Amplifikatör Çıkışına Omik Direnç Bağlamak

Başlatan zoptan, 27 Kasım 2007, 22:56:32

zoptan

Merhabalar, çalıştığım okula adresli ses sistemi kuracağım, benim karşılaşabileceğim sorun hoparlör sayısı arttıkça amplifikatör çıkışına daha çok paralel hoparlör bağlanacak ve çıkış empedansı 4 ohm dan aşağıya düşecek. Bu da istenmeyen bir durum. Bunu engellemek için amplifikatör çıkışına 3-4 Ohm omik seri direnç bağladığımda aceba her hangi bir sorun yaşayabilirmiyim. Bu konuda tecrübesi ve bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.
Herkes Cennete Gitmek İster, Ama Kimse Ölmek İstemez.

aslan_korhan

Bu tür sistemlerde hat trafosu kullanman lazım. Araya direnç bağlamakla olmaz...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

zoptan

Aslan_korhan bey ilgin için teşekkür ederim. kullanıcağım amp. çıkışı 2x250 Watt (servo marka) Çıkışı min. 4ohm olacak. Buna göre empedansı ne kadarlık bir hat trafosu kullanmamı tavsiye edersiniz. Tüm hoparlörler paralel bağlandığında kanal başına empedans 2ohm a düşüyor.
Herkes Cennete Gitmek İster, Ama Kimse Ölmek İstemez.

OG

Dağıtım için piyasada hazır "100V'luk" ismi ile anılan trafolar var, onları kullanabilirsin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

elektronik

Karaköyde ayfa trafo'ya sor onlarda OG hocamın sözünü ettiği 100 voltluk sistem için trafolar var . hem amfi tarafı için hemde hoparlör tarafı için .