PC Tabanlı Osiloskop Projesi

Başlatan aeymur, 20 Eylül 2007, 15:30:16

aeymur

Cevap yazan, iyi dileklerini bildiren bütün arkadaşlara teşekkür ederim.
Alıntı Yapremzi:osilaskop için 8 bit yeterli olurmu? Biraz daha hassas olması gerekmezmi?
"Erol"un dediği gibi piyasada bulunan dijital skoplar genelde 8 bitlik oluyor. Ben en fazla 10 bitlik ADC içerenine rastladım. Bu kulağa az gibi gelebilir ama aslında çok normal bir durum. Çünkü sinyalin grafiğini çizdiğimiz aygıt bir monitör yani ortalama olarak 1024 pixel dikey çözünürlüğe sahip. Dolayısıyla tüm ekran çizim alanı olarak kullanılsa bile 10 bitlik bir ADC (2^10=1024) tüm pikselleri kullanabilir. 10 bitin üstüne çıkarsanız görüntüleyebileceğinizden daha hassas ölçüm yapıyor olursunuz.
Alıntı Yaperkan614: ticari olup olmuycağı sizin bileceğiniz iş ama ticari ise lütfen fazla tuzlu olmasın piyasada çok pahallıya satıolar böle şeyleri
Ben de bu cihazların çok pahallı satıldığını düşünüyorum. Bir skop yapmayı denememin nedeni bu zaten.

Şimdi tekrar bir kaç üreticinin sitesine göz gezdirdim. Yabancı olduklarını söylememe gerek yok herhalde. Gördüğüm en ucuz cihaz 249$. Ortalama olarak fiyatların 500$ mertebesinde olduğunu söyleyebilirim. PC tabanlı osiloskoplar dahili bir CRT içermiyorlar ve ancak yanlarında işin büyük kısmını halleden bir PC ile beraber çalışabiliyorlar. Bütün bu maliyet azaltıcı unsurlara rağmen maalesef fiyatları klasik skoplardan geri kalmıyor. Halbuki bence bu cihazlar, amatör ve öğrencilerin de alıp kullanabileceği kadar uygun fiyalara satılıyor olmalıydılar. Peki durum neden böyle değil. Bu adamlar kendi refah toplumlarında bu cihazları bu fiyatlara satabilirler. Bizim kendi gerçeklerimiz var. Kendi gerçeklerimize uygun tasarımları kendimiz yapabiliriz. Bizden bir firma çıkıp neden perakende satış fiyatı, atıyorum 150YTL nin altında olacak böyle bir cihaz tasarlayıp üretmiyor. Yapılamaz mı? Varsın arabirimi USB olmasın, sadece storage modu olsun. Örnekleme sayısı 50Msps olmasın daha az olsun. Düzgün şekilli sinyalleri 2Mhz'ye kadar gösterebilsin. Pek çok durum için yeterli değil mi? Ama biz ithalatı çok sevdik. İşeri büyütmekten anladığımız yeni distribütörlük almak.

Sonuç: Bir osiloskop sahibi olmayı aklından bile geçirmeyen amatörler ve öğrenciler hatta profesyoneller.

erkan614

@a.zorba hocam ben zaten shemasını vermemiş dedim  :roll: ve hakkaten vermemiş yani.
@aeymur düşüdüklerimiz ayni istikamette projenizin sonuçlarını merakla bekliyoruz.

a.zorba

Alıntı yapılan: "erkan614"@a.zorba hocam ben zaten shemasını vermemiş dedim  :roll: ve hakkaten vermemiş yani.
@aeymur düşüdüklerimiz ayni istikamette projenizin sonuçlarını merakla bekliyoruz.

denemelerinin sonuçlarını beklıyorum ilğili siteden indirilmiş şema kod ne ararsan var.
benzer çalişmalar epe nin son sayılarında da inceleniyor
http://rapidshare.com/files/57867155/ppm1mhz.rar.html

[/URL][/img]
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

DumrulBey

Alıntı yapılan: "aeymur"Sonuç: Bir osiloskop sahibi olmayı aklından bile geçirmeyen amatörler ve öğrenciler hatta profesyoneller.
Herkes herşeyi ucuza mal etmek istiyor... Ama bir gerçek var ki "Ucuz etin yahnisi yavan olur".

Ucuz olsun isterseniz ses kartının mikrofon girişinden yazılım yoluyla osiloskop yapabilirsiniz.

Biraz daha iyi olsun derseniz araya bir devre koyarsınız ve daha çok ölçüm yaparsınız.

Hızlı (lezzetli) olsun derseniz o zaman para kıyıp yüksek örnekleme yapan tümdevrelere ihtiyacınız var.

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

muuzoo

@aeymur acaba çalışmanızda bir gelişme var mı? Uzun süredir mesaj yok bu başlıkta da merak ettim.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

aeymur

İstediğim numunelerin gelmesini bekliyorum. 01.Ekim'de istemiştim. Bugün-yarın gelir herhalde.

lojikmemo1

Selamın Aleyküm Arkadaşlar

Bende bu Osilascop projesini yapmaya yettenmiştim PC + USB + Mikrodenetleyici fakat bu iş pic veya Avr ile mümkün değil sebebi ise biraz yavaş kalmaları. Piyasadaki OSC'ler genelede 100 MHz yani bu saniyede 100 milyon örnek demek bu örnekler için hızlı bir ADC lazım bunu www.maxim-ic.com firmasında bulabilirsin hatta GHz seviyesinde bile var fakat bu örnekleri ne ile alaçaksın örnekler paralel veri yolu ile alınsa bile saniyede 100,000,000 işlem yapabilecek mikro işlemci lazım kaldı ki bir saat palsinde veriyi hem alıp hem depolaman pek de kolay değil. Arm serisi ile olabilir bu iş için DMA veya EDMA kullanırsan mikro hiç yorulmaz bile. Bir sorunda şu ki sen ekramda düzgün bir görüntü elde etmen için bazı işlemler yapmalısın çünkü her ölçümün dalganın 0 noktasından başlamamaya bilir ayrıca bunları PC ye aktarmak için ise her bir örneğin 1 Byte yer tuttuğunu düşünürsek 1 Saniyelik tampon için yaklaşık 100 MB veri taşımalısın tabiki bir saniye boyunca örnek almak mantıksızlık sadece ekranda göstercek kadar örnek almalısın bunu da time/div ile ayarlayacaksın bu da örnekleme hızın değiştirecek.
Falan falan yani iş pic'i aşar 100 MHzlik bir ürün için pic kullanmak hatta dsPic kullanmak bile olanaksız belki minik bir FPGA veya PGA ile birlikte pic olabilir veya AVR32 olabilir bu dah yeterince hızlı ama maliyeti de düşünmelisin.
İnsanlara Akılları Ölçüsünde Söz Söyleyiniz.

aeymur

Araya başka bir proje girdiği için bir süre bu işle ilgilenemedim. Yazılıma ses kartının konvertörünü de kullanabilme özelliği ekledim. İlk test sürümünü yayınladım:
www.saymantek.com/azeskop_setup.exe
Yazılımı kullanırken karşılaştığınız sorunları ya da bulduğunuz bugları bildirerek bana çok yardımcı olabilirsiniz.

Edit:
Önemli Uyarı: Ölçmek istediğiniz sinyali ses kartınıza doğrudan uygulamayınız!!! Aksi taktirde sisteminize zarar verebilirsiniz.
Bu iş için kullanılan basit devre şemalarını arama yaparak bulabilirsiniz. Eminim bu forumda da vardır.

aeymur

Programla kayıt edilmiş 2 png:

forsa1975

Program için teşekkür ediyorum. Osiloskobu olmayan arkadaşlar için çok ii bir çözüm. Hatta laptop ile kullanılırsa osiloskop taşıma sorunu ortadan kalkacaktır.  

Bu programı kullanmak için bir donanıma ihtiyaç yokmudur? Ses kartını kullanırken bozmayalım.  20 V ses kartına hiçbir donanım kullanmadanmı bağlanacak ?

aeymur

Bir şey değil forsa1975. Senin sorundan sonra pogramın linkini verdiğim önceki mesajıma uyarı ekledim. Şimdi programa da ekleyeceğim. Ölçmek istediğiniz sinyali asla ses kartına doğrudan uygulamayın.

muuzoo

Çalışmanız için sağolun. En kısa zamanda deneyip size geri bildirim yapmaya çalışacağım.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

MC_Skywalker

alışmalarınız için sizi tebrik ederim. bir ara kendim için hazır bir kit aramıştım ve şu siteyi bulmuştum FPGA olduğu için hiç yanaşmadım. belki ilgilene arkadaşlar olur.
tüm malzeöer ve air mail dahil 115$ maal oluyor ve 100 Mps örnekleme yapıyor
http://www.fpga4fun.com/digitalscope.html
ordaki konunu detaylı anlatımı ve montaj planı
http://www.fpga4fun.com/Hands-on_Flashy.html

1 x Pluto FPGA board, with TXDI and cable (item#1121, $39.95)
1 x Flash acquisition board (item#1200, $29.95)
1 x BNC (item#1250, $4.95)
1 x Nylon standoffs (item#1270, $0.95)
1 x Male/female connectors 2x8 (item#1275, $2.95)
That's about $78.75 so far.

parçalırın satışı için bu siteyi kurmuşlar
http://www.knjn.com/

aeymur

Fiyat çok uygunmuş, hatta harikaymış. Ben çok araştırdım bu tür ürünleri, neden göremediğim hayret.  İlk fırsatta inceleyeceğim. Teşekkürler...

pcb

tek kanallı dijital bi osilaskop um var, 18F452 ve 40mhz işlemci kullanmışlar, forumda bir arkadaş çok yüksek hızlı adc kullanıması  gerektiğini söylemiş ama adc kullanmadan yapmışlar, utc4052 ve 2 opamp kullanımış sadece