Entegre kullanmadan amfi nasıl yapılır? (Yapılır mı?)

Başlatan dogukaN_Karabay, 04 Eylül 2003, 16:40:03

dogukaN_Karabay

Herhangi bir entegre kullanmadan ses yükseltici devresi yapılabilir mi? Yapılabilirse elinde örnek veya link olan birisi bana ulaştırabilir mi? Böyle yapılan devrelerin ses çıkışları nasıl olur? Teşekkürler.
Saygılar :)

kotan04

arrow: kardeş  evet  yapabilirsin transitörlü amfi  kaliteli bazı amfiler var yakında sabır ederseniz yeşil kitaptaki 200W anfinin baskı devresini vereceğim fakat daha taramadım ne zaman  taraya bilirsem sizlere o zaman verebilirim ;)
kkkkoootttaaannn000444

simtik

dostum üzülerek sana birsey söyleyecem eğer bahsettiğin devre elektronik uygulamaları 1 de ki devre ise ben onu yapmayı denedim ikide bir transistör yakıyor"enson bağladığım soğutucu devasa boyutlarada olmasına rağmen" bence daha düşük güçlü birseyler deneyin

kotan04

malesef dostum o değil 3 kitaptaki 200w anfi ve bu devre  çalışıyor tr yakmıyor
kkkkoootttaaannn000444

diot

arkadaşlar transistorlu amfilerde çıkış transistorlarının sukunet akım ayarları ve simetri ayarlarını iyi yapmanız gerekli yoksa durduğu yerde transistor yakabilir..

senelerce amfi imalatı yaptım (yaklaşık 1983 denberi) ve entemiz sesi operman (alman) kitaplarındaki  vario 60-200 wattlar dan aldım. Bir çok arkadaş randumanlı olarak çalıştıramadı. ama işin sırrı kullanılan akım kaynakları(akım aynası) diotları ve kullanılar bc transistorların beta akım kazanclarında idi. Bu belirtmiş olduğum devrede kaliteli 1n4148 ler ve akım kazançları tam 200 olan bc transistorlar kullanılmalı idi. Daha sonra çıkış sukunet akımı ayarlanmalı ve simetri ayarı arkasından yapılmalıydı. Yani sizin anlıyacağınız, devre montajında hassan ve seçici olmalı ve iyi bir montaj yapılmalı. Yoksa hüsranla sonuçlana biliyor.
amatörler için yapılacak en iyi ses amfisi edwin kitler.

cnt

eger entegre kullanmak istemiyorsan ,mosfetli bir anfi yapmani tavsiye ederim. mosfetin uzerinde harcanan guc az oldugu icin daha iyi verim alirsin.
benim scan yapma imkanim yok fakat kotan04 un bahsettigi kitapta bi tane 400w lik var. zahmet olmassa onu da scan etsin  senin icin.

kotan04

beyler ozaman bu kadar tecrübeli üye varken bende birşey sorayım amfide 2n3055 yerine mosfet olarak IRF 3205 KULLANILIRMI VEYA YERİNE NE KULLANILIR MOSFET OLARAK
kkkkoootttaaannn000444

diot

arkadaş. 2n3055 yerine mosfet kullanamazsın . devrede değişiklik yapman gerekir.

bipolar transıstorlar akım kotrollü akım kaynağı gibi davranır. (beta=Ic/Ib)
mosfetler gerilim kotrollu akım kaynağı gibi davranır. (alfa=Is/Vg)

Ersin

@dogukan
herhangi bir mosfetli anfi yap o kadar yukek guclu olmasi gerekmiyo
60w/8ohm luk kanal basi yeter ve artar bile ;)
sana tavsiye edebilecegim hexfetli elektor dergisinin bir anfisi vardi
cikis olarak ta irf940 ve irfp940 ti sanirim ve bu transistorler piyasada bulunuyo

Ersin

@dogukan
herhangi bir mosfetli anfi yap o kadar yukek guclu olmasi gerekmiyo
60w/8ohm luk kanal basi yeter ve artar bile ;)
sana tavsiye edebilecegim hexfetli elektor dergisinin bir anfisi vardi
cikis olarak ta irf940 ve irfp940 ti sanirim ve bu transistorler piyasada bulunuyo

dogukaN_Karabay

Tüm cevaplar için teşekkür ediyorum..

Daha çok yeniyim elektronik konusunda.. Yeni başlayanlar için bir devresi

olan var mı? Veya şöyle sorayım: Böyle basit devrelerin bulunduğu bir kitap falan var mı? Basitten karmaşığa doğru mesela?  Biliyorsanız ad verir misiniz? Ya da Internet üzerinden bir

adres??

teşekürler

yas

Şunuda unutmamak lazım Güçlü bir çıkış elde etmek için güçlü bir besleme
gerekir.
Güçlü bir besleme kaynağı =

Güçlü Trafo + Güçlü Diyotlar + Büyük kapasiteler + vs..
oda eşittir çok para demektir. :D
Kolay gelsin.

daswi

Alıntı yapılan: "yas"Şunuda unutmamak lazım Güçlü bir çıkış elde etmek için güçlü bir besleme
gerekir.
Güçlü bir besleme kaynağı = Güçlü Trafo + Güçlü Diyotlar + Büyük kapasiteler + vs..
oda eşittir çok para demektir. :D
Kolay gelsin.

arkadasımızın dedikleri cok dogru beslemen güzel olsunki kalıteli ses alasın

dogukaN_Karabay

Bir şekilde başlamak istiyorum bu elektronik konusuna. Bu elinizdeki kitapları nereden satın alıyorsunuz? Herhalde böyle kitaplar, başlamak için uygundur?

Bir deneme amfisi yapsam bile yeter bana artık...

Neden entegreli istemediğime gelince,
1. nereden bulacam o entegreyi
2. çok pahalıymış öyle duydum..

Teşekkürler

ilyas

Hayır entegreler okadar pahalı değil.Transistörlü bir devrede kullanacağın malzemeler ve birde yeniyim diyorsun ki yeni olmasan bile birde yakacağın transistörler var bu hesabın içinde.Birde transistörlü devreler karışık göründüğü için önce entegreli basit bir amp. yapıp bu işi tadına bakmanı tavsiye ederim. Yani transistörlü amp. ikinci yapışında yap istersen.
[email]turkilyas@hotmail.com[/email] [email]turkilyas@gmail.com[/email]