mini cnc,proxxon mf70'in motor takılmış hali

Başlatan mcan, 19 Aralık 2007, 17:06:14

mcan

internette gezinirken bu aleti buldum, proxxon-cnc
normalde motorsuz satılan aleti motorluya çevirmişler mikro step özelliği bulunan sürücüler ile kit haline getirmişler. proxxonun motorsuz fiyatı yaklaşık 450-500 ytl olarak biliyorum.geri kalan kaplinler motoru tutturan delikli vuvalar vs.. gibi zımbırtılar çok para tutmasa gerek fakat yaptırmaya kalkınca sanırım baya pahalı olur. mach3 ile uyumluymuş fiyatı 1075usd yani 1250ytl. 450 ytl proxxona desek geri kalan şeyler ve varsa işçilik 800 ytl ediyor.

bunu türkiyede yapıp satan yer varmıdır?

bu aletle kazınan pcb'lerde aletin 0.000625mm adım başına ilerlemesi  düşünülürse 64 pin tqfp gibi kılıflar kolaylıkla kullanılabilirnirmi?bunu gerçekden sağlıyormu internetteki pcb kazıma görüntülerinden pek anlayamadım...

step motorsuz satılan proxxon mf70 kazıma motoru aliminyumu işleyebilecek güçtemi?

Analyzer

Selam,

O çözünürlüğü mekanik nedenlerden dolayı elde edemezsiniz. Bahsettiğiniz rakam çok ciddi rakam. Ayrıca bu tezgahın vida takımı boşluklu olması gerekir. Vidalı mil kullandıklarını hiç zannetmiyorum. Fiyat pahalı.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

mcan

benimde dikkatimi çekti çok hassas olarak bahsetmeleri ,ve sitede şöyle yazmışlar
Step motors are attached to the machine with CNC machined aluminum mounts. Factory lead screws are retro-fit with duplex roller-ball thrust bearings to eliminate bearing wear due to repeatative CNC motion. Shaft couplings are pinned to the lead screw for precise power transmission.  

8th level micro-stepping achieves mechanical resolution of .000025" (.000635mm)
acaba vidalı mil lead screws with with duplex roller-ball thrust bearings dedikleri parça mı?

peki olaki o çözünürlüğü yakalamışlarsa bu durumda fiyatını nasıl değerlendirirsiniz? gerçi bu sitede kendi makinamızı yapalım başlığında anlatılanlardan ayrı ne yapabilirler ki.

sezgin05

Proxxon MF70 mini fereze yeni satın aldım. 225 euro+kdv.Şu anda step motorları ve sürücülerini bitirmek üzereyim.İlk denemelerim oldukça güzel.en kısa zaman da deneyimlerimi bir başlık açarak yayınlayacağım. M6 vidalı mil kullanılmış.Çalışma alanı yaklaşık 45*135mm olması bir dezavantaj ama masaüstü bir CNC için ideal bir ARGE aracı olması nedeniyle aldım. Bu frezeyi step motorlu haliyle satan yerler yurt dışında var.Ama fiyatlar oldukça abartılı.ebay'deki fiyatları 1000$ ile 2000$ arasında oysa birazcık uğraş ile maximum 1000 ytl ye malolur.

mcan

hocam şimdi bitmemiştir belki ama şuan çıkan(tahminen) toplam maliyet nedir? birde milleri rulmanlılarıyla değiştirdinizimi kapli filan sıkıntı oldumu? motor sürücüsü hali hazırda varmıydı yoksa maliyetin içindemi belirtirseniz çok sevinirim

sezgin05

Hocam: maliyet tamamıyle kullanacağınız step motor ve sürücüye bağlı.Ferezenin mekaniği oldukça rahat çalışan bir yapıya sahip olduğu için 0,8 Nm bir step motor ve buna uygun sürücü  yeterli olacak diye düşünüyorum.
Ben Nema 23 4.8 volt@2Amperlik 3 adet motor kullandım.Sürücü olarakda microstep özelliği olmayan L297+L6203 sürücü kullandım.Dediğim gibi boştaki denemelerim oldukça güzel.
Frezenin meaknik yapısıyla hiç oynamadım.Hatta delik dahi delmedim.Aşağıdaki linkte anlatıldığı gibi orijinal yapıya saygı duydum.Belki ileride değişiklikler yapabilirim.
http://www.youtube.com/watch?v=JE5HKo6iwOQ

mcan

video güzelmiş,ayrıca bu step motor sürücüleride amma pahalı şeylermiş adım motor sürücü
kendim yapmaya kalkarsam önce baya iyi sürücüler bulmalıyım birde pc güç kaynağı ...

Cetinal

http://ogrenci.hacettepe.edu.tr/~b0164043/maximus/

peki burdaki projeye baktınızmı hiç

tüm herşeyi varmış kodu programı filan

mcan

bu arada ilk verdiğim linkdeki adamlara mail attım daha cevap vermediler vereceklerini sanmıyorum,sanırım Analyzer ın dediği gibi o rakam gerçek dışı,çünki bu rakamı gerçekden yakalayabiliyorlarmı diye soru sordum ve ayrıntılı video istemiştim.bakalım inşallah cevap gelir ama benimde artık umudum yok o rakamdan.

mcan

herhangi bir gelişme varmı hocam ,denemeler ne durumda? :D  bu aletle ulaşılabilecek en yüksek hassasiyet ne olabilir? milini daha ince adımlı mille, milin üstündekini rulamanlısıyla, mili tutan yerleri rulmanlı olacak şekilde değiştirmek mümkünmü? aleti oymak gerekiyormu? bu aletle pcb kazımayı düşünüyormusunuz gibi sorular var aklımda. birinde bunun bir üst versiyonunu gördüm millerde aşırı bir boşluk vardı.bu acaba siz satın aldığınızdada varmıydı? yoksa sert malzemeler işleyincemi ortaya çıkıyor?