Böyle elektronik devre olmaz olsun

Başlatan berkay_yalan, 02 Ekim 2007, 15:53:19

berkay_yalan

Malzemeler:

18f452, 22pF, 4.7k, 20MHz, 470R, led, board ve regüle edilmiş güç kaynağı. Değerler bu şekildedir. Şekle aldırmayın

Arkadaşlar devredeki sorunum devrenin boardda çalışmaması. Deney setinde çok güzel çalışıyor.

13,14 nolu bacakları 20MHz lik kristale bağlıyorum. Kristal üzerinde 20PF yazması lazım.

1 nolu bacak MCLR 4.7k ile +5v a veriyorum. Direnç değeri değişince farketmiyor.

11 nolu bacak VDD 12 nolu bacak VSS bunlarıda bağlıyorum. Beslemede 100NF kond. unutmadım. artı kapasitif kond. denedim yine olmadı.

31,32 nolu bacaklar VDD VSS boş bırakıyorum. Çünkü o bacaklardan 5v veriyor. Dokunmadım.

Ledler portd de ve gerekli ayarları yaptım dediğim gibi deney setinde çok güzel çalışıyor. PCB çizdim yine olmadı. Deney setinden pic i söküp kendi devremde çalıştıramıyorum.

Bazen kristale elle dokununca çalışırmış gibi oluyor. Elimi çekince gidiyor.

Bu devrenin açık bağlantı şemasını verirmisiniz. Benim için önemli olan besleme ayarları kodla problemim yok.

XX_CİHAN_XX

Boarda taktıgın kristalin picten uzaktaysa kurduğun devre düzgün çalışmaz.Birde genelde eski boardlarda temazsızlık sorunu çok yaşanır.Devren basit bir devre olduğu için bir ölçü aleti ile bağlantılarını kontrol etmeni tavsiye ederim.Boardlarda bu temazsızlık sorunları çok yaşanıyor.
Kolay gelsin...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

nonstradam

31 nolu pini Vss ye 32 nolu pini Vcc ye bağlamalısın aksi halde çalışmaz.

Ersin

+5v ile GND arasi 100nF kondansatorun nerde ?
PIC e yakin bir yere tak.

Maxim

arkadaşım kristalin sağlammı ????

benimde başıma gelmişti ,

kristalin başka devrede sağlıklı çalıştığından emin olsan iyi olur .

aslan_korhan

nonstradam'ın dediği gibi bu bacakları boşta bırakırsan olmaz. Birde bu PIC'i programlarken konfiq ayarlarını doğru yapıyormusun? Proteus'da bu olay pek önemli değil ve genelde çalışır.

Şöyle bir püf noktasınla kristalinin çalışıp çalışmadığını anlayabilirsin :

FM radyoyu tam 100MHz'e ( 20MHz kristal için ) getir ve mümkünse anteni kristalin bacağına deydir veya çok yakın tut. Radyo yayını bozuluyorsa ve bir boşluk sinyali alıyorsan kristal sağlamdır ve osilasyon yapıyordur...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

stlg

31 vss, 32 vdd bagla birde programını buraya koy bir hata yapıyor olabilirsin deneme setinde aynı programımı kullanıyorsun bu setteki kristalde 20 mhz mi
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

Erol YILMAZ

"Böyle elektronik devre olmaz olsun"

Okuyorum okuyorum Birdaha okuyorum...

Tam anlamıyla sizin devre Yalan olmuş :D

ilker_32

18F452 bende kullandım. Öncelikle besleme için 1,11,12 nolu bacakları kullanman yeterli. Bu şekilde PİC çalışmaya başlamış olur. 31,32 nolu bacaklar boşta dursa bile PİC çalışıyor. Ben denedim bu olayı. Bu durumda temassızlık, kristal ve besleme gerilimi şüpheli kontrol etmeni öneririm.

Ziya

Alıntı yapılan: "ilker_32"18F452 bende kullandım. Öncelikle besleme için 1,11,12 nolu bacakları kullanman yeterli. Bu şekilde PİC çalışmaya başlamış olur. 31,32 nolu bacaklar boşta dursa bile PİC çalışıyor. Ben denedim bu olayı. Bu durumda temassızlık, kristal ve besleme gerilimi şüpheli kontrol etmeni öneririm.
11 ve 12 nolu bacak etkin olarak a ve c portunun, 31 ve 32 nolu bacak ta etkin olarak b ve d portunun çekeceği yüksek akımlar için bağlanması gerekir. Çok düşük akımlar için dediğin doğru olabilir. Hatta denemene de gerek yok Vcc ve GNDler kendi arasında 0 direnç gösterirler. Bu demek değildir ki tek taraflı besleme yeterlidir.Hatırlayın tek bir io bacağından en fazla 25 mA, bütün mcu dan da yaklaşık 200 mA akım çekebilirsiniz.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

z

Xtal uçlarına paralel 1 Mega ohm direnç atmayı dene.

Avometre kullanarak Xtale bağlı kapasitorlerin birer bacağının şasede olup olmadığını ölç.

Xtal uçlarından şaseye giden kapasitörleri sök at ve başka 22p dene.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

files

20MHz kristal için 22pF çok fazla. türkiyedeyseniz 4.7 pf takın. piyasadaki kristaller ve plaketler ile 4.7 pf oluyor. 22 fazla geliyor

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "files"20MHz kristal için 22pF çok fazla. türkiyedeyseniz 4.7 pf takın. piyasadaki kristaller ve plaketler ile 4.7 pf oluyor. 22 fazla geliyor
Hocam 22pf 20mhz dede 4 mhz dede sıkıntı çıkarmıyor.picin krsital girşlerini ölçü aleti ile ölçün 1,5v-2,5v arası değişebilen bir voltaj görüyorsanız yüksek ihtimalle osilatörünüzde problem yoktur hatayı temassızlık üzerini arayabilirsiniz.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

berkay_yalan

Sorun hala aynı elimde malzeme çifter çifter var. Hepsini teker teker denedim pic dahil. kodlarda problem yok dediğim gibi çalışıyor deney setinde. pic ama ne yaptıysam çalışmadı boardda farklı boardda denedim yine aynı hiç bu tür sorunla karşılaşmadım nedense. Tüm bilgilerini okudum tekrar tekrar deneyeceğim sonucu yazarım.

yalnayak

pic i soketlemi takiyorsunuz..yani pic te sket var dimi devre uzerinde.
soketi bostayken iyice bir kontrol edin.ozellikle kristal uclarinda kisa devre varmi bir bakin..bacaklari tek tek kontrol edin..cikma soket felan taktiysaniz muhakkak degistirin.
Kızımın iffeti batmakta rezîlin gözüne... Acırım tükürüğe billâhi, tükürsem yüzüne..! MEHMED AKİF ERSOY  Kardan Adaminla,GUNES'e calim mi satiyorsun?