HALF BRIDGE Driver

Başlatan showtime, 26 Ekim 2007, 05:16:25

showtime

Arkadaşlar merhaba,
Uygulamamda yaklaşık 10 MOSFET, 5 adet IR2111, 1 adet 2110 yaktım. Artık IR serisi driverlardan nefret eder oldum. Mosfetleri kendini hatta herşeyi götürüyorlar. Forumda bu konuda açılmış topiklere de baktım ama uzun zamandır birşey yazılmamış. Piyasada kolayca bulunan bir driver veya switch transistörlerle yapılmış bir half-bridge driver öneriniz varmı. Ayrıca klasik piclerle 2 pwm portu arasında yazılımla deadtime yazabilen varmı.

Bu arada 100Khz PWM ve 10A şartlarında çalışıyorum.

Saygılarımla.

Ziya

nanowatt teknolojili 18F serisine baktınız mı (18F4520-4620,..)? deadtime full-half bridge pwmler için destekleniyor.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

showtime

Yo hayır bakmadım. Açıkcası elimdeki PIClerle uğraşıyordum.
Bu özellikteki PIClerin piyasada kolay bulunabilme şansı varmı.
Saygılarımla

Ziya

Alıntı yapılan: "showtime"Yo hayır bakmadım. Açıkcası elimdeki PIClerle uğraşıyordum.
Bu özellikteki PIClerin piyasada kolay bulunabilme şansı varmı.
Saygılarımla
Ankara'da bulunabiliyor. Yıldırım elektronikte var. İsterseniz telefon açıp sorun. İstanbul'da daha kolay bulunur sanıyorum.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

aster

Resimde görünen malzeme IR serisi, her ne kadar görüntü iyi olmasa da IR serisi sürücüler iyidir ve bir çok kaliteli firma kullanmakta ısrar eder.

Sorunlarınızı şekillerle anlatırsanız size daha çok yardımcı olabiliriz.

3-5 mos patlatmak sorun değil,
ben öğrenmek pahasına yüzlercesini patlatıyorum.

mp3dragon

beni moslara çeken sihirli kelime hemen hemen her mosla ilgili ürünün datasheetinde çokça geçen "easy" kelimesi olmuştur. Ama bu easy beni sonunda delirtmiştir. En son maceramda cinnet geçirip Harris teknik elemanlarına "bozuk mos yapıyorsunuz, bu işi bilmiyorsunuz, yapamayacaksanız bırakın bari bizi uğraştırmayın" diye fırça içerikli bir mail atmıştım.

ençokta "kolay sürülür" ve  "kolay paralellenir" kısmına bozuldum. Çünkü namussuzlar ne kolayca sürülebiliniyor ne de kolayca paralel bağlanabiliyor.

Transistörü keşfeden Bell Lab. asıl amacının MOS yapmak olduğu beceremeyince eh ancak bu çıktı, MOS yapana kadar bununla idare edin diye bipolar TR keşfettiğini tarih yazmıştır.

"kolay paralellenebilinen" mosları bir türlü paralel çalıştıramadığım için kafayı sıyırıp endüstriyel tip gatana (katana: japon kılıcı, gatana: ağır iş yapan kalın bacaklı Alman cinsi bir at) mosfet bloklarla power anfi yapmıştım.

Kısaca MOS yapmak kadar kulanmakta zordur. Hatayı devre elemanlarında aramak kolaycılıktır. Yüksek akımlarla uğraşmak zaten yeterince risk içerir. Bol kablolu, uzun hatlı "havai bağlantılı" tasarımlardan kaçının, mosun gate tarafındaki kapasitenin sürücü iç direnci ile birlikte bir RC devresi oluşturacağını hesaba katın ve tecrübenin yapılan hatalar sonucu elde edildiğini unutmayın.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

showtime

Ziya Hocam,
Hemen 18f4620 buldum. Datasheetini de hemen okudum nasıl oluyor bu half bridge diye. Yazdığım kod bir türlü çalışmadı. ISIS'te de çalışmadı gerçek demede de. Dosya aşağıdaki linkte. Hatta Full bridge mod bile çalışmadı.
Ayrıca diğer arkadaşlara da değerli yorumları için teşekkür ederim.

http://rapidshare.com/files/66218353/goes.zip.html

Ziya

Hocam kusura bakma Picbasic kullanmadım hiç, o nedenle gönderdiğinden anlayabildiğim tek şey fuse ayarlarını yapmamış olman. FUSE kısmına veya datasheetteki configuration words kısmına iyi bak.

showtime

Ziya Hocam fuse kısmındaki ayarlar Enhanced PWM'e etki edebilirmi ? Elinizde bu PIC ile ilgili ufak bir hex dosyası mevcut ise bunu rica edebilirmiyim. ISISte de boardta da çalışmıyorsa bende bir hata var ama bulamadım. İzninizle bu sorumu picbasic kısmında da sormak istiyorum.

Ziya

Baştan söyleyeyim EPWM modülünü hiç kullanmadım. Bu da yanlış hatırlamıyorsam CCP2 modülünde çalılıyordu.

http://picproje.org/index.php/topic,17744&highlight=

Bu linkteki örnekte ISIS simulasyonu da var. Simulasyonda ilerleyebilmek için picin b1 veya b0 bacağına bağlı butona basmak gerekiyor (ds1307 saniye puls çıkışı alamadığım için eklemiştim simulasyona).

Umarım işine yarar.

Kolay gelsin.