PC Tabanlı Osiloskop Projesi

Başlatan aeymur, 20 Eylül 2007, 15:30:16

aeymur

Test süreciyle ilgili bilgilendirme :
Programın indirilme sayısı: 459
Geri bildirimde bulunanların sayısı: 0
:lol:

madpic

Herkese merhaba.
Sevgili aeymur konuyu yeni gördüm ve bence haklı siteminizden sonra
programı indirip seskartı girişine taktığım mikrofonla denedim.
Program gayet hoş, en önemlisi türkçe, menuleri kolay anlaşılır,
ayarlarıda diğer iki benzer programa göre çok kolay.internette daha önce gördüğüm iki benzer programıda indirip (oscilloscope 2.51 ve digital osilloscope) karşılaştırma yaptım.

Önce öneriler; bence skop ekranı dahada büyük olabilir biraz uzaktan
baktığımda ufak kalıyor ve ayrıntıları kaçırma ihtimali var.
help menusü yok fonksiyonların açıklamaları ve kullanım şekli
açıklanmalı ama ona zaman var diye düşünüyorum.
birde ekran resmini çekmenin yanında kayıtta yapsa çok daha güzel olacağını düşünüyorum mesela seçilebilen uzunlukta dalga şeklini bir dosyaya kaydedebilsek sonra incelemek açısından süper olur.

Karşılaştığım problemler; program çalışırken veya calıştırıp durdurduğumda kulaklığı çıkarıp tekrar takınca "port audio veri aktarımı başlatılamadı startstream fonksiyonu başarısız oldu" mesajı alıyorum ve program tekrar başla tuşuna bassam bile işlem yapmıyor bu halde iken programın ikinci kopyasını açıp başla tuşuna basınca ikinci kopyası normal çalışıyor ilki gene aynı hatayı veriyorki internetten indirdiğim oscilloscope 2.51 programıda benzer bir hata veriyor ve tekrar başlatmam gerekiyor.fakat digital oscilloscope programı aynı durumda hata vermeyip stop konumuna geçiyor kulaklığı takıp start verince tekrar çalışıyor.
bunun dışında şimdilik problem yok gibi.
vaktim olursa bir kablo yapıp girişe sinyal uygulayarak denemelerde yapacağım.

aeymur

@madpic yazdılarını dikkatle okudum. İlgin için çok teşekkürler.

Programın ilk sürümünü yayınladım. (v.1.0.0)
http://www.saymantek.com
Artık Time/Div: 50 us/div'e kadar inebiliyor.
Yazılım freeware'dir, ilgilenenler güle güle kullansın.

Digimensch

Arkadaslar bu tür programi kullanmak icin Ses kartina nasil bir Prob bagladiniz nasil yaptiniz ? Yada ses kartinin Microfon bölümüne nasil bir uygulama yapip baglandiniz Prob veya herneyse.
Resimli sekli varmi bende yapip denemek istiyorum.

erhanzeynel

Ahmet Zeki Eymür beyin www.saymantek.com adresli sitesi devre dışı kalmış. Programı isteyen arkadaşlar http://www.softpedia.com/progDownload/AZEskop-Download-134938.html adresinden indirebilirler.

Ses kartları ses frekans bandında çalışmak için tasarlandıklarından bir takım RLC filtreler bulundurur. Ben creative marka PCI ses kartımda giriş katında bulduğum filtreleri devre dışı bırakmama ramen winscope progranımda dc seviye görüntülemeyi başaramadım. Sanırım tümdevre içerisinde bir filtre daha var.

curse_kurt

Ya arkadaşlar siz burada pc osilaskop yapacaksınız lütfen profesyonelce düsünün pc osilaskop yapmak isteyen yada almak isteyen arkasdaşlar 16-Bit 105Msps  70MHz - 140MHz civarı olcum yapan bir devre var ve bu devrenin hazır sekilde satışı 500 dolar 2 kart var birtanesi adc kısmı  digeride fpga ile pic kullanmışlar usb ile haberleşme için yazılımıda var.can alıcı noktası iseuzerindeki adc entegresi 16bitlik adc 105msps lik serial cıkış veriyor eger bilgisayar programından anlayan arkadaş var ise buna sadece adc kısmı icin yazılım yazılsın olur kanatındayım.eger yazıma cevap gelirse gerekli bilgileri veririm.entegrenin fiyatı 67 dolar civarı ama test amaçlı istenebiliyormuş.eger osilaskop yapmak isteyen arkadaşlar yardım etsin yapalım.

electronblue

Alıntı yapılan: pcb - 16 Şubat 2008, 01:23:27
tek kanallı dijital bi osilaskop um var, 18F452 ve 40mhz işlemci kullanmışlar, forumda bir arkadaş çok yüksek hızlı adc kullanıması  gerektiğini söylemiş ama adc kullanmadan yapmışlar, utc4052 ve 2 opamp kullanımış sadece

Bunun bir şeması ya da ürün linki var mı elinizde ? Varsa paylaşır mısınız .

justice_for_all

Alıntı yapılan: curse_kurt - 03 Aralık 2010, 23:47:48
entegrenin fiyatı 67 dolar civarı ama test amaçlı istenebiliyormuş.

Hangi entegre acaba o??
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

Digimensch

Acaba PC'de calisan osiloskop programlarina Saundkartina takacagimiz Prob su sitede yapildigi gibimi olmali?
http://www.ledametrix.com/oscope/index.html

Birde bu Programlarla kac volta kadar girise izin verilmekte?
Dikkat edilecek hususlar neler?
Bu tür Programi indirebilecegim Link vermeniz mümkünmü?