UC3854 BOOST PFC DEVRESİ

Başlatan kristal, 05 Eylül 2007, 00:05:46

kristal

Selam arkadaşlar;şimdiden ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim
Benim üzerinde çalıştığım devre uc3854 entegresi ile boost pfc devresi, bu devrenin özellikleri
Pout=120W; Vout=200V yük akımım da 0,6A Vin=110Vac Bu konu da örnek devre,similasyon,pcb ve makaleleri olan arkadaşlar varsa lütfen yardım edin acele yetiştirmem gereken bir proje.Bir sorum daha olacak acaba bu devreyi pic16f84a veya pic16f877 ile nasıl yapabilirim makale, pic kodları veya başka kaynakları olanlar varsa yardımlarınızı bekliyorum.Bu benim ilk projem olduğu için pek bilgi sahibi değilim.Kusura bakmayın.
Teşekkür ederim

brindar_emre

Aynı projeyi bende aldım aradan çok zaman geçmiş ama yardımcı olabilirmisiniz ?

wolf88

Aşağıdaki linkte PFC dökümanları var. İçinde NCP1653 ve 1654 ayrıca UC3854 dökümanı var. 3 ünde de dizayn aşamaları anlatılıyor. NCP1654 türkiye de yok sanırım fakat NCP1653 ü de kullanıp dizayn edebilirsiniz. Yalnız boost pfc devrelerindeki bobinde enerji saklanması gerekiyor bunun için ferrit kullanılacaksa nüvede hesaba göre aralık bırakılması lazım. Fakat bu dökümanlar aralık bırakmadan demir tozu olan nüvelerde hesap yapıyor. O yüzden onda aralık bırakmanız gerekmez.

Kolay gelsin.

https://app.box.com/s/wh7ybx73chu7vhuqlhn3

Bu arada konunun 7 sene önce açıldığını görmemişim =)

brindar_emre

Öncelikle yardımın için çok teşekür ederim. Ben bu konuda daha çok acemiyim dediğin şeylerin ne olduğunu bilmiyorum bile. Bize okulda bu seneye kadar tamamen teorik bilgi verildi ve daha güç elektroniği dersini almadan bana hocam saolsun bu projeyi verdi. Nasıl yapmalıyım nerden başlamalıyım hiç bilmiyorum. Dökümanlarda birsürü devre var hangisini kurcagımı nasıl kuracagımı bile bilmiyorum. Bana bu konuda yardımcı olursanız size çok minnettar olurum sayın wolf.

wolf88

İngilizceniz olup olmadığını bilmeden ingilizce kaynak paylaştım kusura bakmayın. Size projenizde tamamen yardım etmem olanaksız fakat arada sorularınız olursa bildiğim kadarı ile cevaplayabilirim. Türkiye de bulunabilen bi entegre olan NCP1653 ün klasörünün içinde excel hesaplama programı ve şeması var. Oradan değerleri girip devreyi kurabilirsiniz. Hesaplarda zaten dökümanında yer alıyo.

Türkçe kaynak derseniz türkçe kaynak bende olmadığı için herhangi bişi öneremicem. Fakat dediğim gibi NCP1653 ün "Four Key Steps to Design a Continuous Conduction Mode PFC Stage Using the NCP163" isimli pdf dosyası sizin işinizi görecektir. Orada kısaltılmış olarak anlatım ve hesaplar mevcut. Hiç olmadı orada 6.sayfaya baktığınızda bi tablo göreceksiniz. Yapmanız gereken oturup hesaplamak.

Aklınıza takılan yer varsa sorarsınız.

brindar_emre

Yavaş yavaş kafamda bazı şeyler oturuyor :) o dediğiniz dökümandaki sayfa 7yi proteusta çizip sonra karta basmak sanırım ilk iş olarak gözüküyor. Peki bu devreyi karta tasarladıktan sonra nasıl bir yol izlemeliyim? Yazılımsal bi durum var mı yoksa ncp1653 bu işi kendisi mi yapıyor ?

wolf88

ilk once dedigim hesaplari yapmanizi oneririm. proteus icin acele etmeyin. entegre analog entegre oldugu icin yazilimla ugrasmayacaksiniz.

brindar_emre

Gerçekten yol göstermeniz sayesinde yolumu çizebildim... Size projeyle ilgili bazı şeyleri danışmak istiyorum e-mail adresinizi verirseniz çok mutlu olurum... Saygılarımla...

JOKERAS

Pardon yanlış yere yazmışım.