3.7V şarjlı pilinn akımı_kapasitesi ne olmalı

Başlatan f1varol, 26 Aralık 2007, 11:11:59

f1varol

Dell laptop bataryası arızalandı. Açtım içinde 6 adet kalem pilden daha irice şarj edilebilir pil var. Herbiri 3.7volt. İkisi arızalı. Pillerin aynısını bulmak,özellikle boyut olarak zor gibi. Bende aynı değerlerde başka pil arıycam. Yalnız pilin voltajını bilmeme rağmen kapasitesini-akımını bilmiyorum.
bataryanın üzerinde 56WHR yazıyor. Alttaki linkte var değerleri.
Bu 6 pil, 3 erli grup halinde seri bağlanmış. Bu iki seri grupda birbirine paralel bağlanmış. Verdiği voltaj 11.1Volt.
Şimdi tek bir pilin akımı-kapasitesi nedir. Piyasa da ararken ne diye arayım.
Yardımlarınızı bekliyorum.

Bataryanın linki;
http://www.bataryam.com/KD186.htm

otm

merhaba
bu batarya bloğunun içinde bulunan pillerden piyasada bulunuyor.genelde GEMA marka olarak var.piyasadaki karşılıkları daha düşük kapasitede. benim bulduklarım 2A/H.Siz eğer bulabilirseniz aynı boyutlarda bulabildiğiniz en büyük kapasiteyi alın.

f1varol

otm teş ettim. Öle yapıcam.
1)Peki bu bataryadaki orjinal pillerin kapasitesi nedir.?
2)Pillerin farklı kapsiteler de olması ciddi sorun teşkil edermi?
3)2A/H; buradki A amper. H' nin açılımı nedir?

ete

56 WHR nın anlamı 56 Watt/Saat oluyor. Bu durumda 6 adet pilin toplam watajı bu olduğuna göre pil başına watt değeri 56/6 olmalıdır.
56/6=9,33 watt. Buradan Watt/Volt=Amper eşitliği ile,
9,33/3,7= 2522 ma lik bir akım kapasitesi bulunur. Demekki senin pillerin her biri 2500 ma kapasiteye sahipmiş. Buna eşdeğer bir pil ile değiştirirsen işin hallolur gibi gözüküyor ama muhtemelen bu değişikliği yaptıktan bir kaç gün sonra başka bozuan pillerle kaşılaşacaksın. Bunu göz ardı etme.

ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

f1varol

Ete hocam teşk. ederim. Çok faideli oldu bilgileriniz.
"buna eşdeğer bir pil ile değiştirirsen.." 2500 ma den farklı bir kapasite kullandığımız da sorun teşkil edermi?

2000 ma pil bulduk. Taksak sorun olurmu?C.F.L marka

ete

Bence 2000 ma pil oraya olmaz. Diğerleri 2500 olduğu için tabiiki.
Li-I pillerin şarjı başlı başına bir meseledir. Zaten pil paketinde ayrıca bir devre olması gerek yokmu?. Bu devrenin şarj şartlarını ve ısıyı kontrol etmesi gerekiyor.
Bana kalırsa 2500 ma lik bir pil bulmaya çalışın. Yoksa sistem 2500 ma şarja göre ayarlıdır ve 2000 ma lik pilleriniz kısa sürede bozulacaktır.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

pcb

2000-2500mA,  AA şeklinde Li-on pil bulabileceğinizi zannetmiyorum, ancak cep tel. pilleri var piyasada.
Ben bulamadım.

f1varol

2000 ma bulduk
Ufuk elektronik. Konya sok. Ankara 03123115864
Ete hocam laptop bataryası olduğu için içinde şarj  işlemini kontrol edecek devre vardır içinde. Yani kılıfın içinde. Ki zaten varda uzunca bir elektronik kart.
Yeni pilleri bağladığımızda sorun çözülmedi. Elektrik gittiğinde 2-3 saniye açık kalabiliyo bilgisayar. Piller değişmeden önce bu süre sıfırdı.
Bunun 2 pilin 2000ma olması ile ilgisi olabilirmi.?

otm

2 pilin diğerlerinden daha az kapasitede olması toplam pil dayanımının bu pillerin kapasitelerine bağımlı kalması gibi bir sorun teşkil eder.yani 2000ma lik piller diğer pillere göre daha erken bitecektir.bu piller bittiği içinde toplam gerilim düşecek ve diğer piller hala enerji verebilecek konumda olmalarına rağmen batarya bitti olarak algılanacaktır elektronik devre tarafından.
Toshiba laptop için ben gema marka 2000malik batarya kullandım ve tek sorun eskiden 2.5 saat kadar dayanan batarya 2 saatin biraz altına düştü.ama en azından batarya çalıştı.

timpati

istanbul-karaköy abed han girişinde sırf pil-batarya üzerine bir yer var. laptop bataryalarını da (şarj devreleri bozuk değilse) yenileyebiliyorlar. yenilemekle kastım; bu, genelde 6-8 adet Li-Ion pilleri puntalamayla lehimleyip yerine takıyorlar. kendiniz havya ile lehimlemeye kalkarsanız pilin ömrünü azaltma bir yana onları patlatabilirsiniz bile.
hemen her tip pil bulunuyor. isteyene adres ve telefonunu da yazarım, reklam olmasın diye.
why mr. anderson, why ?