Böyle elektronik devre olmaz olsun

Başlatan berkay_yalan, 02 Ekim 2007, 15:53:19

volkii

mclr +5 te olduğundan %100 emin ol. başka kabloyla, bordta +5 olan başka deliklere tak bu  ucu.  bütün gnd ler ortakmı bide ona dikkat et.

apollaa

hocam elini değdiğin zaman çalışır gibi oluyorsa problem yine denildiği gibi ya kristal bağlantılarında yada programdaki kristal ayarlarındadır. çünkü benimde başıma gelmişti.
Vatan Sizden Hizmet Bekler ( Her Alanda)

berkay_yalan

Selam arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler sorunu çözdüm.

sorun:

Kodların içine;

DEFINE OSC 20 'satırını eklemiştim.

ve boardda 20MHz kristal vardı. Ben bunun için endişe etmedim Çünkü pice programı yüklerken config ayarlarını istemiyordu. Sadece pice yuklerken confıg ayarlarından ocyi hs yaptım olay çözüldü. 4MHz kristalde çok güzel çalışıyordu.

DEFINE OSC 20: peki bu satır yetmiyormu oscyi seçmek için oradaki 20 hs oscyi göstermiyormu.

XX_CİHAN_XX

HS_OSC konfig ile alakalı.
define osc 20 ise kullandıgın basic derleyicisi ile alakalı.İkisi ayrı şeyler.Aynı program ve aynı donanımı denediğini varsayarak bir sürü fikir attık ortaya boşa kürek sallamışız :) Umarım bu kadar tavsiye boşa gitmez ve kurduğumuz her devrede burada geçen konuşmaları unutmayız.
Selametle.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

Veli B.

Alıntı yapılan: "berkay_yalan"
...
Arkadaşlar devredeki sorunum devrenin boardda çalışmaması. Deney setinde çok güzel çalışıyor.
...
13,14 nolu bacakları 20MHz lik kristale bağlıyorum. Kristal üzerinde 20PF yazması lazım.
...
Benim için önemli olan besleme ayarları kodla problemim yok...

Deney setinde ayni kod ve kristalle mi denediniz?

ilker_32

Alıntı yapılan: "katana"
Alıntı yapılan: "berkay_yalan"
...
Arkadaşlar devredeki sorunum devrenin boardda çalışmaması. Deney setinde çok güzel çalışıyor.
...
13,14 nolu bacakları 20MHz lik kristale bağlıyorum. Kristal üzerinde 20PF yazması lazım.
...
Benim için önemli olan besleme ayarları kodla problemim yok...

Deney setinde ayni kod ve kristalle mi denediniz?

Hocam o zaman @berkay_yalan'ın kullandığı deney seti üzerindeki kristal 4MHz Deney seti üzerinde 20MHz kristal kullanmış olsaydı sorun hala çözülmezdi.  :lol:

profahmet

selam.
berkay_yalan
aslında en başından kaynak kodlarını verseydin sorunu çözebilirdik.
böyle olunca herkes sorunu donanıma yüklenmiş.
hadi geşmiş olsun...
.