Hitec Servomotorları

Başlatan conivolkir, 21 Kasım 2007, 09:27:16

conivolkir

arkadaşlar iyi günler
benim servomotorlar hakında bir sorum olacak

bizim yapmayı düşündüğümüz robotta daha başlangıç olarak uğraştığımız için hazır bir kitaptaki robotu uygulamaya çalışıyoruz altı bacaklı bir robot.

kitapta hitec hs-300(44.5gr,3.0kg/cm tork,0.19sn/60derece dönüş hızı) servo kullanmış fakat Türkiye'de hs311(belki)(43gr,3.0kg/cm tork,0.19sn/60derece dönüş hızı) ve hs322,hs325 var alabileceğimiz, ayrıca anladığım kadarıyla hitec firması artık hs-300 de üretmiyor.
300 modeli standart servo olarak geçiyor.

hs-325 standart yüksek süratli,RULMANLI SERVO(43gr,2.8kg/cm tork,0.19sn/60derece dönüş hızı) olarak geçiyor.. Rulmanlı olması daha iyi  mi olduğunu göstermektedir.

hs322 standart yüksek süratli servo(43gr,2.8kg/cm tork,0.19sn/60derece dönüş hızı) olarak geçiyor. Bana bunların farkını açıklayabilir misiniz bunlardan birini hs300 yerine kullanmak neleri değiştirir neler yapmalıyız bi yol gösterirseniz çok seviniriz.
elimizde bazı kodlar var robotta kullanılan hs300ler için yazılmış, bunları herhangi başka bi servo için de kullansak aynı şey mi olur ben bunu anlayamadım.
çok ucuz birşey de olmadığı için deneyelim olmazsa başka alırız deme şansımızda olmuyor.yardımlarınızı bekliyoruz.

herkese kolay gelsin...

ete

Bu motorlar bir birlerine çok yakın.

HS300 modeli;
hs-300(44.5gr,3.0kg/cm tork,0.19sn/60derece dönüş hızı)
verilerine göre ağırlığı 44,5 gr geliyor. 3 kg/cm tork üretiyor. Bu şu demek. Motor miline 1 cm uzunluğunda bir kol veya mil takarsanız bu milin ucundaki dönme kuvveti 3 kg dır. Kısaca şöylede izah edilebilir. bu motora 3 cm yarıçapında  bir makara takarsanız bu makara ile yerden 3 kg ağırlığı bu motor kaldırabilir.
0,19 sn / 60 derece dönüş hızı ise motor milinin 0 dereceden 60 derecelik konuma gelme süresi 0,19 sn imiş. Bu parametre bana çok fazla gibi geldi. Servo olarak bayağı hızlı bir motor olsa gerek
Diğer motorları açıklamalara göre değerlendirebilirsin. Görünüşe göre HS311 modeli yalnızca daha hafif bir motor diğer parametreleri aynı. HS325 daha düşük torklu (daha az kuvvetli) bir motor ben olsam HS311 i tercih ederdim.
Yazılım açısından hiç bir şey fark etmeyecektir.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

conivolkir

arkadaşım sağolasın ithalatçı firmada 322 varmış biz de tamam dedik. Bizim yürüteceğimiz robot çok büyük bir şey olmadığı için hafif bir tork düşümünün etkilemeyeceğini umuyorum. tekrar teşekkürler herkese kolay gelsin...

tacettin

arkadaşlar bence 2-3$ fazla verip hs 475 alırsanız daha iyi olur. aynı buyut ama torku fazladır.5.5 kg dı galiba 6 voltta.
ayrıca araştırmalarımda türkiyede en uygun getiren (daha ucuzu varsa öğrenmek isterim) izmirde bir şirket . telefonunu isteyen olursa verebilirim. herkeze iyi çalışmalar.
körfez eml kocaeli

conivolkir

tacettin sağolasın 322 yi aldık artık zaten 5.5 tork gerektiren bi olayımız yok o yüzden pek bi fark olmayacak. ben ankara'da bi hobbey mağazasından alıyorum ve konya sokak'ta bize abartılı olarak söyledikleri fiyatın yarısı kadar bi fiyat. kolay gelsin...