.pdf

x-tol

Alıntı yapılan: "emperor"ben de havya aleminin devlerinden antex marka havyaları kullanıyorum, çeşitli uçlar kullanarak ince uçla smd, geniş uçla büyük yüzeyler, orta boyut uçla da konvansiyonel komponentler çok rahat lehimleniyor, xs25 modeli var 25W baya güzel, fiyatı karaköy de 60 ytl, ömürlük bir havya...

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: "emperor"ben de havya aleminin devlerinden antex marka havyaları kullanıyorum, çeşitli uçlar kullanarak ince uçla smd, geniş uçla büyük yüzeyler, orta boyut uçla da konvansiyonel komponentler çok rahat lehimleniyor, xs25 modeli var 25W baya güzel, fiyatı karaköy de 60 ytl, ömürlük bir havya...

arkadasım biz @salih18200 arkadasamıza havya satmaya uğraşmıyoruz yardımcı olmaya çalışıyoruz ok :D

picusta

Alıntı yapılan: "mustafa_cmbz"hocam ben zamanında eskı bır havyam vardı 60wattı o senınkındende çok ısınıyordu ben onun kablosuna 3 konumlu swcler ile 1diyot ve  seri 2 diyot ve normal çalışma diye 3 secenekli yapmıştım ...

diyotlar alternatif gerilimi kırpıyorlar 2diyotlu seceneği havyayı beklemede bıraktığın zamanlarda kullanabilrisin...1diyotlu seceneğide lehim yaparken felan kullanabilirsin...diğer secenekte plastik felan eritmek için kullanılabilinir....

artı-eksi kafanı karıştırmasın onları gırısi cıkışi belirtsin diye çizdim...

Burada 220'yi dogrudan switchten geçiriyorsunuz. Bunu göz önüne alarak switchinizi seçmeniz ve gerekli bütün önlemleri (izolasyon) almaniz gerektigini belirtmekte fayda var. DIKKAT 220V.
Burada ikili switch'te kullanilabilir, 2 diyotlu kisim ile tek diyotlu kisim arasinda neredeyse fark yok.