PC Tabanlı Osiloskop Projesi

Başlatan aeymur, 20 Eylül 2007, 15:30:16

aeymur

Bir süredir PC tabanlı osiloskop geliştirmeye çalışıyorum. Şu an ADC olarak devrede kullandığım 16F877'nin dahili konvertörünü kullanıyorum. Bu şekilde çalışarak PC tarafında çalışan yazılımı neredeyse bitirdim. Aşağıda bir ekran görüntüsü var.

Şimdi Yüksek hızlı bir ADC seçmem gerekiyor. Bildiğiniz gibi bu tür şeyleri piyasada bulmak kolay değil. Piyasada hangi yüksek hızlı ADC lerin bulunabildiğini, nerelerden alınabileceğini bilenlerin yardımlarını bekliyorum.

a.zorba

benzer bir devrede max118 kulanıldıgını hatırlıyorum

http://jonw0224.tripod.com/ppmscope.html
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

Göktuğ

Alıntı yapılan: "aeymur"Şimdi Yüksek hızlı bir ADC seçmem gerekiyor. Bildiğiniz gibi bu tür şeyleri piyasada bulmak kolay değil. Piyasada hangi yüksek hızlı ADC lerin bulunabildiğini, nerelerden alınabileceğini bilenlerin yardımlarını bekliyorum.

Analog devices firmasının sitesine üye olup bazı güzel ve hızlı adclerden sample isteyebilirsin.  Tqfp gibi paketleri tercih etmen yararlı olacaktır.

Veli B.

Merhaba ve hosgeldiniz,
Bu calismaniz ticari bir proje midir?

files

Alıntı yapılan: "katana"Merhaba ve hosgeldiniz,
fark eder mi? ozaman yardım etmeyecek misinz?

Veli B.

Fark eder ! Sebebini ise ilgili arkadasa aciklayacagim, size değil. Ogrenmek isterseniz, o vakit ogrenirsiniz...
Uslubumun sert oldugunu dusunebilirsiniz bir ihtimal ( ki onemli değil) , bu mesaj bir nevi ayna gibidir...

Göktuğ

Alıntı yapılan: "files"
Alıntı yapılan: "katana"Merhaba ve hosgeldiniz,
fark eder mi? ozaman yardım etmeyecek misinz?

Belki katana hocam calısmaları yayınlamasını isteyecekti. Tabi ticari değilse....

aeymur

Alıntı Yapa.zorba: benzer bir devrede max118 kulanıldıgını hatırlıyorum
Üreticilerin sitelerinde araştırma yaparken MAX118 ve MAX114'ü gözüme kestirmiştim. Üstelik DIP kılıflı olarakta üretiliyorlar. Ancak örnekleme hızları 1Msps. Pek yüksek değil. Henüz bakmadığım yerler var ama MAX118 ve 114 de kolay bulunmuyor.
Alıntı YapGöktuğ: Analog devices firmasının sitesine üye olup bazı güzel ve hızlı adclerden sample isteyebilirsin.
Bunu merak ediyordum. Sen daha önce istedinmi? Numune isteme durumunda ürünü nasıl ulaştırıyorlar. Yurt içindeki dağıtıcı ya da bayidenmi geliyor yoksa yurtdışındanmı geliyor?  Yurtdışından geliyorsa masrafı ne kadar tutuyor?
Alıntı Yapkatana: Merhaba ve hosgeldiniz,
Merhaba, hoşbulduk. Şimdilik ortada ticari bir şey yok.

ipek

eğer bır cine 5 dekoderi bulabiliyor isen içinde TDA8703T mevcut
bulamam siz ararmısınız der isen aramaya çalışırız EPE nin fft scope ye kullanmıştım... çalışmalarınızın devamını dilerim....

Picproje ailesine hoş geldiniz buradaki amaç al gülüm ver gülüm prensibinde değildir diğer forumlar pek benzemeyiz. hedefimiz platformda mantıklıca paylaşmaktır...kolay gelsin....

lehimleyebilirim diyorsan ADS830 bakabilirim.....

DumrulBey

Merhaba,

Mesaj sayısından gördüğüm kadarıyla yeni üye olmuşsunuz. Hoşgeldin demek borcumuz...:)

!!! MESAJ SAYISI NİYE 1, HALBUKİ AŞAĞIDA CEVAPLADIĞIM 2. MESAJ !!!

Alıntı yapılan: "aeymur"Numune isteme durumunda ürünü nasıl ulaştırıyorlar. Yurt içindeki dağıtıcı ya da bayidenmi geliyor yoksa yurtdışındanmı geliyor?  Yurtdışından geliyorsa masrafı ne kadar tutuyor?
Örnekler (samples) adresinize havayolu postası (airmail) ile geliyor. Küçük bir plastik kutuda muhafaza ediliyor. Yaklaşık iki hafta sonra postanızda bir Avrupa ülkesinden (örneğin Fransa) aktarmalı gelen zarfla karşılaşabilirsiniz.

Ayrıca örnekleri istediğiniz çeşitde (part numbers) isteyebiliyorsunuz. Ben bir keresinde (mikrodenetleyici dahil) tüm projenin parçalarını istemiştim. Ama genelde her birinden iki adet gönderiyorlar.

Paket olarak sorun olmuyor istersen dörtköşe (TQFP), istersen minnacık (SMD). Zaten iki adet yetiyor birini denemelerde yanlışlıkla yakarsan ikincisini ilkörnek (protype) oluşturmak için kullanıyorsun.

Dip Not: Forumda Yeditepe Üniversitesi'nden sizin projenizi yapan arkadaşlar var. Ticari olmamak kaydı ile destek alabilirsiniz.

Başarılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

Göktuğ

Alıntı yapılan: "aeymur"
Alıntı YapGöktuğ: Analog devices firmasının sitesine üye olup bazı güzel ve hızlı adclerden sample isteyebilirsin.
Bunu merak ediyordum. Sen daha önce istedinmi? Numune isteme durumunda ürünü nasıl ulaştırıyorlar. Yurt içindeki dağıtıcı ya da bayidenmi geliyor yoksa yurtdışındanmı geliyor?  Yurtdışından geliyorsa masrafı ne kadar tutuyor?
Gereksiz yere firmalardan hiç malzeme istemedim. Malzeme ihtiyacımı calıstıgım sirket karsıladıgından ihtiyacda duymadım. Analog firmasından  ersin (forum üyelerimizden biri)  adc istedi diye biliyorum.

Posta masrafı falan yok. Gonul rahatlıgıyla isteyebilirsin. Tavsiyem kullanmayacagın malzemeyi isteyip depolama, 1-2 sene sonra çöp olur. Birde bu tip firmalarda bir limit oluyor. Mesela 6 ayda 10 tane malzeme isteme hakkı gibi.

Calısmanızı buradaki arkadasların yararlanması için, acma gibi bir kararınız olursa seviniriz.

remzi

Burada adı geçen adc leri biraz inceledim. Hepsi oldukça hızlı ve hepsi 8 bit. osilaskop için 8 bit yeterli olurmu? Biraz daha hassas olması gerekmezmi?

Projeniz çok güzel. Bende hep yapmak istedim ama fırsat olmadı.
Belki ileride picproje ailesi olarak dijital bir osilaskobumuz olur. LCD ekranlı felan...

Kolay gelsin...

Erol YILMAZ

Mevcut dijital skopların büyük b,r çoğunluğu 8 bit dikey çözünürlüğe sahip.

erkan614

Alıntı yapılan: "a.zorba"benzer bir devrede max118 kulanıldıgını hatırlıyorum

bu sitedeki devreyi inceliyim dedim adam şemayı vermemiş madem açık kaynak yapıosun ne gerek var uraştırıosun neyse boş bi anımda pcb den çözüp dns dosyasını buraya koyarım. hiç ama bunun asmside hatalıdır Allah bilir. neyse.

@aeymur hocam ellerinize sağlık inş. başarıya ulaşırsınız. bu pcskoplar birçok şey için gerekli oluyo ben ses kartını kullanıorum çook elzem durumlarda özellikle pic haberleşmesini kontrol için  :lol:
ticari olup olmuycağı sizin bileceğiniz iş ama ticari ise lütfen fazla tuzlu olmasın piyasada çok pahallıya satıolar böle şeyleri yani 200khzlik bi pc skop 2000$ olmazki adamlara maliyeti 50$

a.zorba

Alıntı yapılan: "erkan614"
Alıntı yapılan: "a.zorba"benzer bir devrede max118 kulanıldıgını hatırlıyorum

bu sitedeki devreyi inceliyim dedim adam şemayı vermemiş madem açık kaynak yapıosun ne gerek var uraştırıosun neyse boş bi anımda pcb den çözüp dns dosyasını buraya koyarım. hiç ama bunun asmside hatalıdır Allah bilir. neyse.

pcb si kaynak kodu vesaire sitede var  hatda pc programının bıle acık kaynak kodu var
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.