HDD cache sorunu

Başlatan aslan_korhan, 02 Eylül 2007, 22:06:22

picusta

Scan disk yaptim, fakat olup olmadigindan emin değilim.
Dedigin gibi, bilgisayari yeniden baslat vs.. dedi. Ben de yeniden baslattim. açilista scandisk basladi, ben bilgisayari biraktim disari çiktim. Dönüste windowsdaydi ne olup bitigini görmedim, hata çikip çikmadigini bilmiyorum. Log dosyasi yapmis mi diye baktim bulamadim. Nereye log yapiyor?
Psikolojik mi değil mi bilmiyorum ama sanki scandiskten sonra biraz daha seyreklesti gibi geliyor. Ama hala arada sirada devam ediyor. Bende bu HDDye fazla güvenmiyorum, kritik olmayan verileri yaziyorum, çalisma dosyalari baska harddiskte. Bu arada mesajda ayiraç kullanamadim çünkü o tus bozuk, kusura bakmayin.

Veli B.

Ustadim,
Icimden dayanilmaz bir sekilde bu mesaji yazma istegi geldi.
Ayirac ile ilgili dustugunuz dipnot  icin cok teşekkür ederim. Dilimize ve okuyanlara saygiyi cok guzel ifade eden bir not. Hele ki son donemde artan ve guzelim dilimizi bozan chat dili egemenliginden sonra...
ALLAH beyninize ve elinize saglik versin...

OG

Alıntı yapılan: "katana"VirtualPC ile  2,3,4 ... OS kurar ve birisini ornegin C tabanli calismalar, birini simulasyon, birini pcb cizim gibi bolerseniz o anda kullandiginiz OS bir hayli rahatliyor.
Ben VMware kullanıyorum, biraz kasıyor, hatta fazlası ile. VirtualPC programın ismimidir? Genel isim olarak da kullanılıyor. Kaynak kullanımı nasıldır?  VMware'den daha rahat çalışan birşey arıyorum.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

DumrulBey

Alıntı yapılan: "picusta"Merhaba,
benim elime birkaç senelik 80GB western digital geçti.
Arada harddiskteki bilgiye ulasmak istedigimde sanki takiliyor. Tik ediyor, yarim saniye sonra tak sesleri geliyor. üzerinde bir program çalistirmak istedigimde arada sirada yine ayni ses geliyor, ve o süre boyunca program islemiyor, görüntü donuyor.
Acaba sebebi nedir? Harddisk'te bozuk sektör olabilir mi? bu sektöre ulasirken takiliyor? Ileride sorun teskil eder mi?
Flobo Hard disk programini denedim ama saglikli çalistiramadim, surface test bile yapmiyor, bug'lu bir program yada ben çalistiramadim.
Eğer disk her zaman alışık olduğunuz çalışma şeklinden başka bir ses çıkarıyorsa yakında bozulacaktır demektir. Her ne kadar "bad sector" işaretlenebilse de (mark) zamanla bunlar yayılıyor. İşaretlenmeyen kısma veri yazıldığında da Windows için söylüyorum: mavi ekran geliyor. Seyrek olarak da takılma ve yoğun yavaşlık meydana gelir. Ama çoğunlukla mavi ekran. Zaten ekrana gelen hata mesajlarında genelden "partition" falan yazar.

Bence işletim sistemi yüklemek yerine bir yerden bir yere veri taşımak amacıyla kullanılabilir. Yani yedeği başka diskte olan veriler için diyorum. Yoksa diske kaydedilecek verilere de güven olmaz. O yüzden içinde CRC olayı olan paketleme yazılımları (WinRAR, WinZIP vb.) kullanılması güven vericidir.

Dip Not: Bu arada bölümlendirmede bahsedilen 8 MB. değeri önbelleklemeden farklı bir şeydir. Bu bölüm diski bölerken sonuna kadar kullanamadığımız alanlardan biri. Ayrıca fiziksel önbelleğin bozulması diskin bozulması anlamına gelir.

Geçmiş olsun...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

Veli B.

Connectix firmasinin urunu. Format sonrasi temiz sistemi temel alirsak, evet kasiyor ama gereken uygulamalari( kullanmak durumunda oldugumuz eagle ,mplab, compilerlar, proteus gibi programlari kast ediyorum) yukledigimiz durumla mukayese dahi edilemez.
Bir nevi anahtarlama yaptiriyoruz. Ayni anda bu programlarin hepsini kullanmamiz mumkun değil ama bu programlar OS uzerinde bir sekilde kaynak kullaniyor. Yapmamiz gereken olay ise; ayni anda kullanma ihtimalimiz olan programlari bir OS uzerine kurmak.
Soyle orneklersem sanirim daha guzel ifade edebilirim:
                      kaynak kullanimi          1. OS            2. OS
proteus                      %2                     X
Eagle                        %2                                      X
SOlidworks                   %10                                     X
CCS                          %3                     X
.
.
.
TOPLAM                       %17                   %5              %12

Bu programlarin hepsini ayni OS uzerine kurarsak kaynak kullanimimiz %17 fakat o anda lazim olma ihtimaline gore Os leri bolersek ciddi bir kazanim saglamakta. OS ler arasinda gecis ise 10 15 sn kadar hatta ayni anda butun osleri acmak mumkun, masaustunde 3-4 farkli (bu kismi denemedim ben max 2 OS kullandim) OS sanirim calisabilir.

Edit:

Birde boyle bir oyuncak yapmislar ama henuz oynamadim.

oyuncak

Bu arada;
VPC yi Bill amca satin almis ( uzuldum simdi). Eksisozlukten bazi yorumlar;
EKSI SOZLUK

OG

Hocam VirtualBox çok hızlı bir programmış. Kesin tavsiye edilir. Quest Additions'u kurmayı unutmayın.

Bir şeyi çözemedim, sistemdeki diğer OS lar ile dosya paylaştıramıyorum, yani aktaramıyorum. Geçici çözüm olarak USB flash disk ile idare ediyorum. Onu da iki işletim sistemi aynı anda göremiyor, switchleme yaptırıyorum.

Göktuğ

Alıntı yapılan: "OG"Quest Additions'u kurmayı unutmayın.
Buradan ne kastettiniz.

Birde shared folder kısmında bazı klasorleri paylastırıyorum ancak nereden kullanabilecegimi bende bulamadım.
Ethernet kart ayarlarından mıdır ?

Veli B.

Ben bu sorunu soyle asiyordum;
virtual ethernet ile 2 os arasinda network gibi calisiyordum. Sanirim virtualboxta da virtul ethernet vardir.

OG

Alıntı yapılan: "Göktuğ"
Alıntı yapılan: "OG"Quest Additions'u kurmayı unutmayın.
Buradan ne kastettiniz ?
Yanlış copy past herhalde, ne olduğunu bile hatırlayamadım. Bir çaykolik iftara doğru pek birşey hatırlayamaz  :twisted:

Göktuğ

Vm ware de ag uzerinden erişebilmiştim. Bunda ise network kartını duzgun calıstırıp aga erişemedim. Ancak NAT ayarı ile internete cıkabildim.
Kendi içerisindeki Folder share kısmı oldugundan kolayca dosya paylasımı yapılabilir diye ummustum. Ama olmadı.
Dosya paylasımı olmadan programları kuramıyorum. Kuramadıgımdan programın performansına bakamıyorum.
Ağ sorununu halledebilen olursa yazarsa sevinirim . XP uzerinde XP kurulu.

OG

Vista üzerinde XP, Network bende problem olmadı, hemen internete bağlandı bütün windows updateleri hızlıca halloldu. Dosya paylaşımı ise yok. USB flash disk bir vista ya bir xp ye hizmet ediyor.

Hız, performans, gerçekten VMware'e göre çok çok iyi.

Göktuğ

NAT ayarlandıgında yada default bırakıldıgında (ki bu NAT oluyor) direk internete cıkıyor. Ama sorun nete cıkmak değilde, sizin sorununuzda oldugu gibi hdd deki bazı klasorleri bu programa gosterebilmek. Vmware de diskleri programa gosterebilme olanagı vardı. Bunda en azından dosya paylasımını ayarlasak yetecek... Gelişme olursanız yazarsınız tabi bende...

OG

Göktuğ tek yönlü (sanal dan yani xp den esas yani vista ya) paylaşımı sağladım. Zaten Virtualbox share ayarında da paylaşım esas işl. sist. deki bir klasörü veya hdd ı gösterebiliyoruz.

Ne yaptım dersen, hiç birşey. XP içinde ağ bağlantılarıma girdim, "çalışma grubu bilgisayarlarını göster" i tıkladım, bendeki workgroup, genelde bu isimle grup kurarım. Workgroup malumun "Microsoft Windows Ağı" altında. Bir üste çıkınca "VirtualBox Shared Folders" u gördüm. Tıklayınca paylaşıma açtığım klasörlere ve hdd a ulaştım.

Yalnız ben XP yi kurunca alışkanlık edinmişim "windows bileşenlerini ekle kaldır" daki tüm ağ vs eklentileri kurarım. Baştan bu işlemi yapmıştım. Bununla ilgisi varmı bilmiyorum.

Veli B.

Alıntı yapılan: "katana"Ben bu sorunu soyle asiyordum;
virtual ethernet ile 2 os arasinda network gibi calisiyordum. Sanirim virtualboxta da virtul ethernet vardir.

O anda acik olan her OS, bir pc gibi ayni ag uzerinde gorunuyordu.

Göktuğ

Yukarıdaki resimdeki local area 3 ile vbox baglantısını secip sag tıkda "bridge networks" gibi bir komutu calıstırdıktan sonra kırmızı kutuya aldıgım baglantı olustu.
Programda da asagıdaki ayarları yaptım.

Bunun sonunda katana sizin belirttiginiz gibi bir baglantıya ulasılabiliyor. Tabi benim asıl istedigim bu değildi. OG nin anlattıgı gibi programın kendi paylastırdıgı klasorleri bir sey yapmadan gorebilmek istiyordum. Belkide oraya bakmadan bir suru yeri karıstırdıgımdan gozukumedi. Neyse su an için ilk teste baslayabilirim.