lm337&pwm&pic

Başlatan teknikelektronikci, 24 Ekim 2007, 22:47:13

teknikelektronikci

merhaba arkadaslar üstadlar
bugün hocamiz herkezin bir güc kaynaginin olmasi gerektigini söyledi bende normal trafolu üc kaynaklarinin hem agir hem büyük hemde sagliksiz oldugunu düsünerek piyasada satilan hazir smps lerden almaya karar verdim 100 wat veya 50 wat sanirim yeterli olacakdir ama bunun cikisininda ayarli olmasi  gerek bunuda lm 337 /338 ile yaparim diye düsündüm .ve datashheti inceledim fakat datashhetde devre semalari var ama pwm ile ilgili bilgi yok. acaba ben bu lm337 nin adj pinini pwm ile kontrol ederek 0-12 volt ayarlayabilirmiyim acaba? bunu pwm ile yaparsam ek bir devre elemani kullanmam gerekirmi yoksa direk picden cikip pwm ile kontrol edeyimi? amacim pic ile lcd kontrolü dijital kontrol yapmak sizce bu mümkünmü? güc elektroniginde zayif oldugum icin yardimlarinizi bekliyorum simdiden tesekürler kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Cetinal

odaki 2.5V a göre çıkış voltajı değişiyor  
giriş Voltajını diğer direnç değerlerini değiştirerek 220VDC bile yapabilirsin böylece yüksek güçler için trafo masrafından kurtulursunuz
2.5 V ta gelince Dac veya Pwm vs kontrol edip çıkış voltajını ayarlayabilirsiniz pic ile
P11NB40 400v 11A lik bir mosfet onu kullanabilirsiniz

isis te similasyonu mevcut TL431 var 7.sp2 versiyonu içerisinde

teknikelektronikci

merhaba romeo kardesim benim bahsetigim entegre lm337 bu senin bahsetigin tl 431 ile aynimi? ayric bahsetigin 2.5 volt nedir yaani cikis ayar gerilimi bu 2.5 volt degisiminemi bagli ? verdigin devre sanirim örnek olsun diye vermisin ve gayet de basit ve kullanisliya benziyor simdi su tl 431 i bi arastirayimda bakaim neymis cevabin icin tesekür ederim bu arada bizim yüksek gerilim ve yüksek gücede ihtiyacimiz yok o yüzden lm 337 isimizi görecek gibi kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Cetinal

ayarlanabilir şönt regületör diye adlandırılır bu TL431 TO226 ,,dip8,,soic8 vsvs kılıfları felan da var
2.5V a gelince 48VDC verilmiş Mosfetin Drainine çıkıştan 24VDC alabilmek için o 2.5V değeri gerekli orda  çıkış voltajı farklı alınmak istendiğinde or2.5V referans voltajı değiştirilecek tabi sen o kısmını picli yapacaksan pwm,,DAC gibi yöntemlerle kontrol etmek istiyosun galiba

ben bi farklılık olsun diye verdim bu devreyi bende kısa zamanda vakit bulduğumda yapmayı düşünüyorum

teknikelektronikci

romeo cevabin icin tesekür ederim

bende demin lm337 nin datashhetini inceledim ve "Adjustable output down to 1.2V" yaziini gördüm yani anladigim kadariyla bununla 0-12 volt ayar yapmak zor gözüküyor en az 1.2 cikis veriyor .peki buna alternatif olarak 1.2 volt cikis verebilecek bir eleman taniormusunuz arkadaslar ? romeo arkadasim daha datasheti incelemedim ama verdigin semadaki tl431 ile 0-24 V ayar yapabiliorsam galiba buu kullanacam :D kolay gelsin

ipek

@ teknikelektronikci
0 volta indirmek icin sanal gnd (pseudo) gerekiyor sase yerine sizin isediginiz örnek 1.2 volt seri olarak - negatif gerilimi seri olarak tatbik etmek gerekiyor bir cok aplikasyon notlarında buna aşina olmuştum.
tabiiki doğal olarak beklenen akım 1 amper ise sabit negatif akımında 1 amper olması gerekiyor...
önemsiz gibi gözüken fakat oldukca önemli olan bir şey düşük gerilimlerde regulasyonun zorlaslıtığıdır tabiki bu kural sadece seri regulatorlerde karşılasırız SMPS lerde bu soz konusu değildir..yinede referans voltajının altına inmek sıkıntıdır......