HDD cache sorunu

Başlatan aslan_korhan, 02 Eylül 2007, 22:06:22

aslan_korhan

3 gün önce nedendir bilmiyorum ama 8mb olması gereken HDD'nin cache'si 0 kb olarak gözükmeye başladı. Doğal olarakta okuma ve yazma işi acayip derecede düştü. Okuma yaparken CPU birde %100'e yaklaşıyor.
Büyük bir ihtimal ile harddiskin önbelleği yandı sanırım.

Bunun yazılımsal sorunlardan dolayı böyle olma ihtimali varmıdır ?

Normal bir HDD olsa başka bir PC'ye takıp deneyeceğim ama 1.8" HDD olduğundan pek bir imkanım yok. Sökmesi bile ayrı bir dert.

Yada 1.8" HDD Türkiyeden bulabileceğim bir yer varmıdır ?
Benimki 40gb ama değiştirmişken 80gb veya 100gb olursa daha iyi olur.
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

Cetinal

piyasada varmıdır yokmudur bilmem ama normal harddisklerden alıp onların bide usb kabloları var ismi neydi hatırlamıyorum ama

usb den çalıştırabilirsiniz

aslan_korhan

Cihaz baya küçük olduğundan harici bir bağlantı yapamıyorum maalesef.
Cihaz Sony-UX280P.
Mecburen bir şekilde bulacağız. O kadar inceledim ama %90 cache yandı sanırım...

Bozulmadan önce net'te 100gb olanını bulmuştum yurtdışında. Nasıl alınır diye düşünürken ertesi gün yandı cache. Ama şuan yavaşlamasına rağmen kullanımda bir sorun ve veri kaybıda yok. Hep beni bulur zaten böyle abuk sorunlar  :(

mavi

o cihazlar için özel kutu satılıyor.. hdd yi ve kutuyu alınca satıcı birleştirip usb den çalışan 1.8'' yedek hdd yapıyor... belki işini görür  pc parçası satan yerlerde bol miktarda var.
Telecommander Monster Of Network

KAZIMUGUR

Emin değilim.

Benzeri sorunu başka bir başlıkda tartışmıştık.

Format atarken 8mb lık kısmıda silmeyi denemiştim.
Tamamında bölümler oluştururken ve c yi formatlayıp kurarken o bölümü windows oluşturuyor.
Senin tarifine benzer sorunlu bir hdd yi tamamen silip formatla yeni bölümler oluşturduğumda normal çalıştığını gözlemledim.

Cetinal

birde şu var 8 b lik cache ,sistem format atarken kullanmıomu
format atıcakmış gibi xp cd si takıp o harddisklerin göründüğü bölüme kadar gidin orda 8 mb görünüyosa eğer bi sorun olmaması lazım belki sorun yazılımsaldır %10

files

Bence 8 Mb lik cache  hdisk  kartı üzerindeki bir RAM dir. Bir çiptir yani.
Yoksa disk üzerine yazılan sistem önbelleği vs değildir.
bu  bilgiler yanlış olabilir. tahminen yazdım

aslan_korhan

Evet, files'in dediği gibi 8mb cache disk haricinde ayrı bir ram. Önbellek yani. Baya denemeler yaptım sonuç olarak %90 olan orana şuan %99 bozuk diyebiliyorum.
okuma hızı bile 23mb/s lerden 1.5mb's ye falan düştü... Yani mp3 bile adam gibi dinleyemiyorum. HDD çalışmaya başladığı anda sesde kesiklikler oluyor.

Yurtdışında birkaç yerde buldum bu diskten ama nasıl gelir, gümrük olayı ne olur bilemiyorum...

Göktuğ

Bellegi bulup degiştirmeyi denesen ?

Bence ramin bozuk olması zor. Bozulsa o ram, hdd hiç calısmaz. Baska bir yerde sorun var.

Ayrıca muhtemelen garantisi devam ediyor olabilir diskin.Disklerde  5 sene garanti oluyor. Bir arkadasın usb diski bozulmustu actım baktım. İçinden cıkan seagate in sitesinde 5 sene garanti veriyordu.

aslan_korhan

Sony'nin garanti olayı ayrı bir dert. Hiç girmem o işe. Zaten cihazı yurt dışından getirtmiştim.
HDD çok küçük olduğundan sökmeyi cesaret edemedim doğrusu. İçersindeki RAM'ı bulsam bile yenisini bulabileceğimi hiç sanmıyorum.
RAM'ın bozuk olabilme ihtmali banada biraz saçma geliyor aslında. Hiç böyle bir sorun başıma gelmemişti, geleninide duymadım...

Komple HDD'yi söküp normal masaüstü bir bilgisayara takmayı düşünüyorum. Bu bile zor oluyor ama başka çare yok gibi. Bir tane IDE ara bağlantı yapmam gerekecek 1.8" olduğundan. Ayrıca bu HDD'nin beslemesi 3.3V olduğundan beslemeyi diğer makineden alacağım. Tabi bunu yapmadan önce HDD'nin yedeğini alırsam iyi olur...

aslan_korhan

Verdiğin programıda denedim ama bir sorun gözükmüyor...

picusta

Merhaba,
benim elime birkaç senelik 80GB western digital geçti.
Arada harddiskteki bilgiye ulasmak istedigimde sanki takiliyor. Tik ediyor, yarim saniye sonra tak sesleri geliyor. üzerinde bir program çalistirmak istedigimde arada sirada yine ayni ses geliyor, ve o süre boyunca program islemiyor, görüntü donuyor.
Acaba sebebi nedir? Harddisk'te bozuk sektör olabilir mi? bu sektöre ulasirken takiliyor? Ileride sorun teskil eder mi?
Flobo Hard disk programini denedim ama saglikli çalistiramadim, surface test bile yapmiyor, bug'lu bir program yada ben çalistiramadim.

aslan_korhan

"Scan disk" yaparsanız bad sektör varsa bile onarıyor windows. Windows tekrar başlat diyor ve açılışta harddiski komple tarıyor. Bad Sektör varsa bunları işaretliyor ve windows'un buraya gelipte takılmasını önlüyor...

Bu arada benim HDD sağlammış  :D
Zorlanada olsa korkarak format attım ve sorun düzeldi. Nasıl oldu anlamadım. Yüz küsür farklı program kurarsan olacağı bu  :?

Veli B.

Bir donem yaptigim ama son zamanlarda nedense(aptalligimdan) yapmadigim bir yontem, pc yi bir hayli rahatlatiyor.
VirtualPC ile  2,3,4 ... OS kurar ve birisini ornegin C tabanli calismalar, birini simulasyon, birini pcb cizim gibi bolerseniz o anda kullandiginiz OS bir hayli rahatliyor. Dosya aktarmakta sorun değil. Ana OS uzeride paylasilan bir klasor yapar ve alt OS lerden buraya aktarimli calisirsaniz cok rahat calisma imkan oluyor.