ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz [DONANIM]

Başlatan mp3dragon, 30 Aralık 2007, 22:39:42

ahmet2004

Başka at9200 projeleri incelerken bazılarında DS1307 vb. gördüm.

Kendi rtc'si var.Bu ne için konmuş tam olarak çıkaramadım_?

Bu harici rtc nin görevi ne olabilir.Debug işlemlerinde mi kullanılıyor acaba.

mp3dragon

@ahmet2004,
AT91RM9200 içerisinde rtc var ama harici pil beslemesi yok. Garip bir durum. Herhalde her voltaj kesip, tekrar verişte yeni ayarlama gerekiyor. Ondan dolayı harici rtc kullanılmış. Böyle bir şey niye yapılır ki? Atmel için söylüyorum.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

Göktuğ

Pil sistem beslemesine baglanabilir. Sistem beslemesinin kesildigini farkedip sistemi uyku moduna alma yoluna gidilirse pil işini görebilir.

mp3dragon

Son durum şöyle. Şematik kısmı bitti gibi. Son kontrolleri yapılıyor. Şemayı kesinleştirmek için temel malzemeler haricinde (atmel, epson, flash ve ramlar) gerekli malzemelerin piyasadaki bulunabilme durumuna göre belirleme yapmak gerekiyor. Bu sebeple voltaj reg, osc, xtal gibi malzemelerin ne olacağını belirlememiz gerek. Reset entegresi olarak(mcp130 yerine) aYe'nin malzeme stoğunda TPS3305-18 bulunmaktadır. Hem 1.8v. hem 3.3 v. kontrol ettiği için orjinal atmel dizaynına daha uygun ve bordu daha stable tutacak bir malzeme olarak gözüküyor. Onu kullanmayı düşünüyorum. aYe umarım bize bir kolaylık yapar. :lol:
Onun haricinde aşağıdaki malzemeleri yurt içinden temin edebilirmiyiz? veya muadilleri bulunur mu?

Xtal (kısa tip olursa daha şık durur)
-----
18.432 Mhz
25.000 Mhz

OSC
------
33....50 MHZ arası smd
14.318 MHZ  smd (NTSC TV out) veya
17.734475 (PAL TV out)

V.REGULATOR
-----------------
LM2576-3.3 volt sabit
LM2576-5 volt sabit (bu var zannedersem)
LM1117-1.8 (1.8 volt low drop out reg. veya benzeri)

SD/MMC Soketi.
Trafolu RJ45 ethernet jak.

EDO RAM için mcan arkadaşımız bulmaya çalışıyor. Benim dün ebay da bulduğum ramlar bir ihtimal ABD üzerinde aktarma yaparak gelecek. Biraz posta masrafı binebilir ama gene de çok ucuz görünüyor.

Kolay gelsin.

picusta

Merhaba, konuya ortadan daliyorum, kusura bakmayin, tasindim internettim yoktu bir süre.
Sematigi hizlica inceledim, ufak bir eksik gördüm gibi:  USB Host kismindaki 5V'ta akim sinirlayici ve gerilimi kontrol eden IC takmak gerekir, ayrica takili device aniden çekildiginde asiri gerilim meydana gelebilir, schottky tipi bir seyler baglamak gerekebilir.
PCB 'nin formati ne olacak, boyutlari nedir?
Board'dan bende bir tane isterim.
Avnet'te
AT91RM9200-QU-002
PQFP,GREEN,IND TEMP, ROM CODE 002
stokta 3993 adet gözüküyor.

mp3dragon

@picusta,
Garanti olması için söylediğin korumaları takmak gerekir. Bazı projelerde var bazılarında yok. Acaba çip yerine harici diyot taksak nasıl olur. Baktım çok pahallı bir şey değil ama bulma sorunu var.
PCB euro1 olarak yapmaya çalışacağız. 2 kat uğraşacağız ama katılımcı sayısı çok olduğundan 4 kat layer ile daha stable ve daha rahat çıkarabiliriz. Fiyat kurtarıyor gibi çünkü. Avnetten malzemeleri temin etme imkanınız var mı?
Sizide ekledim.
Kolay gelsin.

mp3dragon

@Erol senide ekledim.
Şemanın son halini ekledim. Tamam sayılır. Piyasadaki malzemelere göre ufak tefek revizyonlar yapılabilir. Power kısmında lm1117-3.3 yerine, lm2576-3.3 veya adj eklemeyi düşünüyorum. Birde ters voltaj koruması için voltaj girişine seri bir diyot, akım koruması için sigorta konabilir.

http://rapidshare.com/files/82718301/AT91RM9200_15.rar.html

http://picproje.4shared.com/

EBV elektronikten teklif istedim. gelen teklif şöyle;

AT91RM9200QU002    13.58 EUR     3 HAFTA
AT45DB642D-TU          3.62 EUR     3 HAFTA (FLASH)
IS41LV16100B             4.47 EUR    10 HAFTA (EDO)
IS42S16160B-7TL        3.12 EUR     3 HAFTA (32 MB SDRAM)

arslan74

Merhaba,

internette gezinirken bizim kullandığımız ARM ile yapılmış geliştirme kitine rastladım. Bizlere ürünü tsarlamada fikir vermesi acısından linkini veriyorum.

http://www.emtrion.de/hicoarm9_sbc_en.php

http://www.emtrion.de/doc/HiCOARM9_V003en.pdf

Derenin şemasını vermemişler ama, kullanılan malzemeleri belirtmişler.

Selamlar

arslan74

Alıntı yapılan: "arslan74"Merhaba,

internette gezinirken bizim kullandığımız ARM ile yapılmış geliştirme kitine rastladım. Bizlere ürünü tsarlamada fikir vermesi acısından linkini veriyorum.

http://www.emtrion.de/hicoarm9_sbc_en.php

http://www.emtrion.de/doc/HiCOARM9_V003en.pdf

Derenin şemasını vermemişler ama, kullanılan malzemeleri belirtmişler.

Selamlar

Ben bu şirketle mail attım. Bir adet ve 20 adet için fiyat bilgisi istedim.

Benden Şirekt bilgileri istediler, ancak ben serbet çalıştığım için o kısma cevab veremedim. İrtibat için bir şirket üzerinden görüşmem gerek. Bu konuda yardımcı olacak varsa o şirket üzerinden resmi görüşme yapalım. Bizim board üretiminde ve tasarımında olan arkadaşlar olursa daha iyi olur. Daha ayrıntılı bilgi sorma imkanımız olur.

Selamlar

mp3dragon

digikeyden fiyat aldım. 25 adet ve üstüne geçince bir hayli uygun oldu. Sadece rtl8201 ve edo ram yok.

Kargo:$83.18
Handling:$6

mcan

merhabalar, aldığım tekliflerden ilkini şeffaflık bakımından buraya koyuyorum. teklifler geldikçe(gelirse) buraya koyacağım içinden uygun olanını seçeriz. eğer bu uyarsa beklemeden alma işlemine geçebiliriz.

mp3dragon

malzemelerin euro1 (100x160 mm) bord üzerinde yaklaşık nasıl duracağını merak edenlere.

@mcan,
Ellerinde mevcutsa alalım derim. Kargo ve gümrük işini halledebilir miyiz?

mp3dragon

@teknikelektronikci,
İlk mesajlarımızdan itibaren hedefimiz malzeme + PCB 100usd civarı maletmek. Görüldüğü gibi bu hedefimiz gerçekleşecek gibi. Üstelik ilk çıkış noktamız 32 Mb ram, 4 Mb Flash, 2 kat board ve ramları çıkma (hurda modüllerden sökerek) temini iken, şimdi 64 Mb ram, 8 Mb flash, büyük ihtimal ile 4 kat pcb ve tüm malzemeler sıfır ve belkide montaj dahil bu hedefe ulaşacak gibiyiz.  

Alıntı Yapilk önce olanlari bir görsek
Bir yapsınlarda öyle düşünürüz demenin ne kadar etik olduğunu size bırakıyorum.Şahsen maddi ve manevi destek sağlayan arkadaşların  emeğine ve masraflarına saygısızlık olduğunu düşünüyorum.Katılım durdurulduğunda daha önce alacağını deklare eden arkadaşlar alacakları miktarı malzeme yeterli ise aynı maliyetten tabii ki arttırabilir. Katılan sayısından 3-5 adet fazla malzeme ve pcb siparişi verilecektir. Sonuçta malzeme sayısını daha yüksek tutmak çıkabilecek arızaları da düşünerek mantıklı olacaktır. Açıkça pcb baskıya verilmeden hemen önce veya toplu sipariş verilmeden hemen önce katılımı durdurmayı düşünüyoruz. Yani siparişler verildiği an katılım duracak. Katkı sağlayan arkadaşlara haksızlık olmaması için bundan sonra gelecek talepler ya kabul edilmemeli yada "katılan arkadaşlara nasıl paylaştıracağımızı bulabilirsek" 200-300 usd gibi bir fiyat olmalı.Bu konuyu henüz kesinleştirmedik.
Not: katılanlar (malzeme+pcb birim maliyeti )x board sayısı olarak masraflara katılacaklar. Fazla malzeme ve pcb herkese eşit dağıtılamayacağı için birimizde durmalı yani birimizin bu maliyeti yüklenmesi gerekmekte.Ben bir kısmını yüklenebilirim.

mp3dragon

@teknikelektronikci, @mcan,
Benim çıkış noktam zaten sizlerin söylediği zorluklardır. Bu gün bir firma tanesine 1500-2000 usd verip bir kaç adet geliştirme kiti almakta zorlanmaz. Ama bir öğrenci veya bir şahıs için bu rakamlar verilmesi çok zor hatta imkansız rakamlardır.ARM9, FPGA vs. gibi elemanlarla çalışmanın birinci koşulu ise bir kit sahibi olmaktır. Bu problemi bir nebze olsun aşmanın yolu birlikte hareket etmekten geçiyor.Allah yüzümüzü kara çıkarmazsa orta halli bir öğrencinin zorlanmadan sahip olabileceği bir kit yapmış olacağız. Sizlere tavsiyem bir miktar bütçenizi zorlayarak en azından pcb alımına katılmanız. Tahmini olarak pcb 15-20 usd olacak. PCB dosyaları burada yayımlanacak ama daha sonra yaptımak isterseniz 1-2 adet için çok yüksek tooling ödemek zorunda kalırsınız. Elinizde pcb olursa eğer malzeme için paranızı biriktirip daha sonra tamamlayabilirsiniz. Belkide içimizde malzeme konusunda sizlere yardımcı olanlar çıkabilir.
@Ziya,
Düşünceli yaklaşımın için teşekkür ederim. Söylediğin gibi malzeme alımı için fon oluşturmamız gerekecek. Ben malzeme listesi ve fiyat araştırmalarını netleştirip en uygun yerden almayı düşünüyorum.Aslında malzemeler 70-80 usd tutacak. Yalnız fazla veya eksik olması durumda iade ve tamamlaması sorun olabilir.Biraz beklerseniz tam alacağımız yeri ve fiyatları belirleyelim ona göre buradan ilan edeyim.iyice araştırmadan alırsak sonra ya eksik sipariş vermiş oluruz yada pahallı almış. Digikeyde fiyatlar uygun gibi görünüyor. UPS ile gönderim yapıyorlar. Yaklaşık 90 usd shipping+handling tutacak. Yarın ups ile görüşüp gümrük işlemlerini bizim adımıza yapıp yapmayacaklarını ve masrafı soracağım.Digikey listesini verdiğim malzemelerle en az 30 pcb yedekleri ile birlikte yapılabiliyor.Tahmin ediyorum bu şekilde EBV nin verdiği fiyatlardan yüksek veya eşit olacak.Bir ihtimal olarak yurt dışına gidip gelen bir forum üyemiz digikey liste fiyatının yaklaşık %25 fazlasına yurt dışından alabiliyor.Yalnız kendisi şu sıra askerde, ay sonunda gelecek onu bekleyebiliriz.
Sizlerin (genel konuşuyorum) aklınıza gelen tedarikçi, çalıştığınız yer veya tavsiye edeceğiniz yerler varmı? Yardımcı olursanız sonradan burası daha ucuz veriyordu demiyelim.
Bir ricam daha olacak.Board almak isteyen arkadaşların daha aktif olarak katılımlarını bekliyorum.En azından yayımlamış olduğumuz şemayı önümüzdeki hafta sonu 1-2 saatlerini ayırarak incelerlerse hem donanım hakkında fikir sahibi olmuş olurlar, hem olası hatalar tekrar tekrar gözden geçirilmiş olur, hemde ilave edilmesini düşündüğünüz şeyler varsa o belirlenir.Biz sonradan ilave edilmesi zor veya imkansız olan SDRAM, FLASH vs gibi şeyleri limitleri ölçüsünde en yükseğini seçtik. Bunu haricinde ac97 ses çipi, harici RTC vs gibi ilaveler düşünebiliriz. En azından PCB de yeri olur isteyen ilave eder.
Kolay Gelsin.

mp3dragon

Alıntı yapılan: "arslan74"Merhaba,

Beni bir konuda aydınlatırmısınız?. ARM hangi LCD ekranı kullacağız, özellkikleri ne olacak. Yani ARM üzerine bir LCD ekran olacakmı yoksa onu sonradan biz mi tedarik etmek zorunda kalacağız.

Selamlar

Alıntı yapılan: "mp3dragon"
Alıntı yapılan: "ahmet2004"Bu touch'lu 5.7" veya 7" TFT LCD çeşitlerinden bulmamız mümkünmü acaba?

O konuyu daha sonra çözmek için dikkat ederseniz şemada tft çıkışını pin head olarak bıraktık. Çünkü TFT LCD lerin çok farklı çeşitleri ve buna göre farklı soket ve arka aydınlatmaları mevcut. Benim araştırmalarımda, başka başlıklarda daha öncede belirttiğim gibi, 4.3" sharp lcd yani Play Stations Portable ların lcd sinin çok ucuza ve bolca bulunabildiğini gördüm. Bu bir alternatif. Touch screen ayrıca almak gerekiyor tabii. Başka alternatiflerde olabilir.