Otomatik kapılarda kullanılan motorlar normal dc motormu?

Başlatan remzi, 04 Eylül 2007, 12:21:54

Erol YILMAZ

Pwm'e, sıcaklık ölçümüne ne gerek var ? :)
Zaten reduktörlü sistem.
Ve naçizane gördüklerim silecek motoru ile çalışıyor.

Sıkışma durumunda akım artar,
Sona geldiğini switch ile anlar.
Sonlandırma switch ine gelmeden sıkışırsa araya mahlukat girmiştir.
Olay bu :D

z

Otomobil cam kaldirma denseydi tamam, sistem cok basit olurdu.

Kapi sistemlerinde motor, yolun her bir santimetresinde farkli farkli akim ceker. Bu daha cok mekanizmanin hatta motorun kalitesizliginden kaynaklaniyor.

Belli bir akim degeri secip  bu sikisma akimi olsun, Bunun ustunde kapi sikisti dendimi sistem olur olmaz durumlarda sikisma moduna gecer. (Kimi akilli yazilimlar kapiyi bir kac cm geri acar tekrar kapatmayi dener vs vs)

Birde kapinin belli bir hiz profiline gore hizlanip yavaslamasi lazim. Yoksa kapi acilip kapanirken gereginden fazla beklemek gerekir ki bekleyelerin cani sikilir. Motoru yuksek hizda calistirsin bu kez de kapi uc noktalara bindirir. 5-10 cm one switchler konur ve motor frenleme moduna gecirilir ama bunlar hep ilkel ve kolay sapitan yontemler.

Mekanik sistemler belli bir hiz profiline gore hizlanip yavaslatilmazlarsa sistem kisa zaman icinde gevser, egilir, hatta bazi aksamlar parcalanir.  Bu yuzden de motor hizi  denetim altinda tutulmak zorundadir. Dolayisi ile PWM de geri besleme sensoru kacinilmaz.

Hiz sensoru kullanimindan kacinildimi o kapidan hayir gelmez. Kapinin calismasi mevsimlerden bile etkilenir.

Sistem lineer bir duzenek gibi gorunsede aslinda alakasi yok ve akim geri beslemesiyle istenen davranisi saglamak ayri bir bela.

Butun zorluk, insanlarin ezilmemesini garantilemekden kaynaklaniyor.

Bunun icin kapi kanatlarina carpma butonlari hatta basinc sensorleri bile koyanlar var.

Kapi aheste aheste acilsin kapansin denirse evet sistem bir kac roleyle bile kontrol edilebilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Aslinda kalite otesi kapi sistemlerinde dogrusal motorlar coktandir kullaniliyor. Boylece  disli-kayis-kramayer-zincir vs butun pisliklerden kurtulunuluyor.

Gecmis zamanlarda uyelerden birisi lineer induksiyon motorlari hakkinda bilgi talep etmis ancak o tarihlerde ustun koru cevaplar verilmisti.

Asagidaki pdfi simdi buldum. Haydi motorcular, ileriiiii.

http://innovexpo.itee.uq.edu.au/2003/projects/s370642/thesis.pdf

http://www.force.co.uk/page2.html

Lineer motor - Linear motor - LIM - Single-Sided Linear Induction Motor

KAZIMUGUR

Hafızayı beşer nisyan ile malûldür... :)

Bir köşeye bir şeyler atmışım.Yaparım diye niyetleniyordum.

LİNEER STEP <<<

Buralarda gördüğüm iyilerin hiç birinde sonsuz vida kullanılmıyor.Redüktör hariç sadece motor en az yukarıdakilerin 2 katı büyüklükte oluyor.
Nerede olduğu sürekli gözleniyor.Kartları da , ufak tefek değil...

tyildizak

@bunalmıs hocam, konuya hakimsiniz, takdir ediyorum.

Keşke işin içinde, ürünü en ucuza maletme baskısı,  önceden üretilmiş yaklaşık 3000 kapı ile parça uyumluluğunun zorunlu olması, elde bulunan hazır durumdaki tonla mekanik ve elektronik malzeme olmasaydı, tamamen silbaştan yapıp tasarlayabilseydik.

Fakat asıl nokta şu: Bugün piyasadaki firmaların çoğu bu sistemleri ithal ediyor, pek farkedilmese de her yıl milyonlarca euro ithalata harcanıyor. İthal edilen sadece elektronik malzeme değil, tekerlekler, alüminyum profiller... Türkiye'de daha iyisi daha ucuza kolaylıkla imal edilebilecek mekanik parçalar düşüncesizce dışarıdan alınıyor.
Kısıtlı imkanlarımızla  basit fakat iş gören bir sistem ürettik, sadece bizim firmanın ithalattan tasarrufu yıllık 1.000.000 euro'yu buluyor.
Tamam, tasarımcı olarak "alın kardeşim, proje bu, en gelişmiş teknolojiyi en iyi şekilde kullandım ,var mı benden güzeli ?" diyemem, fakat bu koşullarda yapılabilecek olanın en iyisini yaptığımı düşünüyorum.

remzi

optic encoder ve lem ile iyi bir sistem kurulabilir herhalde ne dersiniz...

z

tyildizak

Yaptiklarinizi ve ulkeye kazandirdiklarinizi elbette takdir ediyorum. Ancak tahrik motoruna ilave edilecek basit bir tako duzenegi ile sorunlarin yuzde 80'ini de bitirmek daha iyi olmaz mi?

Teyp motoru gibi basit bir motoru ana motora kuple etmemekle kazandiginiz bedelin kac katini, ariza durumunda kaybettiginiz bedelle kiyaslayin.

tyildizak

@bunalmıs hocam, doğru söylüyorsunuz, bu yönde çalışacağım, teşekkür ederim

@remzi, lem pratik bir malzeme fakat bir kez fiyat aldım, çok pahalı geldi.
Sanırım içinde akım trafosu+doğrultmaç+opamp gibi birşeyler var.Bir tane bulup sökeceğim.Eğer tahmin ettiğim gibiyse onlarca ytl para vermeye değmez.

KAZIMUGUR

Dış çapı dişli gibi tırtıklanmış basit bir teneke parçası ve çatal da olabilir.