Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

elektronik sigara

Başlatan tapir, 26 Aralık 2007, 11:42:08

OG

Alıntı YapElektronik sigara yasaklandı
Sağlık Bakanlığı, nikotin içeren elektronik sigara ve kartuşların yasaklanmasına karar verdi.

Sağlık Bakanlığı, nikotin içeren elektronik sigara ve kartuşların, "bağımlılık yapma riskinin fazla olması ve sigarayı bıraktırıcı çalışmaları engelleyebileceği" gerekçesiyle yasaklanmasına karar verildiğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi:

"Nikotin içeren elektronik sigara ve kartuşların, alım yolu ve dozu dikkate alındığında, yüksek dozda nikotin alınma, dolayısıyla bağımlılık yapma riskinin fazla ve sigarayı bıraktırıcı çalışmaları engelleyici olması nedeniyle Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü Beşeri Tıbbi Ürünler Ruhsatlandırma Danışma Komisyonunca yasaklanmasına karar verilmiştir."
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

KharoN

Alıntı yapılan: "OG"
Alıntı YapElektronik sigara yasaklandı
Sağlık Bakanlığı, nikotin içeren elektronik sigara ve kartuşların yasaklanmasına karar verdi.

Sağlık Bakanlığı, nikotin içeren elektronik sigara ve kartuşların, "bağımlılık yapma riskinin fazla olması ve sigarayı bıraktırıcı çalışmaları engelleyebileceği" gerekçesiyle yasaklanmasına karar verildiğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi:

"Nikotin içeren elektronik sigara ve kartuşların, alım yolu ve dozu dikkate alındığında, yüksek dozda nikotin alınma, dolayısıyla bağımlılık yapma riskinin fazla ve sigarayı bıraktırıcı çalışmaları engelleyici olması nedeniyle Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü Beşeri Tıbbi Ürünler Ruhsatlandırma Danışma Komisyonunca yasaklanmasına karar verilmiştir."

vay be sağlık bakanının gerçekten önemli ama göz önünde olmayan bir işe imza attığını görüyorum  :D  yaşasın türkiye düzeliyor  :D

KAZIMUGUR

Bizim sitede böyle şeylere gerek kalmadan sigarayı bırakabilen dostlarımız var.

Bırakmak istenlere duyurulur... :)

nonstradam

ben bırakmak istiyorum hocam öğleye kadar sigaradan nefret ediyorum. öğleden sonra en yakın arkadaşım oluyor. ama hakkaten bırakmak istiyorum ama gelin görünki içmedimmi kafam çalışmıyor ne yapmalıyım. sigarayı bırakan arkadaşlara duyrulur   ;)

mmuhittin

Bir arkadaşın dediği gibi Azmeden betonu delermiş
Siz de azmederseniz bırakmamak için hiç bir sebep yok
tamamen irade meselesi nasıl oruç tutarken bütün gün birşey yemiyor kendinizi tutabiliyorsanız bunuda içmeyebilirsiniz.

Bir arkadaşım bıraktı sigaraya verdiği parayla sıkıntıya girmeden evine plazma tv aldı.

yinede bırakamıyorsanız bir alternatif de zyban, bununlada bırakamayan ıssız adaya gitsin.

bugrea

Evet bende arkadas gibi içini açtım bu meretin bildiğiniz basit bir rezistans var başkada birşey yok ultrosonik pompa hak getire..Nikotin kartuşunun içeriginden bahsedeyim size birde pilden..pil 4.2 voltluk bir lithium pil bu pil nefes gücüyle çekilince içindeki manivela devreye giriyor ve akımı serbest bırakıyor bu akım da rezistansı ısıtıyor oda nikotin kartusunu..ısıtırmı demeyin çünkü nikotin kartusunun içerisinde su,nikotin,etil alkol ve propilen glikol denen bir madde var..propilen glikol ve etil alkolün kaynama noktoları çok düşük yani bunları elinize döküp yeterince güçlü üflerseniz buharlaşır..Su gibi düşünmeyin suyun kaynama noktası 100 santigrat derece iken etil alkolün ve propilen glikolün kaynama noktaları 50-60 derece arasıdır...yani basit bir ısı bile bunları buharlastırmaya yeter..Burada önemli olan madde propilen glikol denen maddedir..Bu madde kadınların kullandıgı makyaj malzemelerinin içerisinde bolca bulunur..Bazı besin maddelerinin içerisinde de bulunur..Anlayacagınız bu nikotin kartusu atomizasyon odası diye tabir edilen ki gerçekte böyle bir oda yoktur ! bunun içerisine sokuldugunda rezistans bu karısımın içerisine gömülür ve buharlaştırma işlemi gerçekleşir.Zararlı mıdır ?vücuda fazla nikotin almak zararlıdır.Geri kalan maddeler buharlaştırmak için kullanılır..Gördüğüm tüm elektronik sigara içicileri bunu nargile gibi içtiler bende dahil olmak üzere..Yani nikotini gereğinden fazla aldık baskada bir zararı yoktur..Sonuç olarak reklamlar kandırmacadır kimseye güvenmeyin kimseye aldanmayın biliyorsunuz burası türkiye para için milyonların hayatı hiç önemli değildir ölüverirsiniz saygılarımla...

private_korsan

konu açılalı oldukça bir zaman geçmiş acaba o zamandan beri kullanan faydasını yada zararını gören oldumu?
okuduklarıma ve duyduklarıma göre teknolojide bayağı bir gelişim göstermişler.sanırım dünyada sadece 3 yada 4 ülkede yasak yüzde yüz zararlı oduğuna dair (bütün sigara patronları bastırmasına rağmen) bir kanıt yok.dünya sağlık örgütüde nikotinin kansere yol açtığına dair bir kanıt bulunmadığına dair bir rapor hazırlamış.
bunları öğrendikten sonra  1 ay önce ego-t marka aldım tam 1 aydır 1 tek sigara bile içmedim üstelik ilk zamanlar 16mg nikotinli 1 kartuş sadece 1 gün giderken artık 6mg lık 1 kartuşu 3 gün kullanıyorum canım hiç sigara istemiyor.
acaba tamamen bırakabilecekmiyim?

z

Seni kesityse ne güzel.

Hanım alıp getirmiş. Çek çek duman gelmiyor. Bir iki fırt iyi sonra hayrı yok. Kaldırdım attım duruyor bir köşede.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

metaltrrocker

Bu elektronik sigara furyası ne guzel kapanmıştı bi aralar yasaklandıktan sonra. Bende ogrenciyim mesela.sigara ictim 2 sene gunde 1 paket. Sonra arkadasım ve ben bırakmayı denedik.en azından azalttık,ve sonra pipoyla tanıştık:-)  hem kokusu hemde tadı enfes idi.yorucu gecen gunun ardından yakılan pipo gibisi yoktur.
Kesinlikle sigarayı bırakın pipoya baslayın demiyorum yanlıs anlasılmasın bu laflarım.ozendirme maksatlı değil,sadece benim tecrubelerim.

Mr.Java

Ciğerde su yapıyor bilginize..Birde şu açıdan bakmak lazım katrandan iyimidir ? tartışılır..
Tiryakide şaştı kaldı ne yapacağını içse sakal içmese bıyık mevzusu.

mustafa_cmbz

iş yerinde 10 kişiden 4'ü elektronik sigara içiyor.Bıktım artık kopan pil kablolarını lehimlemekten.Neyse bi kez denedim çilekli aroma koymuş dayım aynı nargile gibi geldi.İyi güzelde su buharı ciğerlerde su yapıyor falan beni fazla heveslendirmedi.

Sigaraya gelince öğrenciyken günde 3 paket içerdim.Evlendim 6 ay içmedim şimdi iş yerinde anca 4 günde 1 paket gidiyor tabi evde hiç içmiyorum sadece işte.Bu aralar hatun eve nargile aldı 2-3 günde bir nargile yapıyorum bu işte içtiğim sigarayıda düşürmeye başladı.Yakında sadece 2 günde bir nargile ile devam etmeyi düşünüyorum :D

Tabi bunları yaparken bazı uğraşlar daha edinmek gerekli.Yoksa can sıkıntısına tekrar üsteleyebiliyor..

metaltrrocker

Nargile hazırlama işi zevkli iştir:-)

z

OG

Alıntı yapılan: z - 01 Nisan 2013, 01:02:47
Bir tütün hikayesi

Veren kişi zararsız madde zannediyor sanırım.
Bunun zararsız olduğu zannıyla insanları alıştırıyorlar. Oysa beyin için büyük düşmanlardan.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Bu olayın geçtiği ülkede malesef çok yaygındı kullanımı.