elektronik sigara

Başlatan tapir, 26 Aralık 2007, 11:42:08

rf

Alıntı Yap
Elektronik sigara yasaklandı
Sağlık Bakanlığı, nikotin içeren elektronik sigara ve kartuşların yasaklanmasına karar verdi.

Sağlık Bakanlığı, nikotin içeren elektronik sigara ve kartuşların, "bağımlılık yapma riskinin fazla olması ve sigarayı bıraktırıcı çalışmaları engelleyebileceği" gerekçesiyle yasaklanmasına karar verildiğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi:

"Nikotin içeren elektronik sigara ve kartuşların, alım yolu ve dozu dikkate alındığında, yüksek dozda nikotin alınma, dolayısıyla bağımlılık yapma riskinin fazla ve sigarayı bıraktırıcı çalışmaları engelleyici olması nedeniyle Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü Beşeri Tıbbi Ürünler Ruhsatlandırma Danışma Komisyonunca yasaklanmasına karar verilmiştir."

Öncelikle sigara kullanmıyorum. Diğer insanları rahatsız edecek şekilde kullanılmasına da karşıyım fakat;

Sağlık bakanlığının bu konudaki yasağının da  manidar olduğunu düşünüyorum.

Yıllardır kanser yapan sigara zar zor bir yerlerde yasaklanırken,
birden popüler olan ve bir çok araştırmaya göre sigaradan çok daha zararsız olan e-sigara aniden yasaklanıyor.

Bilmem hatırlayanlarınız var mı e-sigaranın meşhur olduğu zamanlarda sigara üreticilerinin türkiyeden edecekleri zararı anlatıyordu televizyonlar.

Kendi fikrim; Sigara üreticileri ve devlet masaya oturur, iki taraf kafa kafaya verir ve  zarar edeceklerini anlarlar. Yılanın başını ufakken ezelim ve yasaklayalım derler. Kimsede dönüp bir şey diyemez...
Ben devletin başında olsam sigara içenleri sağlık güvencesi sisteminden çıkarırım ve hiç bir sağlık giderini karşılamam. Kanser olmak için bu kadar uğraşana tedavi için neden para ödensin.

Dumansız günler dilerim,
Saygılarımla. 
KOSGEB Girişimcilik Desteği Bilgi ve Paylaşım Platformu http://www.girisimcilikdestegi.com/

JKramer

Güzel diyorsunuz da sigara içenleri nasıl tespit edeceksiniz?

sadogan

Kan tahlili ile beli oluyormuş.
Pirim ler ne olacak benimde o kafama takıldı ?

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: rf - 01 Nisan 2013, 10:38:29

Öncelikle sigara kullanmıyorum. Diğer insanları rahatsız edecek şekilde kullanılmasına da karşıyım fakat;

Sağlık bakanlığının bu konudaki yasağının da  manidar olduğunu düşünüyorum.

Yıllardır kanser yapan sigara zar zor bir yerlerde yasaklanırken,
birden popüler olan ve bir çok araştırmaya göre sigaradan çok daha zararsız olan e-sigara aniden yasaklanıyor.

Bilmem hatırlayanlarınız var mı e-sigaranın meşhur olduğu zamanlarda sigara üreticilerinin türkiyeden edecekleri zararı anlatıyordu televizyonlar.

Kendi fikrim; Sigara üreticileri ve devlet masaya oturur, iki taraf kafa kafaya verir ve  zarar edeceklerini anlarlar. Yılanın başını ufakken ezelim ve yasaklayalım derler. Kimsede dönüp bir şey diyemez...
Ben devletin başında olsam sigara içenleri sağlık güvencesi sisteminden çıkarırım ve hiç bir sağlık giderini karşılamam. Kanser olmak için bu kadar uğraşana tedavi için neden para ödensin.

Dumansız günler dilerim,
Saygılarımla.

Tebrik ederim :)

Devlet sigara düzenlemesini, elbette "dev gelirini" gözardı etmeden yapması gerekirdi...
Çok merak ediyorum, bu sigara gelirinden faydalanan devlet büyüklerinin isimleri var mı ? :)

Ki bir zamanlar Eroin fabrikalarımız bile varmış :)

bkn: http://hafif.org/yazi/turkiye-deki-yasal-eroin-fabrikalari/

Devlet mevcut durumda vatandaşını koruması gerekirken, bariz birçok konuda açıkta ve çıplak bırakıyor.
Soyulmasına göz yumuyor...

Tekirdağ da elektrik şirketi sayaç bakım ücreti adı altında sağlam bir ücret almıştı...
Ortada ne bir bakım vardı nede yeni sayaç...

Bankalara, gereksiz kuruluşlara, telekom a, internet erişimine, aklıma gelen gelmeyen birçok konuda halkın mağduriyetine
göz göre göre izin veriyor.

Bir de ilginç birşey denetim organlarımız zayıf old. için komple yasaklama yoluna gitmek...
örnek : 4shared.com  Mp3 paylaşımı varmış diye duymuştum, o zaman mp3 linklerini kapat yada sildir...

birkan

Ben 7 aydır elektronik sigara kullanıyorum. Sigara semineri veren doktora sordum. Katran zifir ve karbonmonoksitin yaptığı Kanserden kurtuldun ama nikotinin sebep olduğu damar sertliği ve kalp krizi riskinden kurtulamadın dedi. Zaman olmadığı için Nikotin bunlara sebep oluyor mu diye soramadım tabii.
Benim şahsi fikrim elektronik sigara sıvısına katılan aromalardan dolayı bir miktar toksik maddenin vücuda girdiği yönünde. Normal sigarada bulunan 4000 çeşit zehire karşılık 4-5 çeşit zehir alıyoruz yani.

metaltrrocker

Alıntı yapılan: birkan - 01 Nisan 2013, 17:17:54
Ben 7 aydır elektronik sigara kullanıyorum. Sigara semineri veren doktora sordum. Katran zifir ve karbonmonoksitin yaptığı Kanserden kurtuldun ama nikotinin sebep olduğu damar sertliği ve kalp krizi riskinden kurtulamadın dedi. Zaman olmadığı için Nikotin bunlara sebep oluyor mu diye soramadım tabii.
Benim şahsi fikrim elektronik sigara sıvısına katılan aromalardan dolayı bir miktar toksik maddenin vücuda girdiği yönünde. Normal sigarada bulunan 4000 çeşit zehire karşılık 4-5 çeşit zehir alıyoruz yani.
Burda zehirin ne kadar tesir ettigi,miktarı vs. Gibi seylerde onemli. Burda olaya zehir sayısı ile bakmamak lazım.

esensoy

sigaranın bağımlılığı iki eksende gidiyor, biri fizyolojik, diğeri psikolojik,
fizyolojik olan genelde 2 haftada geçiyor, önemli olan psikolojik olana karşı durabilmek,
sigara içilen ortamda bulunulmamalı, size sigarayı hatırlatan durumlardan kaçınılmalı, yoksa bırakma süreci işkenceye dönüyor ve genelde hüsranla bitiyor,
2008 den beri içmiyorum, ama tongaya düşüp te 1 tane yaksam eminim eskisi gibi olurum,

bırakmanın en güzel yanı ise koku algılamanızın düzelmesi,
Çiçeklerin koktuğunu deneyimliyorsunuz, kahvenin yanık tadını da almaya başlıyorsunuz,

İçenlerden gelen sigara kokusu ise içtiğiniz anlarda ne derece iğrenç kokabileceğiniz/koktuğunuzu acı bir şekilde hatırlatıyor,

İçimini yasaklama bana ilk başta yanlış gelmişti ama, gözlüyorum ki yasaklama işi bir yere getirdi,
Umarım kalanını da içen insanlar halleder ve bu illetten kurtulurlar,
Hayat kaliteniz inanılmaz şekilde yükseliyor,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

private_korsan

Nikotin: Uyarıcı niteliktedir, bağımlılık yapar, beyin dalgalarının yapısını değiştirir, kalp hızını, kan basıncını, kan hacmini ve kalbin kasılma kuvvetini artırır, deriye giden damarları daraltır, sempatik sinir aktivitesini düşürür, hormon salgılanmasının artırır, solunum güçlüğüne neden olur, pankreas salgısı azalır, kanda şeker, laktik asit ve yağ seviyesi artar

zaten normal sigara içerken nikotini alıyoruz
fakat yinede kanser ile ilgili bir bulgu yok ben yinede sigara yerine elektronik sigarayı tercih ederim

Salih

Alıntı yapılan: rf - 01 Nisan 2013, 10:38:29

Dumansız günler dilerim,
Saygılarımla.

Ben de bir şeyler yapılması taraftarıyım ama, sağlık hizmetini vermemek olmaz. Onun yerine sigara içenlerden yapılan
sağlık harcama kesintisi belirli oranda artırılabilir. Çünkü sigara içenlerin sağlık giderleri bilhassa yaşlılık yıllarında
korkunç bir şekilde artmaktadır.

erhanmete

Alıntı yapılan: esensoy - 02 Nisan 2013, 08:57:53
sigaranın bağımlılığı iki eksende gidiyor, biri fizyolojik, diğeri psikolojik,
fizyolojik olan genelde 2 haftada geçiyor, önemli olan psikolojik olana karşı durabilmek,
sigara içilen ortamda bulunulmamalı, size sigarayı hatırlatan durumlardan kaçınılmalı, yoksa bırakma süreci işkenceye dönüyor ve genelde hüsranla bitiyor,
2008 den beri içmiyorum, ama tongaya düşüp te 1 tane yaksam eminim eskisi gibi olurum,

bırakmanın en güzel yanı ise koku algılamanızın düzelmesi,
Çiçeklerin koktuğunu deneyimliyorsunuz, kahvenin yanık tadını da almaya başlıyorsunuz,

İçenlerden gelen sigara kokusu ise içtiğiniz anlarda ne derece iğrenç kokabileceğiniz/koktuğunuzu acı bir şekilde hatırlatıyor,

İçimini yasaklama bana ilk başta yanlış gelmişti ama, gözlüyorum ki yasaklama işi bir yere getirdi,
Umarım kalanını da içen insanlar halleder ve bu illetten kurtulurlar,
Hayat kaliteniz inanılmaz şekilde yükseliyor,

üç aylık bir bırakma tecrübem oldu.
tek hatırladığım ellerimin çok güzel koktuğuydu.

4 gündür elektronik olanından içiyorum başta odada içerim çalışırken diye almıştım ama içerken sigara istemedim.
bu yüzden 4 gündür sigara içmiyorum.
iyide içerdim oysa :)

z

Alıntı yapılan: salih - 02 Nisan 2013, 14:20:24
Ben de bir şeyler yapılması taraftarıyım ama, sağlık hizmetini vermemek olmaz. Onun yerine sigara içenlerden yapılan
sağlık harcama kesintisi belirli oranda artırılabilir. Çünkü sigara içenlerin sağlık giderleri bilhassa yaşlılık yıllarında
korkunç bir şekilde artmaktadır.

Gençliğinde çok yemek yiyenlerden de fazla kesinti yapılması lazım.

Sonra yağlanıp, kolestrolu artıyorlar, şeker kalp rahatsızlığı başlıyor vs vs.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fractal

dedem en az 90 yaşında sigara değil tütün içiyor.şu an hiçbir sorunuda yok.sadece kulakları az işitiyor.tek kriteri var az yemek...bi ara düşündüm elektronik sigara alsammı.açaba sarması varmı?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

salih18200

Bende sigaradan kurtulmak istiyorum. Elektronik sigara deneyeceğim internet sitesi ve ürün tavsiye edebilirmisiniz.

private_korsan

zaten elektronikçinin sigarasıda e-sigara olur var mı ötesi :D

ferman

Alıntı yapılan: files - 27 Aralık 2007, 10:26:59
Bir büyüğümüz "sigara içenin gusül abdesti geçerli olmaz" demiş. Ama nasıl olur demişler, inanmamışlar bir cesedi otopsi yapmışlar. burnunda bir katran tabakası. altına su işlemiyor. malum genize kadar suyu iletmek gerekiyor.

Normalde sigara içmeyen bir arkadaş elektroniksigara satışı yapıyor. bir deniym bakayımdemiş. sigaraya elektronik olarak başlamış. son gördüğümde hala içiyordu.

sakın bir daha içmeyin.

o şekilde  değilde  benim duyduum şöyle  insan öldüğü zaman ölen kişi abdest tutmaz diye duydum ben sürekli  ölen kişinin  arkasından  sıvı akıyormuş o yüzden pamuk tıkanır diye duydum..