Pic ile 5v i/o

Başlatan argon01, 01 Kasım 2007, 20:03:35

argon01

öncelikle acemiliğimi, konu başlığımın abukluğunu affedin. sitede arama başarılı bir arama yapamadım çünkü ne aradığımı bilmiyorum.

Elektronikle aram çok az. Daha çok programcılıkla uğraşıyorum. ancak Şeması verilmiş hazır devreleri delikli pertinax'a lehimleyebiliyorum.
Elimde hazır pic'li bir devrem var. kendi adaptörüyle çalışıyor. i/o portlarından boşta olanları kullanarak ayrı bir devreyi çok basit bi şekilde kontrol etmek istiyorum.
2. devrenin 3 pini var
1. pin ve gnd pin'i arasında lojik DC 5V luk bir output var. (orjinal halinde direnç + led bağlı)
2. pin ve gnd arasında bir buton var gerilim 5V.
yapmaya çalıştığım picte outputu okumak ve inputu değiştirmek.

Güç kaynakları farklı olduğu (ve öyle olması gerektiği) için klasik yöntemle led yakar gibi yapamıyorum. Triyak kullanmalıyım sanırım diye düşündüm. ama triyak AC ile çalışıyormuş. iletimi kesmesi için gate'i 0'lamak yetmiyormuş gerilim de sıfırlanmalıymış.
Bana yardım edebilir misiniz?
Ne kulanmam gerektiğini anladığım anda saçma konu başilığımı düzenleyeceğim.

raltin

Selamlar,

Güç kaynağının farklı olması derken birbirinden tamamen yalıtılmış olmasımı gerekiyor yoksa ortak şase kullanabilirmisin. eğer ortak şase kullanabileceksen 2. devrenin çıkışını doğrudan veya araya bir direnç koyarak pic'e girebilirsin, yine 2. devreye input içinde çektiği akım 25ma'dan az ise direk pic ile fazla ise bir transistör koyarak yapabilirsin.
iki devre birbirinden tamamen yalıtılmış olması gerekiyor ise bu işlemi araya opto kuplör koyarak yapabilirsin. bu durumda 2 devreyi tamamen yalıtabilirsin.
devrelerin hakkında daha fazla bilgi verirsen daha fazla yardımcı olabiliriz.

Kolay gelsin.

argon01

ortak şase ne gibi zarar verir bilmiyorum. durumu biraz daha açayım. picli olan birinci kart  Modtronix Sitesindeki SBC68EC. boş portları olan basit bir web sunucu. web üzerinden portlara erişebiliyorsun.
İkinci taraf ise evde bağlamak istediğim devreler oluyor. Bir nevi otomasyon.
Şu anki söz konusu 2. devre Bilgisayar. Açma/kapama butonu, ve Power Supply'dan çekilmiş 5V ve GND uçları.
Amaç 5Vun varlığına göre bilgisayarın açık olup olmadığını anlamak. butona basarak açmak/kapatmak.
Ilk postta biraz genelleştirmeye çalıştım. çünkü aynı mantıkla başka devrelere de hükmetmek istiyorum. Ama sanırım, hiç bişiy anlatamadım.

mert3162

Anlatamadım demekte sanırım biraz haklısın

Projen tam olarak nedir.
Evdeki bilgisayarın açık olup olmadığını anlamakmı ?

eğer proje buysa

O elindeki kartın inputunu butonun olduğu yere bağlıyorsun daha sonra

Bu cihazın internetten bağlanmaya yarayan bir yazılımının olduğunu düşünüyorum bu program ile cihaza bağlanıp input çalışıyormu çalışmıyormu buna bakıyorsun

burdan sonra yapmak istediğin şey Pc acıksa kapat kapalıysa aç gibi bişiymi ?

Anlatabilmişmisin ? :)
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

argon01

normal bi pic düşünün. bir pini input bir pini output.
Bilgisayar'ın açma kapama düğmesini kopartıp iki tane uç elde ettim mi? biri gnd biri power bunu pic'ten gelen output pinyle kontrol edeceğim. yani açma kapama tuşuna pic basacak.

bi de inputu var pic in. bilgisayardan hdd'ye giden molex kablodan bi +5V bi de gnd çekeceğim. bu iki uç arasında volaj olduğu zaman (bilgisayar açıkken) pic'in input bacağı 1 olması lazım. ((power led'i de sökebilirdim ama uzun mesafe'de 2 volt bayağı kayba uğrar die şeettim.))

mert3162

Pc nin power ledinden gelen sinyali bir transistör ile 5volta yükseltmek zor bir işlem değil

Çıkışlarıda aynı şekilde bir transistör ile sürerek bu işlemi yapabilirsin.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

argon01

:) En baştan dediğim gibi konu elektronik olunca acemiyim. zaten derdimi anlatma çabalarımdaki beceriksizliğimden de anlayabilirsin.
Havya becerim iyidir. teori de lojik devreler kurabilirim. direnç, diot, kondansatör, röle kullandım ama konu transistör olunca orada elimdeki devre şemasını lehimlemekten öteye gidecek bilgim yok.
bana şemayla ve transistörün numarasıyla anlatabilir misin?
Bana katlandığınız için teşekkürler.