PIC ve Bluetooth

Başlatan mert3162, 17 Ekim 2007, 20:57:34

mert3162

Öncelikle merhabalar

Pic'te yeniyim foruma üye olduğum zamanlarda assembler ile bişiyler yapmıştım ancak basic e yeni başlıyorum.

RF ile uzun süreler uğraşılmasına rağmen gördüğüm kadarıyla proffesyonel projeler çıkarılamamakta (En büyük sorun Sinyal kirliliği )

Genelde hepimiz havadan haberleşme sistemlerini Endüstriyel amaçla kullandığımız için sinyal kalitesi önemli

Bu durumda Bluetooth ile haberleşmeyi nasıl sağlayabiliriz benim pc üzerinden bir bluetooth dongle ile pic ile haberleşerek cihaz kontrol etme gibi bir projem var 8055 ler ile pic uclarını çoğaltmayı planlıyorum.

Yada picten pice bluetooth ile haberleşme nasıl yapılabilir.

Bu tarz elinizde dökümanlar varmıdır.Şimdiden teşekkürler
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

OG

Bu firma (arkadaşlarımdır) kendi sattıkları bluetooth cihazlarının arasında pic ile haberleşme yapmak istediğini söyledi. Bluetooth nasıl haberleşir anlamam dedim. 2 pic arasında 2 kablo bağlı imiş gibi düşün (TX-RX yani fulldublex), 9600bps da 8N1 haberleşmeni ayarla yeter dediler. Yaptım, problemsiz kullanıyorlar. Kullandıkları bluetooth cihazlarını in/out ları 3,3V veya 5V (TTL) seviyesinde. Aracısız, direk pic e bağlanabiliyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Macera

Ben bu modülü aldım.Gayet güzel çalışıyor.

Tedarik ettiğim yerin linkide burda
RS232 protokolü üzerinden 5 voltda haberleşiyor
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

ilker_32

mert3162

Alıntı yapılan: "OG"Bu firma (arkadaşlarımdır) kendi sattıkları bluetooth cihazlarının arasında pic ile haberleşme yapmak istediğini söyledi. Bluetooth nasıl haberleşir anlamam dedim. 2 pic arasında 2 kablo bağlı imiş gibi düşün (TX-RX yani fulldublex), 9600bps da 8N1 haberleşmeni ayarla yeter dediler. Yaptım, problemsiz kullanıyorlar. Kullandıkları bluetooth cihazlarını in/out ları 3,3V veya 5V (TTL) seviyesinde. Aracısız, direk pic e bağlanabiliyor.

Hocam mesafeyi değiştiren unsur Bluetooth modülün çekim mesafesimi mesela Pc ye 1 km lik bir bluetooth pic'li devreme standart 30 mtlik ufak bir cihaz ile ikisini haberleştirebilirmiyim.

Ayrıca konu hakkında hiç bilgim yok. Örnek bir projeniz varmı?

Çok Fazla bütçemde yok üstelik piyasada bulunan 15-20 YTL lik bluetooth modülleri kullanabilirmiyim.

Yoksa öncelikle pic ile pici RX TX üzerinden haberleştirmeyi öğrenip daha sonra bluetooth ile proje yapana kadar bu projemi ertelemelimiyim?

Örnek olarak Şöyle bişiy olabilir.

pic1 ve pic2 adında iki farklı devremiz olsun bunlardan ikiside birbirinden bağımsız devreler olsun pic1 in a portundaki butonlara basıldıgında pic2 nin a portundaki ledler çalışsın on off şeklinde bas-calıs bas-dur  şeklinde

Aynı şekilde pic2 nin b portuna bağlı olan butonlara basıldığında pic1 in b portunda bağlı olan ledler calıssın gibi bişiy yapmaya calısıyorum bu ne bir ödev nede ticari bir proje amacım RF yerine böyle bir sinyal temizliğinde çalışmak ayrıca klavye ile haberleşme konularına ilerde gireceğim. bunun devamında uzaktan kumanda gibi bazı uygulamalarda kullanmayı hedefliyorum mesela TV lerde Ir yerine Bluetooth kumanda gibi bişiy Özellikle bu projemi tamamladığımda Robot Projeleri yapan arkadaşlar için açık kaynak olarak Uzaktan Kumanda ihtiyaçlarını giderebilmeleri amacıyla yayınlamayı düşünüyorum

Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___

leblebitozu

Bluetooth'ta tanımlanmış olan iki class var;

class II - 10 metre
class I  - 100 metre

Rakamlar çok belirleyici olmasa da tanımlanan standartlar bu şekilde, Harici anten ile bu mesafeler arttırabiliyor.

Piyasadaki USB bluetooth modülleri kastediyorsan onları kullanamazsın, o modüller HCI firmware ile gelir ve tüm üst seviye protokoller RFCOMM, FTP vs. PC tarafındaki yazılımlar ile sağlanır, yani usb host destekli (pc gibi) bir platformun yoksa kullanamazsın. 15-20 ytl gibi bütçen var ise bluetooth kullanman pek mümkün değil gibi görünüyor.

mert3162

Bu durumda mecburen o modüllerden satın almam gerekiyor. peki iki pici 2 tel yani rx ile tx hatlarından birbirlerine bağlayarak haberleştirebiliyorlar yapmam gereken sadece bu iki ucu modüllere takmammı yani haberleşmek için extra bir işlem kod vs gerekiyormu gerekmiyormu bunu anlayamadım ?
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___

leblebitozu

Üzerinde RFCOMM protokolü bulunduran akıllı bir bluetooth modülü kullanıyorsan evet yapman gereken sadece RX ve TX uçlarını kullanman (veri hızı yüksek ise ya da sürekli bir veri akışı varsa RTS,CTS de kullanman gerekebilir), tabiki bunu yapmadan önce modüllerin MAC adreslerini birbirlerine tanıtman gerekiyor bu işlem bir kere yapıldıktan sonra iki modül araya bir kablo çekmişsin gibi birbirlerini otomatik olarak görüyorlar, "SERIAL CABLE REPLACEMENT" olarak ararsan bununla ilgili kaynaklara ulaşabilirsin.

Macera

Alıntı yapılan: "mert3162"Bu durumda mecburen o modüllerden satın almam gerekiyor. peki iki pici 2 tel yani rx ile tx hatlarından birbirlerine bağlayarak haberleştirebiliyorlar yapmam gereken sadece bu iki ucu modüllere takmammı yani haberleşmek için extra bir işlem kod vs gerekiyormu gerekmiyormu bunu anlayamadım ?
Herhangi bir ekstra işlem yapman gerekmiyor.Sanki normal bir RS232 işlem yapıyormuş gibi kod yazman yeterlidir.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

selvi

OG hocam bluetooth modullerine iliskin bahsettiniz projeyi biraz daha acabilirmisiniz.iki pic islemcisiyle bu modulleri kullanarak nasil haberlesme yapabiliriz.infrared gibi kullanilabilinir mi?verici ile aliciyi karsi karsiya getirip sistem calistiginda bu sinyal kesildiginde alicida istenen ledi yakma gibi.bunlarin iletisim mesafesi maksimiumne kadardir?
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

mert3162

Alıntı yapılan: "Macera"
Alıntı yapılan: "mert3162"Bu durumda mecburen o modüllerden satın almam gerekiyor. peki iki pici 2 tel yani rx ile tx hatlarından birbirlerine bağlayarak haberleştirebiliyorlar yapmam gereken sadece bu iki ucu modüllere takmammı yani haberleşmek için extra bir işlem kod vs gerekiyormu gerekmiyormu bunu anlayamadım ?
Herhangi bir ekstra işlem yapman gerekmiyor.Sanki normal bir RS232 işlem yapıyormuş gibi kod yazman yeterlidir.

İşte bunu sevdim :)
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___

stronger_ht

bu http://www.agerdata.com/oem.htm linkinde mevcut olan ürünler ile normal rs232 protokolü ile haberleşilebildiği yazılıyor. Bu ürünü bu şekilde uygulayan oldumu. Birde ben bunu ccs c de normal rs232 ye bağlanıp okuyup yazıyormuşum gibi kullanabilecekmiyim. Uzun zamandır arıyordum, bulduğum için acemilikle biraz heyecan oluştu :D

Şimdiden teşekkürler...

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: Macera - 17 Ekim 2007, 23:26:15
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

bu modüllerin her birinin id ve mac numarasi var sanirim böylcece 2 den cok atiyorum 10 adet bluetooth modülünün istedigimize bilgi gönderebiliyormuyuz ? ve cep telefonu veya yapilan bir devre ile havada var olan modülün id sini görebiliyormuyz ? aynen cep telefonundaki gibi ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Macera

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 28 Haziran 2010, 22:15:04
Alıntı yapılan: Macera - 17 Ekim 2007, 23:26:15
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

bu modüllerin her birinin id ve mac numarasi var sanirim böylcece 2 den cok atiyorum 10 adet bluetooth modülünün istedigimize bilgi gönderebiliyormuyuz ? ve cep telefonu veya yapilan bir devre ile havada var olan modülün id sini görebiliyormuyz ? aynen cep telefonundaki gibi ?

Aynen öyle id ve mac numarası mevcut ama PC ana seçici yani master oluyor.
PCde gördüğüne seri port açıyor.Bu modülde seçilen oluyor.Bu modülün seçme şansı yok.

teknikelektronikci

hocam o zaman kötüymüs ben pic ile secmek istesem demek olmayacak ki fiyatlarida o kadar ucuz degil
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!