pıc kontrollü 0-30 v ayarlı akım korumalı güç kaynağ

Başlatan zor0, 09 Ekim 2007, 16:24:21

zor0

Arkadaşlar ben üniversite de okuyorum ve bana bu konuda araştırma yapmamı ve devreyi kurmam söylendi fakat benim bu konuda pek bilgim yok

devrenin özellikleri şunlar

220v\50Hz giriş
0-30v dc ayarlı çıkış
yüke beğlı olarak oluşabilecek gerilim düşümlerini önlemek için
cihaz pıc ile kontrollü olacaktır
akım sınırlamalı ve korumalı
dijital voltmetre ve ampermetre
born vidalı çıkış
giriş için fuse

ayrıca akım ve gerilim ayarlı ve ayar için siviç kullanılacak

arkadaşlar çok zor durumdayım bu konu benim için çok önemli yardımlarınızı esirgemeyeceğinizden eminim

şimdiden teşekkürler :roll:

OG

Alıntı Yapborn vidalı çıkış
Born vida şartmı? Kablo ile çıksak?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

e3

Sevgili Zor0 öncelikle sitemize hoşgeldin,

Sitemizin Güç Elektroniği başlığını incelersen istediğin herşeyi bulabilirsin, tabiki yap-boz gibi biraz da senin uğraşıp yapıyı tamamlaman gerekiyor.Aşağıda benim uğraşmaya çalıştığım :D ama vakit darlığından bir türlü bakamadığım bir konu var, ilgili şema ve bağlantıları incelersen birşeyler bulabilirsin :

http://picproje.org/index.php/topic,14521

Verdiğim linkteki devrede PIC yok, akım koruması entegrenin kendi içerisinden yapılıyor, gerilim ve akımı en basitinden birer direnç üzerinden okur PIC ile işler, LCD ile gösterirsin, bunlar yapılmayacak şeyler değil, biraz senin uğraşman lazım, kolay gelsin.İyi günler.
.eem.

nonstradam

Alıntı yapılan: "OG"
Alıntı Yapborn vidalı çıkış
Born vida şartmı? Kablo ile çıksak?

hocam çok yaşa emi.

erkan614

"born vida" önemli bi ayrıntı

sitede bi yerde pic ve lcd li volt ampere metre varidi kodu ete hocamız yazmış pbp de sen ona 5 tuş bi röle bi dijitl pot ekle programını istediğin şekilde değiştir. protectionun verdiği devreye monte et işin hallolur kanaatindeyim giriş içinde trafo kullanırsan 250 vatlık şahane bi güç kaynağın olur

ayrıca 7805 7905 7812 eklemeni şiddetle tavsiye ederim

https://www.picproje.org/index.php/topic,11518&highlight=trfolar%FDn+paralel+ba%F0lanmas%FD

https://www.picproje.org/index.php/topic,15463&highlight=trfolar%FDn+paralel+ba%F0lanmas%FD

ferdem

Alıntı yapılan: "zor0"
yüke beğlı olarak oluşabilecek gerilim düşümlerini önlemek için
cihaz pıc ile kontrollü olacaktır

Bunun için PIC kullanmaya gerek var mı? Opamplı bir buffer devresi bu işi görür. Bunu PIC le yapmak için bir de kontrol algoritması gerekecek. Öyle değil mi?

stlg

ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

zor0

arkadaşlar bu devrenin pıc kontrollü ve sadece akım ve gerilimin tek bir kontrol paneli ile ayarlanabilir olması gerekir aksi taktirde bu devreyi proje olarak gösteremem yinede çok teşekkürler  ayrıca hepinizin bayramını kutlarım

e3

Hangi programlama dilini kullanacaksınız ve yapmak istediğiniz sistem hakkında bir taslak oluşturdunuz mu ?
.eem.

zor0

arkjadaşlar şu anda herhangi bir taslak oluşturmadım bu konuda pek karar vermiş değilim

zor0

arkadaşlar proğramlama akkında ve dilleri hakkında bilgim yok en basit olanı hangisi ise bana onu önerirseniz memnun olurum :roll:

e3

Bu iş için umarım yeterli vaktiniz vardır, yoksa vaktinizi iyi değerlendirmeniz gerekiyor.PIC için hiçbirşey bilmeden direk üst seviye dilleri önermemiz uygun olmaz, Assembly öğrenmenizi tavsiye ederim, PIC'le en azından haşır neşir olur, donanımı kavrarsınız; ardından Basic gibi bir dile geçerseniz, kodlarınızı orada rahatça yazarsınız.

Assembly için forumda araştırma yapın, kitap vb. tavsiyeler için daha önce birçok başlık açıldı, arama butonundan arayabilirsiniz.

Siz şimdiden güç kaynağını akım ve gerilim kontrollü olarak değil de normal olarak tasarlamaya başlayın ya da araştırın.Kafanızın içinde birşeyler canlandırmanız gerekiyor, taslağı önünüze koyup plan yapmalınız, plan yapmazsanız kaybedersiniz.Kolay gelsin.İyi günler.
.eem.

zor0

arkadaşlar önerileriniz  için teşekkür ederim sizlerin elinde bu tür devre ler ve dosyaları varsa bana gönderebilirmisinin  :idea:

zor0

arkadaşlar vakit daraldı fakat ben hala gerekli şartları sağlayacak bir devre bulamadım birazdaha yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler :(