16A 220V elektrigi 700metre uzaga nasil tasiyabilirim

Başlatan med, 27 Kasım 2007, 08:26:41

med

Merhaba arkadaslar
16Amper 220 volt alternatif enerjiyi 750 metrelik uzakliga enerji kaybi olmadan nasil tasiyabilirim. Bunun icin ne yapmam gerekir. Hazir hangi trafolar isimi gorur. Veya trafolar olur mu. Ya da bunun icin elinde devre semasi olan var mi,
Tesekkurler
Önyargıları parçalamak ATOMU parçalamaktan daha zor. Einstein

Göktuğ

Direk tel üzerinden goturmekte cok kayıp olacaksa tedaşın yaptıgını yapacaksın. Voltajı yükseltip, akımı düşürüp taşımayı gerçekleştirip, istediğin noktada tekrar voltajı düşüreceksin.

med

direk tel uzerinde goturmek icin kalin  kablolar kullansam faydasi olur. ama ne kadar olur bilmiyorum. O kadar para harcadiktan sonra isime yaramazsa kablolara yazik olacak. 2x4mm veya 2x6mm dogrudan kablo kullansam (100metresi 3 ya da4 ohm oluyor)  acaba fazla bir azalma olur mu.
  tedasin yaptigi gibi yapacaksam   trafo mu kullanmam gerekiyor. Nasil bir trafo kullanacam . Dedigim gibi guc kaynagim 16A 220V.

Göktuğ

Bu durumu tedaşla görüştünmü? Uygun kişilerle görüşürsen belki yardımcı olabilirler. Sonuçta dağıtıcı firmanın müşterisisin. 220V değilde orta gerilim seviyesini istediğin noktaya taşınması için başvurmalısın. Tabi bu bürokrasi içerisinde biraz zaman alabilir.

Eger sen yapacaksan, 10 sene önceki stajdan hatırladıgım kadarıyla;
220 yi şehirde orta gerilim seviyesinde voltaj iletim hatları vardır. Bu hatlar belirli noktalara kadar girer. Oradan sonra voltajı transormatorlerle 220V a düşürüp son kullanıcıya dagıtılır. Şimdi baktım 30kV seviyesi OG seviyesi.
Bu seviyeye cıkaramasanda 3-5kV seviyesine çıkarman kayıpları oldukça düşürür.

Bu büyüklükte kullanacagın trafoları yapıp satan firmalar var. Netten bakarsın.

Baktıgım sayfalardan birinde fiyat bilgisi olan bir link asagıda. İyi kötü fikir sahibi olursun.
http://www.elektromarket.web.tr/?100/G%FC%E7_Trafolar%FD

necati

[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

necati

750metre 35mm2 kablo 16amp  gerilim düşümü 15,6volt olur
220-15=205volt
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

med

Ben biraz daha bilgi vereyim.
Simdi benim guc kaynagim 16A 220V olduguna gore bu 3000- 3500 watt eder. Belirtilen sitede tedasin trafolara 25kw icin. Bu hem benim icin cok pahali. Hem de bu kadar yuksek guce gerek yok.
 Kullandigim guc kaynagi bir jeneratordur. Sanirim bunun icin tedasa sormaya gerek yok.
 Tekrardan sorarsak 750 metre uzaklik icin belirttigim kablolari kullanirsam olur mu. ya da bunun icin bir devre yapabilirmiyim kendim. Boyle bir devre semasi var mi. Boyle ozelliklere sahip sistemi kendimiz yapabilirmiyiz.
 Ya da 4 - 5kw lik trafolari nereden bulabilirim.

Göktuğ

Alıntı yapılan: "med"ya da bunun icin bir devre yapabilirmiyim kendim. Boyle bir devre semasi var mi

Elektronikle alakalı eğitim almamıs gibi yazılar yazmanıza bir şey demiyorum. Ancak yukarıda yazılanları hiç okumayışınıza bir araba laf söylemek gerekir.

-Normal taşıma sırasında kaybolacak enerjiyi gunluk aylık ve yıllık olarak hesapladınız mı?
-Bu enerjiye ödeyeceğiniz rakamı hesapladınızmı?

Elektirik enerjisinin dönüştürülmesi hakkında herhangi bir fikriniz varmı ? Transformatör ne işe yarar, neden transformaör kullanırız. Tesla ve edisonun yaptıklarını, aralarındaki çekişmeleri, geliştirdikleri sistemleri biliyormusunuz ?

Yoksa siz sabah sabah adamın asabını bozan bir sinir bozucumusunuz?

"Ben motorumu calıstırırım. Başka şeye karışmam, bu işin hesabıda varsa başkasından alsam veya yaptırsam" demek yaptıgınızın dogru oldugunu göstermez.  

Elinize kagıdı kalemi alıp bir iki karalayın. 2-3 tuşa basıp nette bu işle alakalı dokumanları inceleyin.

2 yontem varken  ne devresinden bahsediyorsunuz ?
Direk yollama ve yukseltip alcaltma.

Birde teslanın havadan iletme fikri vardı pardon.

Ersin

@med,
750m demisin.Bu kablo bayagi para tutar, birde trafo ile yukseltip , tyekrar dusurursen bunlar bir suru para tutar.Neden boyle bir jenerator alip direk yanina takmiyorsun, hem guc kaybi olmaz hem daha ucuza malolur.

med

Ersin ve Necati ye verdigi cevaplar icin teşekkür ederim. Goktug arkadasa da teşekkür ederim Yalniz son cevabinin dogru bir usluple yazildigini dusunmuyorum. Benim de bildigim hesaplar var tabii. Meseleyi fazla anlatamadigimi soyleyebilirsin. Fakat bence boyle yargilayamazsin. Ayrica zaten burasi bireysel tartisma yeri değil.
 Bilmemek ayip değil ogrenmemek ayip.
 Verdiginiz bilgi icin teşekkürler. Biraz daha arastirip en uygununu yapmaya calisacagim. Ayrica sonucu buraya yazacagim.
 Bir de zaten benim amacim ikinci jeneratoru almamakti. Ama diger yontemler pahali oluyorsa mecburen ikinci bir jenerator alacagim.

xenix

6,5 kV ye yükseltince kablo incelecek ancak izolasyon seviyesi yüksek kablo kullanman lazım. Mesela 6,5KV OG kablolarından kullanmalı, bu kablolar hiç ucuz değil, transformatörler de pahalı. 35mm^2 kablo en mantıklısı görünüyor. Göktuğ'a katılıyorum, enerjiden bahsediyoruz, bunu bi şekilde kabloyla taşıyacaz, elektronik devrelerden mucize beklemeyin

med

Elektronik devrelerden mucize beklenmemesine katiliyorum.  3000 - 4000 watt enerji icin trafo sanirim yok. Ondan dolayi sordum. Kendimiz  yapabilir miyiz diye.
 2,5 mm kablo ile 190 volt olctum bu mesafede.
ikinci bir jenerator  daha fazla benzin anlamina da gelecek. Onun da masrafi cok. Daha kalin kablo deneyecegim

tae

trafo siparişı yapılabilir bunun için atolyeler var. Ben 1kva trafo 100 dolara elde etdim . Senin için 6 KV gerilimin olması şart değil daha ucuz kablo kullanması için 2 3 ve ya 4 kere gerilimi yükseltebilirsin . ne kadar yukseltirsen o kadar kazanırısın.

Bunun dışında yüksek gerilim trafo siparişi yapılabilir. Güce gore fiyat değişiyor. İnternetden araştırıb şirketleri bulabilirsiniz .

OG

OG tesis kurma izniniz varmı? Herşeyden önemlisi bu. Bu iş can ve mal emniyeti açısından önemi gayet büyük.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

med

tae arkadasim biraz daha acabilir misiniz.
simdi elimdeki guc kaynagi 3500 watt. Ya da220volt 16A diyelim.
Bunun icin bana nasil bir trafo gerekir. Fiyati yaklasik ne kadar olur.
2 veya 3 veya 4 kat nasil yukseltiliyor. Bu konuda fazla bilgim yok. Mesele basit olabilir. Ama bilgi olmayinca karisik geliyor.
Mesafe de yukarida belirttigim gibi 750metre