Sıvıyla soğutma

Başlatan aYe, 30 Kasım 2007, 00:43:35

aYe

Ciddi derecede ısınan bir fet gurubunu soğutmak için sıvı soğutma yapmaya karar verdim.

Kartal otosanayi'den deneme amaçlı 4 bar basınçlı 12V benzin pompası, bakır kalorifer peteği ve fan'ı 150ytl gibi bir rakama temin ettim.

Arkadaştanda bir miktar silikon hortum aldım.

Geriye mosların üzerine monte edileceği satıh kaldı.

Bunuda bakır lamadan yapıp, enine bir çok delik delip çıkışlarını U fittingsler kaynatarak birleştirmeyi düşünüyorum, bu sayede radyatörden gelen soğuk antifirizin lamanın içinden mümkün oldugunca çok geçmesini sağlayacağımı umuyorum.(Aslında bildiğimiz radyatörün terslenmişi gibi birşey)

Bakır fittings şöyle birşey;

Gelelim günün sorusuna;

Anadolu yakasında hatta mümkünse kartal yakınlarında bu fittings'leri kim satar?
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

Veli B.

Fittings konusunda bir yorumda bulunamiyorum lakin Peltieri incelediniz mi?

ipek

hepsini değilde bir kısmını içerenköy Bauhaus ta gördüm...

KAZIMUGUR

Soğutmacılarda,buzdolabı tamircilerinde bulabilirsin,genelde gümüş kaynakla birleştirilir.
Zor bir yol seçmişsin.
Bir çok delik deldiğin bakır bloğun deliklerini dışarıdan ftingslerle birleştirmek yerine,dik olarak bir delik del,sonra gerekli yerleri körle.
Bakır bloğu deleceğine arkasına bakır boru döşe kaynat-lehimle kurşun dök.

aYe

Arkadaşlar cevaplar için teşekkürler, akşam bostancı civarında olucam Bauhaus'a bakarım.

Peltier'in bunu soğutması için 5-6KW lık olması lazım heralde, çünkü sogutucu üstündeki mos'larda harcanan güç 4kw civarı.

Boruları kaynatıp yapmayı bende düşündüm ama lamayı delip işlemek hem maliyet hem işlevsellik olarak bana daha cazip geldi.

Cevaplar için tekrar teşekkür ederim.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

KAZIMUGUR

Böyle daha kolay olmazmı ?

Kaynatmak için ısıtınca neler olur kimbilir.

aYe

Tıpa çakmak ha? Hiç aklıma gelmemişti. :oops:

Motor bloklarında benzer mantıklı tıpalar oluyor onlar canlandı bir anda gözümde.

Süper fikir, olmaz olur mu, ellerine sağlık. ;)

aster

Hocam, bakır bağlantılara gerek yok, (illada olacak dersen kartal igdaş karşısında harput veya igdaş sırasında biraz aşağıda aknur'a bak)
Alü lamayı boydan boya deldir veya Kazım hocamın gösterdiği şekilde deldir delik çıkışlarına 1/8 - 1/4 artık ne debide su geçireceksen hızlı bağlantı elemanları tak onlarıda hortumla birleştir ve soğutma tankına gönder hatta emniyet için araya birde basınç sivici gir

Bu tür malzemeyide harputun hemen altında hidromerkez veya onun biraz altında hidelsana bakabilirsin
Daha iyi anlatım için tam senin istediğin gibi bir resim vardı bulamadım
2 lama yan yana önlü arkalı her birinde 98 mos ve delik boydan boya bağlantı dediğim şekilde.
Çayırova borusan daki dkiş kaynak makinalarının kartları buna benzer tarzda

aYe

aster teşekkür ederim ama onlara gerek kalmadı, KAZIMUGUR'un önerisi on numara, hem estetik, hem kolay, hem ucuz, hem sağlam, artıoğluartı bir yöntem.

Kesseler başka bir yolla yapmam artık. ;)

salim ALTIN

merhaba.
Elime bir Power suply geçti.  Kazımuğur hocamın söylediği gibi yapmışlar. 12x12 fanın boyutlarında bir radyatör yapmışlar. 12x12 fanı radyatöre monte etmişler, soğutucu ile radyatör arasında hidrolik hortumu benzeri var. İlginç olan arada pompa yok. power 5 volt 420 amp.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

ise

sıvı tankı bulunan nesnenin üzerinde ise  ısınan sıvının özkütlesi düşer mantığı ile sıcak sıvı yukarıda soğuk sıvı aşağıda kalır

mp3dragon

Alıntı yapılan: "ise"sıvı tankı bulunan nesnenin üzerinde ise ısınan sıvının özkütlesi düşer mantığı ile sıcak sıvı yukarıda soğuk sıvı aşağıda kalır

kalorifer tesisatında dikey kolonlarda bu mantıkla pompa kullanmaya gerek yoktur. Problem yatay hatlarda çıktığı için pompa kullanılır.

@aYe,

En iyi ve en temiz kaynağı tornacılar yapar. Yalnız mesailerinin sonunda yakalayıp yaptırman lazım. Kendi kalemlerinide mesai sonunda hazırlarlar. Çünkü kaynak gözlerini aldığından kaynak yaptıktan sonra rahat çalışamazlar.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

camby

@aye
Yaptın mı hocam nasıl oldu?