ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz [DONANIM]

Başlatan mp3dragon, 30 Aralık 2007, 22:39:42

dentaytr

merhaba arkadaşlar projeyi sadece uzaktan izleyenlerdenim :lol:  şemayı inceledim ve çok başarılı ve profosyonel buldum.
bu şemanın pgalardan ipod vsden pek farkı yok gözlediğim kadarı ile ,tabi iletişim birimlerini saymazsak (gsm ,bluetooth wlan vs.) acaba pcb alımına bende katılabilirmiyim ve eğtim olursa tabiki onada. bu projeden ve eğtimlerden yola çıkıp şık bi pga yapmak istiyorum
birde merak ettiğim bişey var pcb boyutları yaklaşık ne olacak acaba.
şema çok şekil olmuş uğraşan arkadaşların ellerine sağlık.
tft için bi önerim olacak cok yaygın bulunan bi tip psone lerin tftsi hem ucuz hemde yüksek çözünürlükte(projektör bile yapılıyo)
konuyu heyecanla takip ediyoruz herkese saygılar
"İnsanlara akılları ölçüsünde söz söyleyiniz."  hayat 1 ve 0 dan ibaret değildir insanlar hayatı 1 ve 0 a indirgeyerek anlamaya ve çözümlemeye calışır hayat sonsuz sayıda rakam ve sonsuz ilimden meydana gelir   http://www.robo-cards.blogspot

mp3dragon

@ugurtarlaci,
Malzeme konusunda boğuşursanız sevinirim.Adetler yaklaşık 35 civarı olacak. Belki daha da artabilir.işlemci, epson ve ramların yanında 50 mhz ve 14.31818 smd osc., LM2576-3.3 sabit de arayabilirseniz iyi olacak
edit:12 adet atmel elimize yakında geçecek atmel sayısını ona göre verirseniz iyi olur.
@dentaytr,
sadece pcb mi malzemede istiyormusun?
ben PSP ekranı düşündüm. (4.3", 480x272 pixel, 24 bit)

listede son durum;
mp3dragon------2 adet
Ziya--------------2 adet
arslan74---------2 adet
Swordman-------1 adet
mcan-------------2 adet
gallavi------------1 adet
ahmet2004-------1 adet
EES---------------1 adet  
Göktuğ-----------1 adet
volblood---------1 adet
katana-----------1 adet
controller--------1 adet
ground-----------2 adet
muuzoo-----------1 adet
madpic----------1 adet
Analyzer--------1 adet
Picusta----------1 adet
Erol--------------1 adet
emrahmrcn-----1 adet
ugurtarlaci------2 adet
dentaytr---------1 adet
-------------------------------
TOPLAM 27 board
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

ugurtarlaci

LM2576 gereklimidir devrede. 3A  lik bir yükümüz olacakmı acaba. LM2575 (1A) 3.3 benim projemde yer alıyor zaten. Getirtirken biraz fazla isterim çözülür o mesele. Bu malzemeyi sorun etmeyin.

Not: Dediğim gibi arkadaşlar. Eğer katılım yüksek olur ve boardda sıkıntı yaşarsanız 1 adet ile yetinebilirim. Ancak durum müsaitse 2 tane benim için iyi olur. Hiçbir zaman tek donanımla  çalışmayı sevmedim zaten.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

dentaytr

@mp3dragon hocam,
yıldırım hızı cevabınız için sağolun malzemede istiyorum tabikide
:lol:
bide şu an ufak çapta bi araştırma yapıyorumda 15 sekme oldu ekranda bilgisayar hafiften karıştı  :)
nokialarda arm kullanıldığını okudum 104mhz arm925 işlemci varmış bizim kullandığımız işlemci daha iyi galiba
"İnsanlara akılları ölçüsünde söz söyleyiniz."  hayat 1 ve 0 dan ibaret değildir insanlar hayatı 1 ve 0 a indirgeyerek anlamaya ve çözümlemeye calışır hayat sonsuz sayıda rakam ve sonsuz ilimden meydana gelir   http://www.robo-cards.blogspot

mp3dragon

@ugurtarlaci,
Haricen bağlanabilecek TFT vs gibi elemanlarıda düşünerek yüksek tutmayı düşündük.3.3 voltla beslenen ve çok akım çeken sdram, tft driver, arm9 gibi çok sayıda eleman var bordda. LM2575-3.3 olabilir aslında. lineer yerine switch bağlamak en azından ısınma sorunumuzu yok eder.+5 volt kısmına yalnız 2575-5 bağlasak iyi olur çünkü ileride HDD takılmak istenirse (laptop tabii) onun beslemeside bordan sorunsuzca alınabilinir.

mp3dragon

Alıntı yapılan: "dentaytr"nokialarda arm kullanıldığını okudum 104mhz arm925 işlemci varmış bizim kullandığımız işlemci daha iyi galiba
Kesinlikle ve şüphesiz.

dentaytr

ulaşım ,ücret vs nasıl olcak acaba
haklısınız psp ekranı yazcaktım yanlış olmuş
boardın boyutları yaklaşık ne olur acaba
saygılar...

mp3dragon

@dentaytr,
ulaşım: kargo,
ücret: 100usd civarı bir rakam eft ile,
Pcb: yaklaşık euro1 (100x160 mm)

ugurtarlaci

Sistemde en çok akımı çekecek olan , TFT backlight olacaktır sanırım. Eğer HDD ve TFT Baclight Karttan alınacaksa ki doğru olan budur, +5v için LM2576-5 SMT  ve  +3.3v içinse LM2575-3v3 SMT öneririm.  Bufferler için CPLD konusu bence de mantıklı. Bu bir geliştirme seti olduğuna göre bu tip bir malzemeyi kullanmaktan korkmamak gerek. (100 pinli MAX3000 TQFP = 2.5$)En kötü ihtimal ile ATMEL ve CPLD tek elden dizilir ve CPLD programlanmış olarak gönderilebilir. CPLD için koyacağımız bir JTAG ile de dileyen arkadaşımız CPLD konusuna da hafiften bir el atmış olur. (ALTERA Kullanırsanız Temini konusunda sorun yaşamayız)
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

mp3dragon

@ugurtarlaci,
Aynen sizin gibi düşünüyorum. En azından Ext. hattındaki pinleri cpld ye bağlayalım derim. O zaman oraya isteyen HDD bağlar, isteyen led, isteyen karakter lcd. çok fonksiyonlu bir cihaz olmuş olur.İstediği sinyali isitediği external pininden alabilir.Bunun yanında cpld içine istediği mantık elemanlarını atarak faklı uygulamalrda yapabilir.Oldukça da esnek bir bord olur. Hem de işlemciye doğrudan harici sinyal girmemiş olur.
Power kısmıda aynen sizin dediğiniz gibi olmalı.

Göktuğ

-5V için lm2576  ile 3A gibi iyi bir güç board için iyi olacaktır. Hdd acılısta yaklasık 1A-1.5A kadar 2-3 sn akım cekiyor.Sonra bu deger düşüyor.Burada aynı fikirdeyiz.

-Sonrasında sistemin 3.3V ta harcayacagı akım hesabı yapılmalı buna dısarıdan eklenecek elemanlar da göz önünde tutulmalı. 5V a 2576 ile indikten sonra arkasına lineer regulator koymak cok sorun yaratmaz. Zaten 1.7V kadar düşürerek 3.3V a dönecegiz. Böylelikle 3.3V için gerekebilecek bobin diyot kapasite 3 lüsünden kurtuluruz.
FAN1086 tavsiye edebilecegim bir eleman. 2A den biraz daha fazla zorlayabiliriz.

-CPLD ile alakalı Xilinx için programmer devresi verdik dergide. Xilinx elemanları bulma konusunda da sıkıntı olacagını sanmıyorum. Tercihim xilinx kullanmaktan yana olur.
Ayrıca CPLD ile alakalı olarak ek pin header bırakılarak ufak denemelere girişilebilmesi fikride olumlu bence.

ugurtarlaci

Tercihiniz ALTERA olursa  programlanması ve Temini konusunu çözerim . Farklı bir tercih olursa da ( Xilinx veya Actel gibi) katılırım. Bu arada TFT ve Touch panel temini konusunu da gündeme almalısınız bence. Takip ettiğim kadarıyla TFT LCD yi herkes istiyor. Bunların da bireysel temini zordur. Grup olarak daha rahat olur. O nedenle maliyet tablosunda yer almalıdır. Önerdiğiniz Sharp TFT bence ideal.

ugurtarlaci

Arkadaşlar Kullanılacak Olan TFT yi tanımlayabilirmiyiz acaba. Bu konuda bir teklif alacağım sürekli çalıştığım firmadan .

Çözünürlük , Renk Derinliği , Analog-Digital , Dahili Driver VAR-YOK , Dahili TouchPanel VAR-YOK ,  Ekran Boyutu  (7 " bence ideal- WinCE çalıştırılmak istenirse)

Bu bilgiler ile bir teklif alacağım. 30 adet için

mp3dragon

ugurtarlaci,
Şu an için tft konusunda acele etmiyelim. Zaten VGA ve Tv çıkışı olacak. Board sahibi olanlar kendi ihtiyaçlarına göre belirleyip daha sonra 2. bir ortak kampanya yaparız.

gallavi

CPLD esnekliği artıracaksa süper olur.
Öğrenme konusu dert değil yardımlaşarak o da hızlı bi şekilde öğrenebiliriz sanırım.

TFT ekran şimdi veya daha sonraki bi zamanda topluca alınırsa bende talibim.
DemirHan=gallavi;