Otomatik kapılarda kullanılan motorlar normal dc motormu?

Başlatan remzi, 04 Eylül 2007, 12:21:54

remzi

Arkadaşlar benzin istasyonlarında, alışveriş merkezlerinde vs kullanılan otomatik kapılarda kullanılan motor normal dc motor mu yoksa step motormu? Bilgisi olan varmı arkadaşlar...

Teşekkürler...

tyildizak

Bugün Türkiye'de mevcut tüm markaların yaklaşık olarak:
%60'ı pmdc(fırçalı sabit mıknatıslı dc)
%30'u bldc (fırçasız dc )
%10'u asenkron vb

remzi

Peki bu motorların açı kontrolü nasıl yapılıyor. yani enkoder motorun içindemi yoksa dışarıdanmı bağlanıyor...

tyildizak

Bazı motorlarda bağımsız optik encoder kullanılıyor, hareketini motorun çevirdiği zaman kayışı'ndan alıyor.
Bazılarında motordaki rotor mili uzun tutularak gövdeden dışarı çıkarılmış. Çıkan mile diskli bir optik encoder bağlanmış.Bunların çözünürlüğü, hareket redüksiyondan önce alındığı için daha yüksek.
Bldc motorlu sistemlerde ise (daihatsu vb.) motorun içindeki hall sensörlerden ya da back emf'den yararlanılarak pals alınıyor

remzi

Peki bu motorlar çalışma gerilimi ve akımları nedir.5-6A 24V bir motor yeterli olurmu?

tyildizak

Yeterlidir. Yeni tasarladığım sistemde kullandığım motor 3 A'lik.
Piyasada bu iş için akla ilk gelen, oto silecek motoru olur fakat  hiçbir silecek motorunu kullanamazsınız. Çünkü silecek motorlarının redüktöre giren rotor  milleri tek dişlidir. Otomatik kapı için standart olan hızları (1m/s) veremez ve daha önemlisi enerji kesilince elle açılamaz.
Bu iş için kullanılacak motorların rotor millerinin iç içe en az 4 diş(helisel)açılmış şekilde olmaları zorunludur.

remzi

Dediğiniz diş olayını kafamda canlandıramadım. Eğer motorun çekilmiş bir fotoğrafı varsa rica etsem yayınlayabilirmisiniz. Birde bu tür motorları nerden satına alabilirim.

kolay gelsin...

ilkser

Alıntı yapılan: "remzi"Dediğiniz diş olayını kafamda canlandıramadım. Eğer motorun çekilmiş bir fotoğrafı varsa rica etsem yayınlayabilirmisiniz.

Silecek motorlarında resimdeki gibi dişliler(sonsuz dişli) kullanılıyor.
Motor enerjisi kesildiğinde büyük dişliyi elle hareket ettiremezsiniz.
Uçmak,düşmeyi göze almaktır....

remzi

Kapılarda nasıl motor kullanılıyor peki?(varsa resim ile daha iyi anlaşılıyor.)

Birde böyle bir motor satın almam gerekli acaba uygun fiyata nerden bulabilirim?

hangi markalar iyidir?

Cvp ların için ayrıca teşekkür ederim...

tyildizak

@ilkser teşekkürler, ben resim olayını bir türlü halledemiyorum

@remzi, resimde üstteki sonsuz dişliye dikkat edersen normal vida gibi, tek diş var. Benim bahsettiğim içiçe geçmiş 4 ayrı iz.Bu sistemi otomatik kapı motorları dışında pek kullanan görmedim.
Biz böyle bir motoru bir süre italya'daki bir kapı firmasından temin ettik. Valeo'nun üretimiydi ve son derece sessiz çalışan ve sağlam bir motordu.
İkinci elden maliyeti çok yüksek oluyordu, valeo'dan temin etmek istedik, müşteriye özel tasarım olduğu için edemedik.Biz de piyasadan aldığımız standart motorların sonsuz dişlilerini  modifiye ederek kullanmaya başladık.
Kısacası bu tür bir motor ancak otm. kapı firmalarından temin edilebilir gibi görünüyor. Tabi hakettiğinden yüksek fiyatlarla ..

tyildizak

@remzi;Bizim kullandığımız motordan bir tane temin edebilirim ama yerli yapım olduğu için şöyle bir sıkıntı var :
Örneğin kapı kapanmaya yaklaştı ve kapamada kanatlar birbirine sertçe çarpmasın diye pwm duty cycle'ı belli bir değere indirdik. Bu değeri motor soğukken varsayalım 255 üzerinden 70 olarak tanımladık. Kapı bir süre çalıştı, motor ısındı, motorun verimi çok fazla artıyor ve 70 değeri yüksek gelmeye ve kapı sert kapanmaya başlıyor. Motor ısındığında yumuşak çalıştıracak değer kullandığımızda ise motor soğukken hareket etmiyor.
Yani motor soğukken ve sıcakken aynı voltajlara cevabı çok farklı oluyor.
Bu sorunu yenmek için önce ilk çalışmada duty cycle'ı yüksek tutup ,kapı açılıp kapandıkça kademeli olarak düşürmeyi denedim, olmadı çünki bazen kapı kısa süre çalıştırılmayıp ,sonra da henüz motor soğumamışken enerjilendirilebilirdi(kullanıcı tarafından)Piyasaya yeni bir ürün sürecekseniz her koşulda doğru  ve tutarlı çalışmak zorunda..Hız geribeslemeli bir sistem oluşturmaya kalksam, kullandığım 16p/r encoder yetmiyordu ve bunu pratikte değiştirme şansım yoktu..
Daha sonra birkaç yöntem daha denedim ve en son hızlarını deneyip-yanılıp fiziksel durumuna göre kendi öğrenen bir kod yazabildim.
Ben de uğraşırım diyorsan, helal olsun derim..

OG

Alıntı yapılan: "tyildizak"bu kapıları %100 yerli olarak istikrarlı biçimde üreten ilk (belki de tek) firmada çalışıyorum.
Hangi firma?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

tyildizak

remzi

Sizin kullandığınız motorlarda encoder dışarıdanmı bağlanıyor. Yoksa içinde dahili bir encoder varmı?...
Fırçalı bir dc motormu?

Yardımların için çok teşekkür ederim...

KAZIMUGUR

Alıntı yapılan: "tyildizak"...Kapı bir süre çalıştı, motor ısındı, motorun verimi çok fazla artıyor ve 70 değeri yüksek gelmeye ve kapı sert kapanmaya başlıyor. Motor ısındığında yumuşak çalıştıracak değer kullandığımızda ise motor soğukken hareket etmiyor.
Yani motor soğukken ve sıcakken aynı voltajlara cevabı çok farklı oluyor.
...

Mahsuru yoksa o motorun bir kaç resmini görmek isterdim.