LA 55-P akım sensörünün çıkışını PIC'e nasıl bağ

Başlatan mikroserdar, 17 Kasım 2007, 15:57:19

mikroserdar

Ben PIC ile akım sensöründen aldığım bilgiyi PIC'e okutup LCD ve Displayde göstermem gerekiyo. LA 55-P şöyle çalışıyor. +12V veya +15V DC beslemesi var. +12V olduğu zaman primerine maksimum 50A, +15V olduğu zaman maksimum 70A veriliyor. bu akım sensörü faza seri bağlı. Ve sekonderinden maksimum 50mA akım alınabiliyor eğer 12V besleme olursa. Yani akım sensörü 1000:1 oranında. Ve çıkışındada 100 ohmluk direnç üzerinden maksimum 5V alınıyor. 50mA*100ohm=5V.

Benim sormak istediğim şey bundan sonrası. Bundan sonra Op-AMp kullanılarak bi şekilde bilgiler PIC'e gönderiliyormuş. yani ben akımın RMS değerini ölçücem.

bundan sonraki donanım hakkında bilgisi olan varmı. Ve bu devrenin çalışma prensibini öğrenmek istiyorum.Yani sensör çıkışındaki gerilime nasıl bi devre koymalıyım ki PIC bu akımın RMS değerini ölçsün. Ve mantığını da öğrenmek istiyorum. Foruma resim koymasını bilmediğim için LA 55-P'nin resmini koyamadım.

yardım edecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
mikrodentleyici yaşam biçimidir.

lojikmemo1

Merhaba
Kastettiğin şey akım trafosudur. Senin akım trafon 50A'i 50mA çeviriyor ve sen bu değeri okumak istiyorsun değilmi.
Birincisi DİKKAT ET akım trafosunun uçlarını sakın açık bırakma büyük bir kaza geçirebilirsin.
senin akım trafon 50mA veriyor ama bu etkin değer dolayısıla sen 100 ohm takma 68 ohm daha uygun ama bu direçin de gücünü hesapla ki ısınıp bozulmasın. Şimdi direncin uçlarına düşen gerilimi bir opamp ile 1:1 oranında yükset aslında yükseltme yok sadece filtre yapacaksın mesela lm358 işini görür ardında bu gerilimi pic'e uygula donanım kısmı bu kadar.
Yazım ise şöyle olacak; sen ölçüm yapmak istediğin andan itibaren yaklaşık 10000 adc okuması yap ve bunların ortalamasını al ki doğru bir ölçüm olsun. Bulduğun değer ortalama değer dir bu değeri gerekli katsayılar ile çarparak efektif değeri bulabilirsin.
Engüvenlisi bu yalnız aletin tepki süresi biraz gecikiyor yaklaşık 0.8 saniye.
Ben bu yöntemle çalışan bir kaç cihaz yapmıştım bir sorun olmadı.
Kolay gele.
:idea:
İnsanlara Akılları Ölçüsünde Söz Söyleyiniz.

mikroserdar

mikroserdar

lojikmemo1 hocam önceki mesajda şunu yazdı

''Kastettiğin şey akım trafosudur. Senin akım trafon 50A'i 50mA çeviriyor ve sen bu değeri okumak istiyorsun değilmi.
Birincisi DİKKAT ET akım trafosunun uçlarını sakın açık bırakma büyük bir kaza geçirebilirsin. ''

acaba resimde neresini kastetti anlamadım. I ile gösterilen yermi. Bide resimdeki I ile gösterilen yer nasıl bağlanılacak. Birde PIC'e LM358 ile bağlantı yapılabilir dedi. Yani OP-AMP ile. Bu donanım nasıl olacak şekille gösterebilecek bi arkadaş var mı? yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

mikroserdar'a not :resim için o msj da sağ üstte alıntı butonu var ona tıkla içeriği gör
msj gönderirken (yazarken) metin kutusu üstünde ikonlar var
Insert Image yazan kısma bak
ikonların üstünde gezerken sana ip ucu verecektir
forumda resim nasıl yüklenir resimli anlatımlar mevcut

ipek

Klein

Yeni başlık açmak istemedim. buraya yazdım.

Fiyatı düşük (max 10 USD) akım sensörü veya akım trafosuna ihtiyacım var.  Ölçeceğim akım max 50A. Piyasada bulabileceğim ( enazından şimdilik) bir sensör olmalı.  Lem sensörlerin piyasada bulunabilen modelleri ve fiyatları hakkında hiç fikrim yok. Bu konuda da bilgilendirirseniz sevinirim.

Veli B.

Turkiye temsilcisinde  mevcut. ACS750 nin 20 gun kadar onceki fiyati 4,89 euro idi...

http://www.allegromicro.com/en/Products/Categories/Sensors/currentsensor.asp

Turkey
KAPMAN A.Kom.Sti. (Representative, Allegro and Sanken Semiconductors)
Perpa Ticaret Merkezi
Elektrokent A Blok Kat 11
No 1445
Okmeydani 34384 - Istanbul
TURKEY
Phone: +90 212 2102705
Fax: +90 212 2100477
Web: www.kapman.org
Email: kapman@kapman.org

Avnet Memec Turkey (Distributor, Allegro Semiconductors)
Bayar Cad. Gulbahar Sok. Nr: 17
Perdemsac Plaza D:132
TR-34742 Koztagi/Istanbul, TURKEY
Phone: +90 216 372 64 72
Fax: +90 216 372 66 33
Web: www.avnet-memec.eu
Email: istanbul@avnet-memec.eu

SpeedyX

Yeni başlık açmak istemedim,

Bende de çıkışı +/-4V olan bir LEM akım sensörü var,

akım yönünü de bilmem gerektiği için negatif voltajları da okumam gerekiyor.

Ara interface konusunda çok kararsız kaldığımdan buraya yazıyorum.

Bunun çıkış voltajını adc ile okumak için önereceğiniz bir devre var mı?

z

Uc sekilde yapilabilir.

ADC nin 5v girisli oldugunu varsayarsak,

Ilkinde

Vo= (Vi+4)*5/8

Bunun icin Sensor gerilimine +4v ilave edilir ve 0...8v araliginda sinyal elde edilir. Bunun icin tek opamp yeterlidir.

Ardindan bunu zayiflatan devre yapilir. Zayiflaticinin da opampla yapilmasi dusuk empedans cikisi acisindan faydalidir. Bu durumda 5/8 kazancli devre kurulur. Sonucta iki opamp gerekir.

Eger empedans sorunum yok dersen zayiflatici, iki direncle yapilabilir.

Bir diger cozum ise, Vo= (Vi+4)*5/8 devresi tek opampla kurulur.

Ilk onerdigim devre cok kolay kalibre edilir. Cunku toplama ve zayiflatma bir birinden bagimsiz yurutulur.

Ikinci onerdigim tek opampli olup, kazanc (<1), ilave ofseti de zayiflattigindan devrenin kalibrasyonu ugrastiricidir.

(Tek opamli devreyi fark alici devre ile yapacaksin)

180 derecelik evrilmeler, yazilimla bertaraf edileceginden sorun olmaz.

Bir diger cozum ise giris sinyali -5/4 ve 5/4 ile carpilir ve iki ADC girisine uygulanir.

Sinyaller ADC ye direnc ile girilirse negatif gerilimler sorun olusturmaz.

Ancak seri bagli direncler yuksek hizli calismalarda ADC dogrulugunu etkiler.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

SpeedyX

Hocam teşekkürler,

Ben çözünürlük kaybından dolayı 3. variantı yapmaya çalışıyorum fakat referans voltajı olayı aklıma gelmemişti.
Bu dediğinizi şema ile açıklayabilir misiniz?

Edit:
Leb demeden açıklamışsınız.

z

Yalniz verdigim semada direnclerle yapilan gerilim bolucu cikisi Vo1 negatif voltaj. Bunu hatirlatmam lazim.

Birde ben + reflerle calistigim icin devreleri boyle cizdim. -ref ile de calisabilirsin.

3. sunde cozunurluk kaybi yok aksine 1 ilave bit kazaniyorsun.

Cunku ADC girislerinden birisi 0...4 volt araligini, diger ADC girisi ise 0...-4v araligini olcuyor.

SpeedyX

Alıntı yapılan: "bunalmis"3. sunde cozunurluk kaybi yok aksine 1 ilave bit kazaniyorsun.
Bende onu kastediyorum zaten. 0-8V olursa çözünürlük kaybı oluyor.

Üstteki şemayı kullanabilirim.

z

Verdigim semada hata yapmisim.

Hata nerde derseniz;

Ilk opamp kati -(vi+4) islemini yapiyor.

Bunu -5/8 ile carpmamiz gerekirken  +5/8 ile carpmisim. Ustelik pozitif kazancli devrede kazanc daima 1 den buyuk olacagi icin 5/8 kazanci da elde edilemez.

Dogru sema asagidaki gibi olacak.

zion

akım sensörü kullanarak 3 fazlı bir sistemin çektiği akımı  lcd displayde nasıl gösterebilirim?bu devreyi nereden nasıl bulurum yardımcı olabilir msiniz? bahsettiğm devrede lem akım sensöründen gelen işaret pic'te işlenecek ve picten lcd display çıkışı alınacak.bu konuda ne teorik ne pratik bilgim var.aydınlatırsanız çok memnun olurum.öncelikle devre şemasını nasıl temin ederim?

VFR

Bu sensör ile DC akım ölçeceğim, simetrik kaynak sıkıntım var malesef. Dün denedim simetrik kaynak olmadan çalıştıramadım.
Bunun bir yolu var mıdır acaba? Ya da simetrik kaynak istemeyen başka bir sensör biliyor musunuz?